romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Národní třída oslavila svobodu hudbou i pouličním divadlem. Stovky lidí navštívily také infostánek ROMEA

Praha, 17.11.2014 15:26, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Stánek organizace ROMEA 17. 11. 2014 na Národní třídě. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Stánek organizace ROMEA 17. 11. 2014 na Národní třídě. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Hudbou i pouličním divadlem si lidé během 17.listopadu na Národní třídě v Praze připomněli 25. výročí sametové revoluce. Jednodenní festival Díky, že můžem! - Korzo Národní navštívilo několik tisíc lidí. Na programu byla vystoupení kapel na pódiích s názvy Pravda a Láska, u Národního divadla měli návštěvníci akce možnost si prohlédnout časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavit v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde mladí autoři četli svou poezii. Informační stánek měla na Národní také organizace ROMEA.

Od rána Češi na výročí listopadových událostí 1989 vzpomínali také u památníku na Národní třídě. Na místo, které symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili svíčky a květiny. Čekali v dlouhé frontě, než se na ně dostala řada. Dopoledne také sloužil mši ve zcela zaplněném kostele sv. Voršily kardinál Dominik Duka, zpíval se mimo jiné Svatováclavský chorál.

Mnoho lidí mělo na klopách připnuté trikolory nebo takzvané placky s portrétem hlavní postavy sametové revoluce a prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Dopoledne se na Národní třídě konala demonstrace, které se účastnily tisíce lidí. Protestovaly proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi a vyzývaly jej k abdikaci.

Prostor na Národní třídě dostaly i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek měla na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem, co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Odpoledne se u stánku organizace ROMEA sešla asi desítka neonacistů v čele s Pavlem Sládkem Matějným, který mimo jiné organizoval například protiromskou demonstraci v Duchcově. Neonacisté vulgárně komentovali činnost organizace ROMEA, Sládek Matějný pak odstrčil kameramana ROMEA TV, který je natáčel. K dalším konfliktům naštěstí nedošlo.

VIDEO

V jednu hodinu odpoledne začala na pódiu Láska hrát kladenská formace Zrní. Večer pak na hlavní stagei Pravda, která stála před obchodním domem na Národní třídě, začal koncert zpěvačky Lenky Dusilové s kapelou Baromantikou, sólový projekt hudebníka a skladatele Jaromíra 99 a vystoupení svébytné kapely Vložte kočku.

"Pouliční divadlo je v podstatě po celé Národní třídě, ale především se soustřeďuje v okolí Národního divadla, kde mimo jiné je i zajímavý black box. To je instalovaný prostor, v němž na lidi čekají divadelní představení," uvedla za pořadatele Adéla Brabcová.

Na ulici probíhalo až do nočních hodin i mnoho dalších akcí. Lidé se mohli například vydat na architektonickou procházku s Petrem Kučerou, vyjádřit svůj názor u instalované Zdi díků nebo zavítat do improvizovaného bytu a přečíst výtisk samizdatu a poslechnout punkové kapely. V odpoledních hodinách prošel Národní třídou tradiční satirický průvod Sametového posvícení.

FOTOGALERIE


Přečteno: 1011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, 1989, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo