romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na neonacistu z Klusákova dokumentu Svět podle Daliborka bylo podáno trestní oznámení

18.7.2017 11:15
Svět podle Daliborka
Svět podle Daliborka

Na hlavního protagonistu dokumentu Víta Klusáka Svět podle Daliborka, který se promítá v kinech od 13. července, bylo podáno trestní oznámení za propagaci nacismu. Policie rovněž prošetřuje hajlování na koncertech skupiny Ortel, které se v dokumentu objevuje. Vít Klusák se kvůli tomu měl několikrát dostavit na policii. Informoval o tom server iDNES.cz.

Kontroverzní snímek od svého uvedení na festivalu v Karlových varech stačil vzbudit silné ohlasy. Dalibor K. se obvinění brání, podle něj svou roli jen hrál. Tvůrci filmu se však proti tomu ohrazují: "Daliborovo tvrzení, že neonacistu jen hrál, není pravda! Film je autentický, Dalibor K. není herec, ale skutečný člověk se skutečnými názory, které ve filmu zaznívají," říká režisér Vít Klusák.

Dokument byl natočen formou rekonstrukce, klusákův štáb Dalibora K. sledoval po dobu dvou let a zaznamenával si při tom dialogy a situace, které měli protagonisté při natáčení pouze opakovat bez jakýchkoli zásahů ze strany tvůrců dokumentu.

"My sami jsme v průběhu natáčení před rozhodnutím, zda na Dalibora trestní oznámení podat, stáli. Nechtěli jsme ale jednoho kluka hnát před soud, raději jsme chtěli ukázat, kde se podobné názory berou. Film není jen o Daliborovi, ale o velké části lidí v Česku," dodává podle serveru TÝDEN.CZ Klusák.

Vít Klusák k aktuálnímu trestnímu oznámení uvedl, že tvůrci zvažují, zda Daliborovi právně pomohou. "Pokud by výsledkem této otevřenosti měla být mechanická aplikace trestního práva, zvážíme, že Daliborovi K. poskytneme součinnost ve věci jeho právní ochrany," prohlašuje nyní režisér.

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova. Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Nesnáší svůj život, ale neví, co změnit.

VIDEO

Přečteno: 2836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo