romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Svatém Kopečku se v sobotu sešli Romové na tradiční pouti

Olomouc, 21.9.2013 23:37, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Romové z celé České republiky i ze Slovenska se dnes sešli na Svatém Kopečku u Olomouce, aby se zúčastnili tradiční Romské pouti. Akce pořádaná olomouckou charitou se konala již 15. rokem, na pouť letos vyrazilo asi 400 lidí. Účast byla nižší než obvykle, podobně jako loni totiž poutníkům nepřálo deštivé počasí, řekl ČTK organizátor Petr Macek.

Návštěvnost Romské pouti také podle něj negativně ovlivnil dnešní pochod neonacistů v Přerově a také souběžně konaná romská svatba v Olomouci. Na Svatý Kopeček přesto dorazili lidé převážně z Moravy, například z Brna či Ostravy, a také například i z východního Slovenska.

"Je to jediná romská pouť v České republice. Lidé se tu mají možnost potkat a načerpat duchovní energii i zážitky. Řada poutníků jezdí opakovaně a potkává své vzdálené známé jen jednou za rok právě na Svatém Kopečku," přiblížil Macek, jenž vede Středisko Khamoro pro etnické menšiny Charity Olomouc, které je pořadatelem poutě.

Pouť začala dopoledne průvodem alejí z blízkých Samotišek. V bazilice Navštívení Panny Marie sloužil mši kněz František Lízna, který se Romům věnuje dlouhodobě. Na odpoledne pořadatelé připravili v ambitech za bazilikou vystoupení několika hudebních skupin a tanečních souborů i aktivity pro děti. Zájemci mohli využít také možnost individuálního žehnání rodinám.

Přečteno: 939x
 

Kam dál:

Štítky:  

Charita, OlomoucHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo