romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadace Open Society Fund vysvětluje spolupráci s majitelem bulvárního serveru extra.cz

25.5.2015 13:15
Jan Barta (FOTO: Strana zelených)
Jan Barta (FOTO: Strana zelených)

Nadace Open Society Fund (OSF) vyhlásila ve spolupráci s Janem Bartou stipendijní výzvu na podporu romských vysokoškolských studentů a studentek. Server Romea.cz se OSF zeptal, zda nepovažuje za problematické spolupracovat s majitelem bulvárního serveru extra.cz, jehož šéfredaktor Pavel Novotný se netají tím, jak manipuluje s „romskými tématy“ kvůli čtenosti. "Cigáni zmlátí hospodskýho, udělám z toho šest článků a furt píšu... Naznačím, že to je Rom za každou cenu. Když zmlátí bílej bílýho, když zmlátí bílej Roma... ne," popsal například v dokumentu Dělníci bulváru.

Server Romea.cz zdokumentoval i některé konkrétní nepravdivé články o Romech na Extra.cz. V reakci na slova Pavla Novotného v citovaném dokumentu měl Jan Barta přijmout etický kodex, který podobné chování zakazuje. Nicméně například ještě v září loňského roku přinesl server článek s titulkem „Romové se s tím na Slovensku nemažou: Zhrzený milenec probodl tchyni vidlemi a své lásce amputoval nohu.“

Odpověď Open Society Fund

Nápad financovat stipendia pro romské vysokoškoláky vzešel od Jana Barty, nikoliv od nás, nicméně myslíme si, že tak nečiní jen proto, aby si očistil jméno - což je asi směr, který naznačujete vy. Již od roku 2011 podporuje Jan Barta sociálně znevýhodněné studenty na Anglickém gymnáziu v Praze (tzv. Barta Scholars). Přímo pro romské studenty je pak určeno Stipendium Václava Havla na téže škole, které bylo sice iniciováno samotnými studenty, kteří tak přispívají na studium svých znevýhodněných spolužáků, avšak Jan Barta je z velké části finančně podporuje.

V případě našeho stipendijního programu měl pan Barta od počátku jasnou představu, jak by měl program vypadat a na jeho výsledné podobě se aktivně podílel. Vyžadoval například výraznější zapojení Romů při tvorbě mentoringového programu, vymýšlení názvu apod. a v neposlední řadě bude také jedním z mentorů, kteří se budou romským studentům věnovat. Míra jeho osobního nasazení nasvědčuje tomu, že mu nejde pouze o očištění jména.

Ověřovali jsme si také, že kromě uvedených stipendií na anglickém gymnáziu, podporuje Jan Barta aktivity, se kterými jsme ideově provázáni (Rekonstrukce státu, Nadační fond proti korupci, Forum 2000, Paralelní polis aj.) anebo se nám prostě jen líbí (studentské filmy na FAMU, kulturně společenské projekty Ondřeje Kobzy apod.)

Byli jsme si od začátku spolupráce s panem Bartou vědomi možného spojování se serverem Extra, jehož šéfredaktor uvedl, že zdůrazňuje etnicitu Romů úmyslně, jak zaznělo v dokumentu Dělníci bulváru. Výsledkem tohoto prohlášení Pavla Novotného bylo, že Jan Barta zavedl etické desatero redakce. Podle tohoto desatera kritizují redaktoři aktéry různých článků jen za konkrétní chování, nikoliv na základě jejich rasové, státní nebo jiné příslušnosti.

Víme také, že problémy s touto kauzou měla i Strana zelených, za kterou Jan Barta kandidoval. Přímo pro Váš server na to pak reagoval tiskový mluvčí strany Jan Žáček, podle kterého Jan Barta žádným způsobem nezasahuje do obsahu médií, které vlastní. Stejný argument respektujeme i my.

Přečteno: 992x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSF, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo