Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

"Né rómy, né malé děti..." Obchodní inspekce loni zjistila 13 případů diskriminace zákazníků

26. března 2019
Čtení na 2 minuty

Česká obchodní inspekce (ČOI) během loňského roku zjistila 13 případů diskriminace spotřebitele, což je o šest víc než v roce 2017. Ve skoro polovině případů šlo o účtování vyšších cen pro cizince. Kvůli diskriminačnímu jednání při prodeji zboží nebo poskytování služeb inspekce uložila pravomocně šest pokut v celkové výši 210.000 korun, několik dalších správních řízení ještě není u konce, informoval v pondělí 25.3. ČTK mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Celkem provedla inspekce téměř 500 kontrol zaměřených na diskriminaci zákazníků, pochybení našla ve 13 případech, což znamená 2,6 procenta. Při kontrolách odhalila ještě 182 porušení dalších právních předpisů, které mají obchodníci dodržovat.

“Většinou nedodržovali zásady poctivosti prodeje, neseznámili spotřebitele s cenami výrobků nebo služeb nebo jim nevydali řádně vyplněný doklad. ČOI za prohřešky udělila dohromady 199 pokut ve výši 1,088 milionu korun a zakázala prodej zhruba 300 kusů výrobků v hodnotě 33.418 Kč,” uvedl Fröhlich.

Pracovníci ČOI zjistili, že v šesti případech diskriminačního chování provozovatelé účtovali cizincům jiné ceny než českým občanům. V jednom případě majitel odmítl pronajmout byt z důvodu, že zájemce vlastnil psa, v dalším případě zase kvůli národnosti spotřebitele.

K tomu pro Romea.cz Fröhlich doplnil informace z evidence o pronájmu bytu v obci Velký Týnec, která obsahovala nepřípustné požadavky pronajímatele jako „né rómy, né malé děti, pracující“. “Makléřka a podnikatel pracovníkům ČOI sdělili, že takové dotazy musí zájemcům o byt pokládat, protože by těžko s někým uzavřeli smlouvu o zprostředkování nebo se stalo, že majitel bytu by nechtěl byt nechat ani prohlédnout, pokud by se jednalo např. o občana romské národnosti,” sdělil Fröhlich.

“Při zjišťování pronájmu bylo makléřkou sděleno, že je problém najít ubytování pro občany romské národnosti, protože takové občany klienti nechtějí. Zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že bylo porušeno ust. § 6 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, když (pronajímatel) zjišťoval, zda osoba, která má zájem o pronájem bytu, vlastní zvíře a jaké je národnosti, zda se nejedná o Roma atd. Tímto jednáním jako kontrolovaná osoba, v postavení prodávajícího, se dopustil přestupku dle ust. § 24 odst. 7 písm. c), když při poskytování služeb porušil zákaz diskriminace spotřebitele podle § 6 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele,” uvedl Fröhlich.

Kontroloři také upozornili na situaci, kdy vozíčkáři nebyl umožněn vstup do provozovny nebo kdy do provozovny veřejného stravování nepustili osoby mladší 18 let. Diskriminací byl i případ, kdy cestující s dětmi do tří let měl povinnost mít při cestování autobusem s sebou pro tyto děti dětskou sedačku či takzvaný podsedák.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon