romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na neonacistu z Klusákova dokumentu Svět podle Daliborka bylo podáno trestní oznámení

18.7.2017 11:15
Svět podle Daliborka
Svět podle Daliborka

Na hlavního protagonistu dokumentu Víta Klusáka Svět podle Daliborka, který se promítá v kinech od 13. července, bylo podáno trestní oznámení za propagaci nacismu. Policie rovněž prošetřuje hajlování na koncertech skupiny Ortel, které se v dokumentu objevuje. Vít Klusák se kvůli tomu měl několikrát dostavit na policii. Informoval o tom server iDNES.cz.

Kontroverzní snímek od svého uvedení na festivalu v Karlových varech stačil vzbudit silné ohlasy. Dalibor K. se obvinění brání, podle něj svou roli jen hrál. Tvůrci filmu se však proti tomu ohrazují: "Daliborovo tvrzení, že neonacistu jen hrál, není pravda! Film je autentický, Dalibor K. není herec, ale skutečný člověk se skutečnými názory, které ve filmu zaznívají," říká režisér Vít Klusák.

Dokument byl natočen formou rekonstrukce, klusákův štáb Dalibora K. sledoval po dobu dvou let a zaznamenával si při tom dialogy a situace, které měli protagonisté při natáčení pouze opakovat bez jakýchkoli zásahů ze strany tvůrců dokumentu.

"My sami jsme v průběhu natáčení před rozhodnutím, zda na Dalibora trestní oznámení podat, stáli. Nechtěli jsme ale jednoho kluka hnát před soud, raději jsme chtěli ukázat, kde se podobné názory berou. Film není jen o Daliborovi, ale o velké části lidí v Česku," dodává podle serveru TÝDEN.CZ Klusák.

Vít Klusák k aktuálnímu trestnímu oznámení uvedl, že tvůrci zvažují, zda Daliborovi právně pomohou. "Pokud by výsledkem této otevřenosti měla být mechanická aplikace trestního práva, zvážíme, že Daliborovi K. poskytneme součinnost ve věci jeho právní ochrany," prohlašuje nyní režisér.

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova. Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Nesnáší svůj život, ale neví, co změnit.

VIDEO

Přečteno: 2860x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo