romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nebudete v době voleb v místě trvalého bydliště? Volit můžete i jinde, potřebujete však voličský průkaz

5.10.2017 0:01
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Občané, kteří budou v době voleb, mimo svůj trvalý pobyt budou moci volit skrze tzv. voličský průkaz. S průkazem budou moci volit v jakémkoliv okrsku po celé ČR. Občan si však může žádat o vydání voličského průkazu pouze na obecním úřadě v místě jeho trvalé adresy. Informuje o tom Ministerstvo vnitra ČR.

Způsobů jak si o voličský průkaz zažádat je několik. Nejrychlejším způsobem je dostavit se na obecní úřad osobně. V tomto případě není nutná písemná žádost, ale pouze prokázání občanským průkazem. Touto osobní formou lze žádat do 18. října 2017.

Písemně lze o vydání voličského průkazu žádat nejméně 7 dní před dnem voleb, tzn. do 13. října 2017, a to buď žádostí s úředně ověřeným podpisem, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.

S vyřízením žádosti o voličský průkaz pomůže i chatovací robot na Facebooku. Tuto pomoc budou moci voliči prostřednictvím facebookové aplikace využít od čtvrtka 5. října 2017. Aplikace pomůže s vyplněním žádosti, kterou pak lze odeslat přes datovou schránku nebo po vytisknutí poštou.

Voličské průkazy se doručují na adresu pobytu, i do zahraničí. Vyzvednout si ho však občan může i osobně na obecním úřadě nebo na základě zástupce s udělenou plnou mocí. Podle zákona o volbách do Parlamentu jsou všichni občané s voličským průkazem, zapsány do výpisu zvláštního seznamu voličů.

Občan, který se dostaví k volbám s voličským průkazem, ho musí odevzdat volební komisi a prokázat se občanským průkazem. Ta voličský průkaz přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů, poté dostane hlasovací lístky a prázdnou obálku. S voličským průkazem může občan volit i ve svém volebním okrsku.

Pokud však občan odmítne prokázat svou totožnost, nebude mu umožněno se voleb účastnit.

Přečteno: 2221x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, volební lístky, zákon, oběť, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo