romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nápisy "Smrt Hatefree" nebo hákové kříže se v Praze objevily na podnicích zapojených do kampaně proti nenávisti

24.4.2016 17:19, (AKTUALIZOVÁNO 25.4.11:36)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)

Neonacisté v noci ze soboty na neděli zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. Terčem útoku se stala kavárna Mamacoffee, Café V lese, obchod Správná podprsenka, tetovací studio Inkdividual  nebo restaurace La Bibiche. Na průčelí provozoven neonacisté napsali například výhružky "Smrt Hatefree" a neonacistické číselné šifry 14 nebo 88. Protiuprchlické a neonacistické nápisy se objevily i ve vestibulu metra, v noci z neděle na pondělí k nim navíc přibyl další nápis "Smrt Hatefree", tentokrát na vstupních dveřích sídla pražské Diakonie ČCE. Policie začala incidenty vyšetřovat.

"Tohle jsou 30. léta! Tahle lůza která popíše v noci dům na náměstí. Tohle je to anonymní zlo, které utýralo Karla Čapka... Je ješte Praha tolerantní svobodné město? Pokud nechceme znovu žít v diktatuře musíme se tomuhle zlu postavit!" napsal na svůj facebookový profil Daniel Kolský, majitel sítě kaváren Mamacoffee

"Stalo se to asi kvůli tomu, že jsem v databázi HateFree podniků, ale v žádném případě nic takového jako přestat s podporou HateFree kvůli tomuhle útoku nezvažuji,“ řekl podle serveru iDNES.cz kavárník Ondřej Kobza z Café V lese. Ten ČTK řekl, že na pondělní odpoledne připravuje symbolické čištění nápisů. Pozvání na tuto akci podle Kobzy přijala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Neonacistické symboly a nápisy jako „Antifa bude pykat“ nebo „Uprchlíci táhněte“ se objevily také například ve stanici metra na Karlově náměstí.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes nápisy odsoudil a uvedl, že projedná extremistické útoky na schůzi vlády. "Budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo," sdělil ministr. "Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky. Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně," doplnil.

Nápisy už policie zdokumentovala. "V tuto chvíli můžeme polemizovat o podezření z trestného činu sprejerství," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK. Obsah nápisů ale podle něj teprve budou vyhodnocovat policejní odborníci na extremismus. "Ti musí jednoznačně říci, zda došlo k naplnění některého dalšího tresteného činu, například rasově motivovaného nebo navádějícího k násilí," uvedl policejní mluvčí.

"Policie by za jeden z motivů napadení série pražských podniků měla považovat jejich zapojení do lidskoprávní kampaně Hate Free. Motiv lze dovodit z nápisů: Smrt Hate Free i číselného akronymu 14 88. 14=14 slov Davida Lanea: We must secure the existence of our people and a future for White Children, 88 pak znamená Heil Hitler," uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová z organizace In Iustitia.

"Mělo by se stát prioritou objasnit tuto trestnou činnost z nenávisti, jejíž podstatou je šíření strachu a nenávisti mezi lidmi. To co naše společnost momentálně postrádá nejvíce a může vést k další radikalizaci je viditelnost výkonu práva. Poškozené podniky, jejich majitelé, návštěvníci a veřejnost potřebují slyšet, že dojde k objasnění skutečné podstaty útoků, a tou je útok z nenávisti," dodala Kalibová.

Komunita Mezinárodní dny akcí proti rasismu a fašistické hrozbě svolala v reakci na sprejerské útoky na pondělní večer akci s názvem Solidární shromáždění: Praha se nebojí.

Do sítě HateFree Zone se hlásí podniky a místa, které chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

Přečteno: 1591x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Násilí, Násilí z nenávisti, HateFree Culture, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo