romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadační fond proti korupci: V opakovaných volbách se znovu kupčilo s hlasy, ale již ne masově

Chomutov/Bílina, 2.2.2015 16:52, (ROMEA)
Volby - ilustrační foto.
Volby - ilustrační foto.

Přestože policie tvrdí, že nezaznamenala při opakovaném hlasování v Chomutově a v Bílině na Teplicku žádný případ kupčení s hlasy, neziskové organizace monitorující situaci kolem voleb policii několikrát informovaly o možných případech prodeje hlasů. Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci hodnotí ale situaci oproti podzimním komunálním volbám mnohem pozitivněji. Velkou roli v tom podle něj sehrála medializace kauzy.

"To, jak probíhaly volby teď, vidím jako úspěch, protože se tentokrát s hlasy tolik nekupčilo. Důvodem byl určitě zájem ze strany médií a také monitoring, který prováděly lidé z neziskových organizací a policie," hodnotí pro server Romea.cz průběh voleb Janusz Konieczný.

K podezřelým případům ale docházelo a nashromážděné informace byly předány policii. Nadační fond proti korupci ve spolupráci s iniciativou "Nechceme žít v Palermu" k tomu také již 26.ledna uvedl, že mají na nahrávkách důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům v Chomutově za úplatu hlasy. "Za jeden hlas požadovala 100 korun," informovali zástupci protikorupčních organizací.

Podle mluvčí Marie Pivkové policie ale problémy zatím nezaznamenala. "Nemáme hlášené žádné případy narušení voleb," řekla Pivková.

Kandidáta politické strany PRO Chomutov Davida Ištoka podle aktivistů oslovili před volbami dva lidé s dotazem, zda nemá zájem o koupi hlasů od 25 voličů. "Tyto osoby nabídku pouze zprostředkovaly. Za touto aktivitou totiž stála osoba, která prodává hlasy od 500 až 600 voličů," uvedly nevládní organizace. Člověk kupčící s hlasy voličů podle nich zneužívá tíživou situaci občanů ze sociálně vyloučených lokalit Chomutova a udělal si z prodeje hlasů nelegální živnost.

Kvůli masivnímu kupčení s hlasy během podzimních voleb podal Nadační fond proti korupci již jedno trestní oznámení. A nebude poslední. "Vzhledem k velkému rozsahu obchodování s hlasy voličů mám v plánu podat ještě jedno trestní oznámení," uvedl pro Romea.cz Janusz Konieczný.

Krajská policejní mluvčí Alena Bartošová v pátek 30.1.2015 v této souvislosti uvedla, že policie ukončila vyšetřování údajného kupčení s hlasy při podzimních komunálních volbách v Chomutově. Z maření přípravy a průběhu voleb je obžalován pětačtyřicetiletý místní muž.

Po odměnách za hlasování se podle Janusze Konieczného z Nadačního fondu proti korupci ptali lidé v chomutovských sociálně vyloučených lokalitách. "Nejde jen o Romy, ale i další lidi v tíživé finanční situaci. Zaznamenali jsme, že například lidé bez domova se ptají po padesátikorunové odměně," řekl Konieczny.

Lídr kandidátky hnutí PRO Chomutov Daniel Černý navíc uvedl, že kupčení s hlasy se podle něj stává v Chomutově běžným jevem.

Podle policie byl klid také v Bílině. Mělo tomu napomoci rozmístění policejních hlídek u všech volebních místností. "Dění ve městě monitorují desítky uniformovaných policistů i kolegů v civilu, kteří dohlíží na legitimnost voleb. V uplynulých dnech ani dnes jsme nepřijali žádné oznámení, které by se týkalo takzvaného kupčení s hlasy voličů," řekl v den voleb teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Dalším problémem, který doprovázel opakované volby, byla nízká účast. Podle informací na webu www.volby.cz přišlo k volebním urnám v Bílině 32,96 % oprávněných voličů.

Volební účast v okrscích, kde jsou sociálně vyloučené lokality, se pohybuje kolem 15 procent. Vyšší účast je například na sídlišti Za Chlumem. Do čtyř volebních místností ve zdejší škole chodí desítky lidí. V říjnových volbách byla ale účast v Bílině rekordní, hlas přišlo odevzdat přes 43 procent lidí.

V opakovaném hlasování v Bílině si polepšila KSČM. Získala 25,63 % hlasů, tedy o čtyři procenta víc než při říjnovém hlasování. Ve třicetičlenném zastupitelstvu bude mít devět mandátů. Druhé skočilo sdružení Nezávislí v Bílině - HNHRM se 17,99 % hlasů, třetí ANO volilo 16,82 % lidí.

Ústecký krajský soud nařídil v Chomutově i Bílině opakované hlasování, jelikož po kontrole zjistil desítky shodně vyplněných volebních lístků. Kupčení s hlasy podle soudu výsledky podzimních voleb výrazně ovlivnilo. Kvůli kupčení s hlasy v Chomutově navrhla policie obžalovat z maření přípravy a průběhu voleb místního pětačtyřicetiletého muže. V souvislosti s kupčením v Bílině kriminalisté obvinili ze stejného trestného činu dva muže. Všem hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Lidé měli za vhozený hlas dostávat 100 až 300 korun.

Přečteno: 500x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, kupčení hlasů, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo