romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadace Open Society Fund vysvětluje spolupráci s majitelem bulvárního serveru extra.cz

25.5.2015 13:15
Jan Barta (FOTO: Strana zelených)
Jan Barta (FOTO: Strana zelených)

Nadace Open Society Fund (OSF) vyhlásila ve spolupráci s Janem Bartou stipendijní výzvu na podporu romských vysokoškolských studentů a studentek. Server Romea.cz se OSF zeptal, zda nepovažuje za problematické spolupracovat s majitelem bulvárního serveru extra.cz, jehož šéfredaktor Pavel Novotný se netají tím, jak manipuluje s „romskými tématy“ kvůli čtenosti. "Cigáni zmlátí hospodskýho, udělám z toho šest článků a furt píšu... Naznačím, že to je Rom za každou cenu. Když zmlátí bílej bílýho, když zmlátí bílej Roma... ne," popsal například v dokumentu Dělníci bulváru.

Server Romea.cz zdokumentoval i některé konkrétní nepravdivé články o Romech na Extra.cz. V reakci na slova Pavla Novotného v citovaném dokumentu měl Jan Barta přijmout etický kodex, který podobné chování zakazuje. Nicméně například ještě v září loňského roku přinesl server článek s titulkem „Romové se s tím na Slovensku nemažou: Zhrzený milenec probodl tchyni vidlemi a své lásce amputoval nohu.“

Odpověď Open Society Fund

Nápad financovat stipendia pro romské vysokoškoláky vzešel od Jana Barty, nikoliv od nás, nicméně myslíme si, že tak nečiní jen proto, aby si očistil jméno - což je asi směr, který naznačujete vy. Již od roku 2011 podporuje Jan Barta sociálně znevýhodněné studenty na Anglickém gymnáziu v Praze (tzv. Barta Scholars). Přímo pro romské studenty je pak určeno Stipendium Václava Havla na téže škole, které bylo sice iniciováno samotnými studenty, kteří tak přispívají na studium svých znevýhodněných spolužáků, avšak Jan Barta je z velké části finančně podporuje.

V případě našeho stipendijního programu měl pan Barta od počátku jasnou představu, jak by měl program vypadat a na jeho výsledné podobě se aktivně podílel. Vyžadoval například výraznější zapojení Romů při tvorbě mentoringového programu, vymýšlení názvu apod. a v neposlední řadě bude také jedním z mentorů, kteří se budou romským studentům věnovat. Míra jeho osobního nasazení nasvědčuje tomu, že mu nejde pouze o očištění jména.

Ověřovali jsme si také, že kromě uvedených stipendií na anglickém gymnáziu, podporuje Jan Barta aktivity, se kterými jsme ideově provázáni (Rekonstrukce státu, Nadační fond proti korupci, Forum 2000, Paralelní polis aj.) anebo se nám prostě jen líbí (studentské filmy na FAMU, kulturně společenské projekty Ondřeje Kobzy apod.)

Byli jsme si od začátku spolupráce s panem Bartou vědomi možného spojování se serverem Extra, jehož šéfredaktor uvedl, že zdůrazňuje etnicitu Romů úmyslně, jak zaznělo v dokumentu Dělníci bulváru. Výsledkem tohoto prohlášení Pavla Novotného bylo, že Jan Barta zavedl etické desatero redakce. Podle tohoto desatera kritizují redaktoři aktéry různých článků jen za konkrétní chování, nikoliv na základě jejich rasové, státní nebo jiné příslušnosti.

Víme také, že problémy s touto kauzou měla i Strana zelených, za kterou Jan Barta kandidoval. Přímo pro Váš server na to pak reagoval tiskový mluvčí strany Jan Žáček, podle kterého Jan Barta žádným způsobem nezasahuje do obsahu médií, které vlastní. Stejný argument respektujeme i my.

Přečteno: 1023x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSF, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo