romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeu romské kultury hrozí ukončení samostatné existence. Romská rada je proti

Praha/Brna, 27.3.2013 11:14, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 12:40)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem a to na základě první etapy úsporných opatření, které schválila vláda na svém zasedání 16. ledna 2013. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém pondělním zasedání vyjádřila s tímto záměrem nesouhlas.

Návrh úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014 jmenovitě uvádí sloučení těchto dvou institucí, což by mělo zajistit úspornější provoz. V oblasti a galerií má dojít ještě k druhému sloučení (Muzeum loutkářských kultur s Národním muzeem). Celkem mají tyto dvě akce státu ušetřit 15 milionů.

DOKUMENT

Muzeum romské kultury vzniklo v roce 1991 z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Od 1. 1. 2005 se pak Muzeum stalo státní příspěvkovou organizací. Nyní hrozí této svébytné instituci sloučení.

„Definitivní zatím rozhodnutí o sloučení není," uvedla pro server Romea.cz etnoložka a historička Jana Poláková, která je pověřena řízením Muzea romské kultury. „Chápu, že z ekonomického hlediska je zde nějaká možnost úspory, ale jsou tu důvody morální, společenské, které by nad těmi ekonomickými měly převládnout. Sloučení zcela odmítáme, nedovedeme si jej představit a snažíme se jednat, aby k němu vůbec nedošlo. Sbírky muzea nejsou jen etnografického charakteru, kromě činností obvyklých pro paměťové instituce je zde důležitá také sociálně edukační činnost v sociálně vyloučené lokalitě, kde muzeum sídlí. I pokud by byl chod muzea po sloučení zachován, „nemuzejní“ činnosti by mohly být omezeny. Osobně jsem přesvědčena, že případné sloučení, bude romskou společností velmi negativně vnímáno,“ dodala pro server Romea.cz Poláková.

Nesouhlas se záměrem ukončit samostatnou existenci Muzea romské kultury vyjádřila i Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která na svém pondělním zasedání přijala k tomuto záměru samostatné usnesení.

Rezolutně proti ukončení samostatné existence muzea je člen Rady David Beňák „Je to stejná jako kdybychom řekli, že zrušíme nějakou část národního muzea. Samozřejmě, že by celá řada odborníků řekla, že je to absurdní a že jde o zachování české kultury a tradice a že je to vyloučené. Muzeum romské kultury je naše dědictví a máme právo ho mít a nejenom my v ČR, ale i Romové v celé Evropě,“ uvedl k tomu pro server Romea.cz David Beňák, který vystoupil s obhajobou samostatnosti muzea na pondělním zasedání rady.

„O tomto záměru vlády jsme hlasovali a většina byla proti sloučení s Moravským zemským muzeem,“ uvedl pro server Romea.cz člen rady Jan Balog. "Rada požádala Ministerstvo kultury, aby učinilo kroky, kterými bude usnesení vlády k návrhu úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit
ve státní správě pro rok 2014 ve věci sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem revokováno. Osobně si přeji, aby Muzeum romské kultury zůstalo v takové podobě, jako je nyní, tedy jako samostatné muzeum a s nikým se neslučovalo. Ty důvody jsou historické a emancipační. Nechceme, aby naše věci z hlediska historie byly rozmělněny v jiném muzeu. Muzeum romské kultury je jedinečná záležitost, možná na celém světě,“ dodal Jan Balog.

„Je to jediné muzeum svého druhu v ČR i v Evropě, jeho sloučení by byla velká chyba. Vedení muzea i jeho zaměstnanci udělali kus práce a muzeum by si tak zasloužilo od státu spíše podporu pro další rozvoj a nikoli utlumení činnosti,“ uvedl ke sloučení Cyril Koky, krajský romský koordinátor pro Středočeský kraj.

Podobně se pro server Romea.cz vyjádřil i další člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny David Tišer. „Jsem samozřejmě proti sloučení a to z několika důvodů. Muzeum romské kultury je unikátní a ojedinělá instituce, která prezentuje historii a kulturu Romů v mezinárodní kontextu, nejen tedy Romů českých a moravských. Existence muzea je alespoň částečným zadostiučiněním a uznáním křivd, které byly v minulosti na Romech páchány,“ uvedl pro server Romea.cz Tišer. V rámci Krizového štábu romských studentů a intelektuálů se Tišer chystá reagovat a vyjádřit nesouhlas se slučováním Muzea. „Chystáme se vyjádřit nesouhlas a to v podobě petice či otevřeného dopisu Ministerstvu kultury,“ dodal David Tišer.

Podle vyjádření Ministerstva kultury ČR (MK ČR) však ještě není jasné, zda nakonec ke sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. „Ano, v rámci příslušného usnesení vlády je jako jedno z opatření přijímaných Ministerstvem kultury uvedena možnost sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. MK je tímto usnesením vlády vázáno co do objemu uváděných finančních prostředků, tj. v daném případě úspora 15 mil. Kč, nicméně naplnění této úspory je možno modifikovat. V současné době probíhá v rámci MK přehodnocování formy možných opatření a není zatím s konečnou platností rozhodnuto, jak přesně bude úspory dosaženo,“ uvedla pro server Romea.cz Markéta Ševčíková, ředitelka kabinetu ministryně a tisková mluvčí Ministerstva kultury ČR.

Jaký je dnes rozsah činnosti Muzea romské kultury? 

Muzeum se od počátku snažilo především budovat sbírkové fondy, dokumentující kulturu a dějiny Romů. Dnes spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, typů obydlí, vybavení interiéru, oděvu a šperku, výtvarného umění, písemného materiálu, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace, knihovny, ohlasů kultury Romů v kultuře majoritní a sebedokumentace muzea. Fondy jsou rozšiřovány zejména během čilého terénního sběru a dokumentace. Koncem roku 2005 muzeum slavnostně otevřelo první dva (z celkových šesti) sálů stálé expozice.

Kromě stálé expozice pro veřejnost, jsou všechny sbírkové fondy i knihovna k dispozici badatelům. Nad rámec nabízí muzeum široké veřejnosti celou škálu krátkodobých výstav a pořádá řadu jiných veřejných akcí. Pro děti z okolí je po několik dní v týdnu připraven pestrý program v dětském klubu; školní děti a mládež mohou využít animační programy k výstavám; zájemci z řad veřejnosti mohou navštěvovat kurzy romštiny.

Přečteno: 1784x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Muzeum, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo