romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na základních školách začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

1.4.2020 12:11
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů ministerstva školství měly týkat asi 137 800 předškoláků. Kvůli koronavirové epidemii se ale zápisy uskuteční bez jejich přítomnosti. Školy jsou zavřené. Chodit by do nich raději neměli ani rodiče. Přihlášky mohou posílat například do datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo poštou. Období zápisů potrvá do 30. dubna. Konkrétní termíny a způsoby podání přihlášky určují ředitelé jednotlivých škol.

Romům mohou v některých městech pomoci rodičům s vbýběrem školy místní nevládní iniciativy. V Ostravě například sdružení Awen Amenca vybírá kvalitní nesegregované školy. "Rodiče jsou špatně informovaní, často nemají ponětí o tom, která škola je kvalitní a jak může děti poškodit nekvalitní nebo segregované vzdělávání. Proto děláme kampaně při zápisech do základních škol a předáváme při nich rodičům potřebné informace," řekla Jolana Šmarhovyčová z Awen Amenca serveru romeatv.cz.

V Ústí nad Labem pomáhá žákům i rodičům například komunitní centrum Domu sv. Materny. "Tím, jak pracujeme s dětmi, pracujeme vlastně i s dospělými. Děti přenášejí domů, co se tady naučily. Starší děti navštěvují různé kroužky, ty menší chodí do nízkoprahového centra, kde si udělají úkoly a taky se v kroužcích věnují tomu, co je baví," říká šéf centra Karel Karika.

"Chtěli bychom, aby centrum od ministerstva školství získalo status mimoškolního zařízení. Abychom mohli pomoct i dětem, které po ukončení základní školy dále ve studiu nepokračují a končí na úřadech práce. Z praxe vím, že děti ze sociálně slabého prostředí po ukončení základní školy nevědí co. Studovat nejdou, do práce je nikam nevezmou, nezbývá jim nic jiného než jít na úřad práce a všichni víme, kam to směřuje," dodává Karika.

V Chodově u Sokolova pomáhá romským dětem Khamoro o.p.s., v Brně například IQ Roma servis.

K zápisu se letos musí přihlásit všechny děti narozené od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 (včetně). Podobně jako v minulých letech jich pravděpodobně kolem pětiny bude mít žádost o odklad povinné školní docházky. Obdobné množství dětí budou rodiče zapisovat znovu, protože dostaly odklad loni. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech.

Podle odhadů ministerstva by mělo jít k zápisům kolem 111 500 šestiletých, 25 500 sedmiletých a 800 pětiletých dětí. V případě, že rodiče budou chtít žádat pro dítě o odklad školní docházky o rok, budou muset stejně jako dříve doložit posudek z pedagogické poradny a potvrzení od lékaře. Škole by měli poskytnout originál či ověřenou kopii dokumentů. Pokud žádost o odklad přijde bez doporučení, měl by ředitel školy zápis přerušit a vyzvat rodiče k doplnění dokumentů.

Školy přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že kapacita zařízení nestačí ani pro ně, mělo by o přijetí rozhodnout losování.

Kvůli šíření koronaviru jsou školy od 11. března zavřené. Ministr školství Robert Plaga (ANO) minulý týden řekl, že předpokládá jejich otevření v druhé polovině května. Záležet to bude na ministerstvu zdravotnictví.

Přečteno: 501x
 

Kam dál:

Štítky:  

školství, Vzdělávání, Romové, zápisyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo