romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na trase pochodu v Č. Budějovicích se objevily protestní nápisy

České Budějovice, 24.8.2013 9:54, (ROMEA)
Protirasistická hesla se 24. srpna objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. (FOTO: ČTK)
Protirasistická hesla se 24. srpna objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. (FOTO: ČTK)

Desítky nápisů jako Národ rovně, Nevybočuj z řady! Víš proč jsi tu? Ty jsi malý jedinácek, se dnes ráno objevily na komunikacích v Českých Budějovicích, kudy odpoledne půjde protiromský protestní pochod. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. Jejich aktivitu podpořil i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

"Zvolili jsme velmi mírumilovný a klidný protest proti pochodům, protože preferujeme nenásilí a upřímnou snahu na změně pracovat," řekla ČTK za iniciativu Radka Doležalová.

„Nevěříme, že pochody neonacistů, ke kterým se přidávají i někteří občané našeho města, mohou a chtějí změnit pozitivně situaci. Konkrétní problémy jsou spíše zneužívány k zvyšování rasové nesnášenlivosti. Nejsme spokojeni se skutečností, že Českými Budějovicemi a dalšími městy budou opět pochodovat lidé, kteří preferují násilí a nespravedlnost oproti složitějšímu, pracnějšímu a upřímnějšímu hledání smysluplného řešení problémů lidí žijících na Sídlišti Máj i jinde. Zvolili jsme velmi mírumilovný a klidný protest proti pochodům, protože preferujeme nenásilí a upřímnou snahu na změně pracovat,“ řekla serveru Romea.cz  Radka Doležalová z občanské iniciativy Budějovice proti násilí.

Dodala, že osoby, které se na tvorbě nápisů podílely, nehodlají dnes odpoledne jakýmkoliv způsobem narušovat protestní pochod.

"Rozhodli jsme se vyjádřit svobodně a nenásilně náš názor formou nápisů, které budou pochodující neonacisty i další občany po cestě doprovázet. Jedná se o angažovaný výtvarný projev ve veřejném prostoru reagující na aktuální společenské problémy. Naším cílem je pozvednout náladu spoluobčanů, kteří s pochody nesouhlasí a jsou jimi znechuceni a upozornit pochodující na nesmyslnost jejich jednání. Zříkáme se jakýchkoli vulgarit, protože vulgární vyjádření nepatří do našeho slovníku. Psaní nápisů na chodník, techniku, kterou mají v oblibě i malé děti, jsme si vybrali záměrně. Jde nám o svobodný, inteligentní a mírumilovný protest. Nepovažujeme za smysluplné vyvolávat jakékoli střety, zlobu, násilné konfrontace," dodali organizátoři protestu.

Podobný „nápisový“ protest jako v Českých Budějovicích budou mít možnost číst pochodující i v Plzni a Ostravě.

Nápisy jsou prý lehce umyvatelné a jejich autoři podle Doležalové slíbili, že je nejpozději do jednoho měsíce odstraní. Organizátoři o nápisech informovali majitele komunikací a všech ploch.

Demonstrace se dnes od 15:00 v Českých Budějovicích podle organizátorů zúčastní asi stovka lidí. Chtějí vyjádřit nesouhlas se systémem sociálních dávek a údajným černým rasismem. Podobné akce se ve stejnou dobu konají také v Moravskoslezském kraji v Ostravě, v Královéhradeckém kraji v Jičíně, v Ústeckém kraji v Duchcově a v Plzeňském kraji v Plzni.

"Vždycky budu kategoricky bojovat proti okrajovým společenským jevům, které jsou velmi nebezpečné. Podporuji aktivitu iniciativy Budějovice proti násilí a vnímám to jako protest proti neonacismu a nedemokratickým projevům," řekl ČTK rektor Grubhoffer.

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20.000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.

Situace na sídlišti Máj byla napjatá od června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Přečteno: 1137x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo