romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj někdo střílel po skupince Romů

České Budějovice, 7.8.2013 15:37, (ROMEA)
Ulice V. Volfa na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. (FOTO: Google Maps)
Ulice V. Volfa na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. (FOTO: Google Maps)

Na českobudějovickém sídlišti Máj někdo vystřelil po skupince Romů, údajně ze vzduchovky nebo z praku. Střelba naštěstí nikoho nezranila. Jeden z výstřelů pouze rozbil okno projíždějícímu autu. Vše se odehrálo v ulici V. Volfa v sobotu večer, když se skupina Romů vracela domů z letního koupání.

"V sobotu kolem osmé večer jsme se vraceli z koupaliště. Když jsme došli domů, do sedmého patra, zaslechl jsem dva výstřely. Znělo to jako z malorážky či z pistole," popsal dramatické chvíle pro server Romea.cz Roman Slivka, romský koordinátor jihočeského kraje, který na sídlišti Máj bydlí.  "Zavolali jsme na polici. Za moment přijela hlídka, ale nevěřila nám, že tu někdo střílel. Když jsme s nimi jednali, tak znovu někdo vystřelil a výstřelem rozbil zadní sklo projíždějícího auta. To už nám sice začali věřit, ale později nám říkali, že někdo nejspíš střílel z praku. Po pachateli šli, ale kdo střílel se jim zjistit nepodařilo," dodal pro server Romea.cz Roman Slivka.

Policie se po příjezdu okamžitě pustila do prohlídky přilehlých domů, kde hledala střelce, ale bez úspěchu. "Policisté z obvodního oddělení Čtyři Dvory prověřují poškození vozidla značky Škoda Octavia, ke kterému došlo v sobotu kolem deváté hodiny večerní v ulici V. Volfa v krajském městě. Neznámý výtržník zde rozbil zadní sklo auta, čímž poškozené firmě vznikla škoda přesahující 4 000 korun," uvedla k incidentu jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Podle policie zatím ani není jisté, čím střelec střílel. "Z oznámení vyplývá, že k poškození vozidla došlo zřejmě za použití vzduchové střelné zbraně - vzduchovky, na základě provedeného šetření nelze vyloučit ani obyčejný prak," dodala Holická s tím, že policie zatím incident vyšetřuje jako trestný čin výtržnictví.

Na sídlišti se nejedná o první střelbu po Romech. Už v roce 2006 se na Máji střílelo a pachatel tehdy v ulici V.Volfa zasáhl několik Romů diaboly ze vzduchovky.

Přečteno: 2907x
 

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, Násilí, Násilí z nenávisti, Extremismus, Rasismus, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo