romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Můžeme spolu… Oslavy Mezinárodního dne Romů v Praze ve znamení spolupráce Romů a Čechů

21.3.2017 10:21
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Panelové diskuze, výstava, divadelní představení nebo interaktivní videoprojekce v centru Prahy. To je jen výčet toho, co nabídnou letošní pražské oslavy Mezinárodního dne Romů. Ty vypuknou už ve středu 5. dubna a pokračovat budou až do soboty 8. dubna, kdy vyvrcholí slavnostním galavečerem, na kterém se v holešovickém divadle La Fabrika představí duety složených z romských a českých interpretů současné hudební scény. Za letošními oslavami stojí spolek Ara Art, který je letos pořádá už po třetí.

„MŮŽEME SPOLU“ se stalo tématem letošních oslav Mezinárodního dne Romů. Podle ředitele Ara Art Davida Tišera téma úzce souvisí s tím, co v romské komunitě či v celé společnosti rezonuje. Letošním „MŮŽEME SPOLU“ reagují organizátoři na fakt, že životy Romů a Neromů probíhají paralelně vedle sebe a protínají se často jen tam, kde jedni mají s druhými problém. „Právě to je potřeba zásadně změnit. Tento stát a tuto společnost tvoříme my všichni. A stejně tak jsme my všichni zodpovědní za věci veřejné a za situaci, která dlouhodobě panuje ve společnosti,“ říká Tišer, podle jehož slov chtějí organizátoři tématem oslav povzbudit veřejnost k tomu, aby společně žili, komunikovali, tvořili i slavili, aby aktivně hledali cesty k sobě navzájem a společně se pokoušeli měnit svět k lepšímu.

Podobně se u příležitosti loňských oslav Mezinárodního dne Romů vyjádřila i legendární metalová brazilská skupiny Sepultura. Na oficiálním facebookovém profilu se přesně 8. 4. 2016 objevil jasný vzkaz. „Sepultura bude vždy podporovat právo všech, aby byli svobodní a žili v míru. Respektování odlišností vede k vybudování silné a prosperující společnosti.“

Diskuze, výstava, videoprojekce i jízda historickou tramvají

Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů započnou diskuzí se zástupci Rady vlády pro záležitosti romské menšiny o současné situaci Romů v ČR. Poté budou moci návštěvníci Amerického centra zhlédnout vernisáž putovní výstavy amerického fotografa Chada Evanse Wyatta s názvem Roma Rising, která vystupuje proti stereotypnímu mediálnímu a společenskému nazírání na Romy jako na problémové členy majoritní společnosti.

Galavečer Mezinárodního den Romů – „MŮŽEME SPOLU“
8. dubna 2017 v 19.30

La Fabrika, Komunardů 30, 170 00 Praha 7
Předprodej vstupenek výhradně zajišťuje divadlo La Fabrika

V romské galerii Phundrado vudar bude ve čtvrtek od osmé večerní otevřená výstava Jany Hejkrlíkové a spol. Milovníci romské hudby budou moci následující den od sedmnácté hodiny nastoupit za poslechu živé hudby do speciálně vypravené historické tramvaje tROMvajky která pojede přes zastávky Střešovice, Hradčanská po Náměstí Republiky až přímo do centra Prahy.

Jan Bendig, Gitana i David Koller na jednom pódiu

Těm, kteří jsou fandy současného umění, nabídnou letošní oslavy v centru Prahy od osmé večerní tematickou interaktivní videoprojekci tedy světelné promítaní na stěny budov. Oslavy letošního Mezinárodního dne Romů zakončí sobotní galavečer, na němž se představí romsko-česká hudební a taneční vystoupení. Divákům se představí několik hvězd současné hudební scény, například zpěvačka Anna Mária Bagárová, Radek Molnár, Filip Gondolán, Kennedy Lakatoš nebo hudebník Milan Kroka, který léta vystupoval s Věrou Bílou. S nimi se představí frontman kapely Lucie David Koller nebo kapelník Yo Yo Bandu Richard Tesařík. Diváci se mohou těšit i na vycházející hvězdu českého freestyle rapu Sharkass, slovenskou divu Adrianu Dráfiovou alias Gitanu, Jana Bendiga a mnoho dalších. Interprety hudebně doprovodí kapela Josefa Feča složená z předních romských hudebníků mladé generace.

8. dubna 2017 uplyne 46 let ode dne, kdy se v Orpingtonu poblíž Londýna konal historicky první Světový romský kongres. V roce 1990 pak byl na počest tohoto setkání 8. duben vyhlášen jako Mezinárodní den Romů. Pro nejpočetnější českou národnostní menšinu je tento den nejen příležitostí k oslavě, ale také možností zdůraznit, že k romské komunitě se zdaleka neváží jen problematická sociální témata.

V Česku se Mezinárodní den Romů slaví nepravidelně od roku 2000. Před několika lety se tvůrčí tým Ara Art rozhodl tuto situaci změnit a zavést tradici, na níž budou partnersky spolupracovat všechny větší romské a lidsko-právní organizace. Oslavy se letos poprvé rozšíří i mimo českou metropoli. Společné téma „MŮŽEME SPOLU“ se během oslav objeví kromě Prahy i v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Jihlavě, Chomutově a Novém Jičíně, pokaždé pod taktovkou místních organizací.

Záznam z loňských pražských oslav Mezinárodního dne Romů 2016 zde.

jal, ARA ART
Přečteno: 4048x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Hudba, romská kultura, Romská hrdost, Praha, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo