romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na sociální začleňování a ghetta by v příštích letech mělo jít z EU mnohem víc peněz

Praha, 21.3.2014 22:10, (ROMEA)
László Andor v Praze (FOTO: Twitter @LaszloAndorEU)
László Andor v Praze (FOTO: Twitter @LaszloAndorEU)

Do opatření na boj s chudobou, na sociální začleňování a řešení problémů ghett by v příštích letech mělo putovat z EU mnohem víc peněz než dosud. Jednotlivé programy, které budou řídit ministerstva práce, školství a pro místní rozvoj, by se navíc mohly kvůli lepšímu účinku propojit. Jednal o tom dnes v Praze ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéf vládní agentury pro začleňování Martim Šimáček s eurokomisařem Lászlem Andorem.

Chudoba a sociální vyloučení hrozí 1,58 milionu obyvatel ČR. Z nich 128.500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom Česko nejlépe ze zemí EU. Chudoba a vyloučení hrozí v průměru asi čtvrtině euroobčanů, ale 15 procentům Čechů. V Česku pak existuje asi 400 chudinských domů a čtvrtí. V těchto ghettech žijí převážně Romové. Může to být kolem 80.000 lidí. Dospělí bývají bez práce, děti často končívají ve „zvláštních" školách.

Andor na dnešním jednání zopakoval, že na boj s chudobou a na začleňování by měla v členských státech nově putovat aspoň pětina z peněz Evropského sociálního fondu. V období 2007 až 2013 z něj ČR mohla získat 3,8 miliardy eur (nyní asi 104 miliard korun). „Můžeme si tak udělat představu, jak velká by suma na sociální začleňování mohla v budoucnu být," podotkl šéf vládní agentury.

Podle informací by se evropské programy, které spravují jednotlivé resorty, měly víc propojit. „Nelze řešit jen sociální bydlení bez zaměstnanosti. A takto to lze říct o každém z problémů," řekl po jednání s Andorem Dienstbier. Vláda by měla návrhy programů schvalovat do pololetí.

S propojením toku peněz souhlasí i Šimáček. Pokud se podle něj „intervence v ohrožených místech a lokalitách" spojí a opatření nebudou izolovaná, bude pomoc účinnější..

Andor před svou cestou do Prahy řekl, že prioritou české vlády by mělo být podpora zaměstnávání mladých, zlepšení situace romské menšiny či posílení předškolního vzdělávání. Právě za přístup k Romům či za nedostatek míst ve školkách ČR sklízela dřív kritiku. Podle Dienstbiera dnes na jednání žádné zásadní výhrady ale nezazněly.

„Samozřejmě jsou tam některé kritické pohledy ze strany Evropské unie. My ten kritický pohled sdílíme. Nezaznamenal jsem nějaký zásadní rozpor. Spíše jsme se informovali o pozicích české vlády a Evropské komise. V tomto směru je docela shoda a došlo i k velkému přiblížení," řekl Dienstbier. Podle něj si vláda uvědomuje, že třeba chybí zákon o sociálním bydlení a je nutné překonat segregaci ve školství.

Kabinet počítá například s přípravou a přijetím zákona o sociálním bydlení, s opatřeními na podporu zaměstnanosti či s novelou školského zákona.

Přečteno: 1015x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Sociální vyloučení, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo