romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na turnaji pro děti z dětských domovů soutěžil tým „Cyklon B“. Zahrál si i proti Romům

6.10.2016 14:41
Cyklon B. (Foto: Pixabay.com)
Cyklon B. (Foto: Pixabay.com)

První říjnovou sobotu se v pražském Ládví konal turnaj v přehazované pro děti z dětských domovů. Na druhém místě v kategorii dětí starších třinácti let se umístil tým z Dětského domova Dolní Počernice pojmenovaný Cyklon B. „Akce, která je bezesporu velmi záslužná, má mimo jiné dětem z domovů pomáhat ve vzdělávání. Organizátoři by mohli třeba začít s tím, že dětem vysvětlí, proč není název Cyklon B vhodný, že tímto plynem zabíjeli nacisté své oběti,“ uvedla na svém webu redakce serveru Židovské listy.

Již čtvrtý ročník turnaje „Ruku na to!“ pořádal ING Bank Fond Nadace Terezy Maxové dětem. Na případ upozornil bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek. „Moje dcera se turnaje pravidelně účastní a upozornila mě na to. Je to opravdu prospěšná a dobrá akce pro děti, ale překvapuje mě, že tohle nikdo z pořadatelů nezastavil. Nikomu to nepřišlo divné. Paradoxní je, že tento tým hrál mimo jiné proti partě romských kluků,“ řekl Právu.

Nad chováním pořadatelů se pozastavilo i ČSBS. „Chyba s názvem Cyklon B pro dětské sportovní družstvo je především věcí dospělých a jejich nevzdělanosti a nebál bych se užít i termínu hlouposti. V čase, kdy je řada věcí kolem nás vyhrocených, zastavujeme se i u detailů, které se zdají nedůležité, aby z nich pak narostly velké a nebezpečné věci,“ uvedl pro server Novinky.cz místopředseda ČSBS Emil Kulfánek.

Předsedkyně fondu Jindra Machačová se za užití nevhodného názvu na turnaji omluvila. „Toto kontroverzní označení samozřejmě vnímáme jako krajně nevhodné, s ohledem na jeho význam a historické souvislosti. Při odhalení situace jsme ihned na místě reagovali diskusí o nevhodnosti zvoleného názvu se samotným týmem. Vzniklá situace nás velmi mrzí a do budoucna zajistíme, aby se nic podobného neopakovalo,“ uvedla na webových stránkách fondu. Svou omluvu vyjádřil i ředitel počernického dětského domova Martin Lnenička.

Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovy, Židé, Holocaust, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo