romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Můžeme spolu… Oslavy Mezinárodního dne Romů v Praze ve znamení spolupráce Romů a Čechů

21.3.2017 10:21
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V pražském klubu LaFabrika proběhly 8. 4. 2016 oslavy Mezinárodního dne Romů tentokrát s tématem Pocta neviditelným. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Panelové diskuze, výstava, divadelní představení nebo interaktivní videoprojekce v centru Prahy. To je jen výčet toho, co nabídnou letošní pražské oslavy Mezinárodního dne Romů. Ty vypuknou už ve středu 5. dubna a pokračovat budou až do soboty 8. dubna, kdy vyvrcholí slavnostním galavečerem, na kterém se v holešovickém divadle La Fabrika představí duety složených z romských a českých interpretů současné hudební scény. Za letošními oslavami stojí spolek Ara Art, který je letos pořádá už po třetí.

„MŮŽEME SPOLU“ se stalo tématem letošních oslav Mezinárodního dne Romů. Podle ředitele Ara Art Davida Tišera téma úzce souvisí s tím, co v romské komunitě či v celé společnosti rezonuje. Letošním „MŮŽEME SPOLU“ reagují organizátoři na fakt, že životy Romů a Neromů probíhají paralelně vedle sebe a protínají se často jen tam, kde jedni mají s druhými problém. „Právě to je potřeba zásadně změnit. Tento stát a tuto společnost tvoříme my všichni. A stejně tak jsme my všichni zodpovědní za věci veřejné a za situaci, která dlouhodobě panuje ve společnosti,“ říká Tišer, podle jehož slov chtějí organizátoři tématem oslav povzbudit veřejnost k tomu, aby společně žili, komunikovali, tvořili i slavili, aby aktivně hledali cesty k sobě navzájem a společně se pokoušeli měnit svět k lepšímu.

Podobně se u příležitosti loňských oslav Mezinárodního dne Romů vyjádřila i legendární metalová brazilská skupiny Sepultura. Na oficiálním facebookovém profilu se přesně 8. 4. 2016 objevil jasný vzkaz. „Sepultura bude vždy podporovat právo všech, aby byli svobodní a žili v míru. Respektování odlišností vede k vybudování silné a prosperující společnosti.“

Diskuze, výstava, videoprojekce i jízda historickou tramvají

Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů započnou diskuzí se zástupci Rady vlády pro záležitosti romské menšiny o současné situaci Romů v ČR. Poté budou moci návštěvníci Amerického centra zhlédnout vernisáž putovní výstavy amerického fotografa Chada Evanse Wyatta s názvem Roma Rising, která vystupuje proti stereotypnímu mediálnímu a společenskému nazírání na Romy jako na problémové členy majoritní společnosti.

Galavečer Mezinárodního den Romů – „MŮŽEME SPOLU“
8. dubna 2017 v 19.30

La Fabrika, Komunardů 30, 170 00 Praha 7
Předprodej vstupenek výhradně zajišťuje divadlo La Fabrika

V romské galerii Phundrado vudar bude ve čtvrtek od osmé večerní otevřená výstava Jany Hejkrlíkové a spol. Milovníci romské hudby budou moci následující den od sedmnácté hodiny nastoupit za poslechu živé hudby do speciálně vypravené historické tramvaje tROMvajky která pojede přes zastávky Střešovice, Hradčanská po Náměstí Republiky až přímo do centra Prahy.

Jan Bendig, Gitana i David Koller na jednom pódiu

Těm, kteří jsou fandy současného umění, nabídnou letošní oslavy v centru Prahy od osmé večerní tematickou interaktivní videoprojekci tedy světelné promítaní na stěny budov. Oslavy letošního Mezinárodního dne Romů zakončí sobotní galavečer, na němž se představí romsko-česká hudební a taneční vystoupení. Divákům se představí několik hvězd současné hudební scény, například zpěvačka Anna Mária Bagárová, Radek Molnár, Filip Gondolán, Kennedy Lakatoš nebo hudebník Milan Kroka, který léta vystupoval s Věrou Bílou. S nimi se představí frontman kapely Lucie David Koller nebo kapelník Yo Yo Bandu Richard Tesařík. Diváci se mohou těšit i na vycházející hvězdu českého freestyle rapu Sharkass, slovenskou divu Adrianu Dráfiovou alias Gitanu, Jana Bendiga a mnoho dalších. Interprety hudebně doprovodí kapela Josefa Feča složená z předních romských hudebníků mladé generace.

8. dubna 2017 uplyne 46 let ode dne, kdy se v Orpingtonu poblíž Londýna konal historicky první Světový romský kongres. V roce 1990 pak byl na počest tohoto setkání 8. duben vyhlášen jako Mezinárodní den Romů. Pro nejpočetnější českou národnostní menšinu je tento den nejen příležitostí k oslavě, ale také možností zdůraznit, že k romské komunitě se zdaleka neváží jen problematická sociální témata.

V Česku se Mezinárodní den Romů slaví nepravidelně od roku 2000. Před několika lety se tvůrčí tým Ara Art rozhodl tuto situaci změnit a zavést tradici, na níž budou partnersky spolupracovat všechny větší romské a lidsko-právní organizace. Oslavy se letos poprvé rozšíří i mimo českou metropoli. Společné téma „MŮŽEME SPOLU“ se během oslav objeví kromě Prahy i v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Jihlavě, Chomutově a Novém Jičíně, pokaždé pod taktovkou místních organizací.

Záznam z loňských pražských oslav Mezinárodního dne Romů 2016 zde.

jal, ARA ART
Přečteno: 4026x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Hudba, romská kultura, Romská hrdost, Praha, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo