romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vznikla iniciativa Lovci kachen, "loví" dezinformace kolem pandemie

6.4.2021 16:50
Lovci kachen
Lovci kachen

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vznikla iniciativa s názvem Lovci kachen. Zastoupeni jsou v ní lékaři, vědci a studenti univerzity, kteří se rozhodli "lovit" ve veřejném prostoru dezinformace, hoaxy a konspirační teorie týkající se epidemie onemocnění covidem-19, jeho léčby či očkování. Nepravdivé informace, které v éteru zachytí, uvádějí na pravou míru na sociální síti, informovala univerzita ve svém Žurnálu.

Iniciativa se zrodila při zasedání Akademického senátu UP, kde o roli univerzity v této oblasti mluvil Vít Procházka z hemato-onkologické kliniky lékařské fakulty. "Cílem je omezit šíření dezinformací o nemoci covid-19, které výrazně ovlivňují chování společnosti a brání zvládnutí epidemie. Snažíme se, aby se univerzita, jako veřejná vysoká škola, tímto zhostila své společenské zodpovědnosti. A také opravdu chceme zažít normální akademický rok 2021/2022,“ uvedl Procházka na www.zurnal.upol.cz.

Zástupci iniciativy mapují podle Procházky veřejný mediální prostor, sociální sítě a sledují odborné skupiny a spřízněné weby. Opírají se přitom o expertní stanoviska svých členů - lékařů a imunologů. "Výhodou je, že řada z nás se prací s dezinformacemi dříve zabývala a na toto téma publikují a přednášejí. Naší strategií je komunikovat odborně, ale srozumitelně a slušně, proto jsme si stanovili i svůj etický kodex," doplnil Procházka. Základním kamenem iniciativy jsou podle něj studenti.

Lovci kachen se prezentují především na sociálních sítích -  FacebookuInstagramu a YouTube. "Unikátní jsme v produkci původní audiovizuální tvorby. Videa tvoříme sami v místních podmínkách a s místními zdravotnickými experty. Vytvořili jsme síť kontaktů se špičkami v oboru mediální tvorby, boje s dezinformacemi a s experty na imunologii a vakcinologii," dodal Vít Procházka.

Na sociální síti se iniciativa nejnověji věnuje například informacím ohledně vakcíny Sputnik, tvrzením o neplodnosti způsobené vakcínami, ale i otázkám ohledně použití preparátu ivermektin či hoaxům ohledně úmrtí po vakcinaci, zjistila ČTK. Zástupci iniciativy se představili již také školákům, učitelům i rodičům ze Základní školy Osecká v Lipníku nad Bečvou ve výuce mediální výchovy. Škola je otevřená pro děti pracovníků v integrovaném záchranném systému a krizové infrastruktuře. Živé přenosy přednášek plánují zástupci iniciativy i do budoucna.

Jaký hoax či dezinformace související s covidem-19 vás nejvíce zaujaly?

Vít Procházka

Extrémně nebezpečné jsou hoaxy o úmrtích po vakcinaci, případně o vlivu vakcín na plodnost nebo průběh těhotenství u žen. V prvním případě se souvislost neprokázala (koincidence není kauzalita) a ve druhém jsou už dokonce k dispozici data o bezpečnosti očkování u těhotných a kojících žen.

Tereza Marková

Snažím se k hoaxům přistupovat opatrně, protože některé mohou být velmi nebezpečné. Opravdu hodně mě překvapila dezinformace o šíření onemocnění jednou přepravní společností letadly, která se pohybovala nad Brnem nezvykle dlouho. Dezinformaci jsem si ještě několikrát přečetla, nevěřícně kroutila hlavou a nevěděla jsem, jestli se dřív začít smát nebo plakat. Myslím si, že je nutné klást důraz na všechna 4 R – roušky/respirátory, ruce, rozestupy a hlavně rozum, aby hoaxy tohoto typu nikdo nemusel ani vyvracet. K dezinformacím, které mě zaujaly svou propracovaností a důrazem na detail, určitě řadím tu, která sdělovala, že ministr Blatný se nechal naočkovat vitaminem C místo vakcíny Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech.

Dominik Voráč

Jako nejzákeřnější vnímám konspirační teorie. Jsou postaveny na jakési zdánlivé pravdě, ale pak jsou vyfabulovány tak, že se nedají ani potvrdit, ani vyvrátit. V poslední době opět zesílily konspirační teorie o tom, že celá epidemie je jen spiknutí sloužící k depopulaci planety a že za vším stojí Bill Gates. Bill Gates opravdu mluví v jedné přednášce o tom, že přelidnění představuje problém, a jako řešení vidí lepší zdravotní péči spojenou například i s vakcinací. V tomto případě ale cílí na rozvojové země, kde kvůli vysoké úmrtnosti v nízkém věku mají ženy potřebu plodit stále více dětí. V tomto ohledu pak dochází k tomu, že čím lepší je zdravotní péče, tím je větší tendence nemít tolik potomků. Ale konspirátoři vidí vakcínu a samozřejmě vše propojí s koronavirem. A co se týče bizarních hoaxů, v minulém roce proletěla internetem zpráva, že se v západních laboratořích chovali obrovští komáři, kteří měli jediný účel – rozšiřovat v Číně koronavirus. Bizarnost tohoto asi žádný jiný hoax nepřekonal.

Přečteno: 519x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, manipulace, Hoax, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo