romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na podporu vzdělávání cizinců by mohly jít desítky milionů navíc

17.9.2015 12:54
Kateřina Valachová (FOTO: www.osf.cz)
Kateřina Valachová (FOTO: www.osf.cz)

Na podporu vzdělávání cizinců v českých školách by mohlo jít asi 90 milionů místo současných 13,2 milionu korun ročně. Ministerstvo školství to zřejmě navrhne v připravovaném materiálu pro vládu. Na dnešním kulatém stole na toto téma to řekl náměstek ministryně školství Jaroslav Fidrmuc. V této částce jsou zahrnuty i programy na podporu kultury a identity přistěhovalců. Školy se podle Fidrmuce vzděláváním cizinců zpravidla zabývají až ve chvíli, kdy se v nich cizinci objeví, nikoliv předem.

Školy mohou o finanční podporu žádat v takzvaných rozvojových programech, které jsou ale vyhlašovány jen jednou ročně. Podle Kristýny Titěrové z organizace META, která se na tuto problematiku dlouhodobě zaměřuje, o dotace žádá jen asi čtvrtina škol, kde se už dítě s odlišným mateřským jazykem vzdělává. Nově by měly být tyto rozvojové programy převedeny na kraje, které by je měly vyhlašovat častěji, minimálně čtvrtletně, dodal Fidrmuc.

Například na základních školách se podle zjištění České školní inspekce v uplynulém školním roce vzdělávalo 20.102 žáků s odlišným mateřským jazykem. Z toho bylo více než pět tisíc dětí s českým občanstvím, pro něž není čeština mateřským jazykem, které na rozdíl od cizinců nemají nárok na bezplatnou jazykovou přípravu. Aktuálně jazykovou podporu potřebuje 22,4 procenta žáků, ale dostává ji jen pětina z nich.

Alespoň jednoho žáka s odlišným mateřským jazykem uvedla přibližně polovina základních škol. Míra jejich připravenosti je velmi rozdílná, upozornila Titěrová. Její zkušenosti z terénu ukazují, že stále existují školy, kde malého cizince posadí do zadní lavice a nevěnují se mu. V ojedinělých případech školy odmítají přijímat cizince, kteří neumí česky.

Problematická je podle ní otázka způsobu jazykové přípravy. Za naprosto nevyhovující považuje současný častý model, kdy se děti celý den účastní výuky, které nerozumí, a pak odpoledne chodí na jazykovou přípravu.

Inspekce při osobní návštěvě 48 základních škol vzdělávajících cizince navíc zjistila, že učitelé, kteří tyto děti učí češtinu, většinou neprošli žádným vzděláním v oblasti češtiny jako druhého jazyka. Zpravidla to bývají češtináři. Didaktika češtiny jako cizího jazyka je přitom odlišná.

Rodiče, kteří neumějí česky, mohou také narážet na komplikace při komunikaci se školou. Inspekce uvedla, že necelých 40 procent navštívených škol podávalo důležité informace rodičům ve srozumitelné podobě, tedy přeložené. Jedná se například o školní řád nebo povinnosti žáků a zákonných zástupců.

Jakmile začne v září 2016 fungovat takzvaná inkluzivní novela školského zákona, bude jazyková podpora českých dětí s odlišným mateřským jazykem nároková jako podpůrné opatření pro žáka se speciálními vzdělávacími potřebami.

Přečteno: 485x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo