romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Národní třída oslavila svobodu hudbou i pouličním divadlem. Stovky lidí navštívily také infostánek ROMEA

Praha, 17.11.2014 15:26, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Stánek organizace ROMEA 17. 11. 2014 na Národní třídě. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Stánek organizace ROMEA 17. 11. 2014 na Národní třídě. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Hudbou i pouličním divadlem si lidé během 17.listopadu na Národní třídě v Praze připomněli 25. výročí sametové revoluce. Jednodenní festival Díky, že můžem! - Korzo Národní navštívilo několik tisíc lidí. Na programu byla vystoupení kapel na pódiích s názvy Pravda a Láska, u Národního divadla měli návštěvníci akce možnost si prohlédnout časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavit v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde mladí autoři četli svou poezii. Informační stánek měla na Národní také organizace ROMEA.

Od rána Češi na výročí listopadových událostí 1989 vzpomínali také u památníku na Národní třídě. Na místo, které symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili svíčky a květiny. Čekali v dlouhé frontě, než se na ně dostala řada. Dopoledne také sloužil mši ve zcela zaplněném kostele sv. Voršily kardinál Dominik Duka, zpíval se mimo jiné Svatováclavský chorál.

Mnoho lidí mělo na klopách připnuté trikolory nebo takzvané placky s portrétem hlavní postavy sametové revoluce a prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Dopoledne se na Národní třídě konala demonstrace, které se účastnily tisíce lidí. Protestovaly proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi a vyzývaly jej k abdikaci.

Prostor na Národní třídě dostaly i neziskové organizace zabývajícími se mladými lidmi, totalitou, sociálními otázkami a občanskou společností. Svůj stánek měla na Národní i organizace ROMEA. "Chceme ukázat lidem, co naše organizace dělá, budeme promítat videa, návštěvníci našeho stánku budou moci shlédnout část výstavy Hádej kdo jsem, která upozorňuje na stereotypy a zjednodušující, předsudečná myšlenková schémata, které určují vztah a chování české veřejnosti například k Romům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Odpoledne se u stánku organizace ROMEA sešla asi desítka neonacistů v čele s Pavlem Sládkem Matějným, který mimo jiné organizoval například protiromskou demonstraci v Duchcově. Neonacisté vulgárně komentovali činnost organizace ROMEA, Sládek Matějný pak odstrčil kameramana ROMEA TV, který je natáčel. K dalším konfliktům naštěstí nedošlo.

VIDEO

V jednu hodinu odpoledne začala na pódiu Láska hrát kladenská formace Zrní. Večer pak na hlavní stagei Pravda, která stála před obchodním domem na Národní třídě, začal koncert zpěvačky Lenky Dusilové s kapelou Baromantikou, sólový projekt hudebníka a skladatele Jaromíra 99 a vystoupení svébytné kapely Vložte kočku.

"Pouliční divadlo je v podstatě po celé Národní třídě, ale především se soustřeďuje v okolí Národního divadla, kde mimo jiné je i zajímavý black box. To je instalovaný prostor, v němž na lidi čekají divadelní představení," uvedla za pořadatele Adéla Brabcová.

Na ulici probíhalo až do nočních hodin i mnoho dalších akcí. Lidé se mohli například vydat na architektonickou procházku s Petrem Kučerou, vyjádřit svůj názor u instalované Zdi díků nebo zavítat do improvizovaného bytu a přečíst výtisk samizdatu a poslechnout punkové kapely. V odpoledních hodinách prošel Národní třídou tradiční satirický průvod Sametového posvícení.

FOTOGALERIE


Přečteno: 1016x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, 1989, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo