romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Necelá stovka lidí protestovala proti násilí. Shromáždění podpořili i Piráti

České Budějovice, 13.7.2013 0:28, (ROMEA)
Zhruba stovka lidí se sešla 12. července 2013 na českobudějovickém Piaristickém náměstí na shromáždění proti násilí ve městě. Organizátoři tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s projevy rasismu a nedávnými protiromskými akcemi na sídlišti Máj. Vpravo stojí farář ČCE Mikuláš Vymětal. (FOTO: ČTK)
Zhruba stovka lidí se sešla 12. července 2013 na českobudějovickém Piaristickém náměstí na shromáždění proti násilí ve městě. Organizátoři tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s projevy rasismu a nedávnými protiromskými akcemi na sídlišti Máj. Vpravo stojí farář ČCE Mikuláš Vymětal. (FOTO: ČTK)

Necelá stovka lidí se sešla odpoledne na Piaristické náměstí v Českých Budějovicích, aby protestovala proti násilným shromážděním namířeným proti Romům. Účastníci shromáždění podepisovali výzvu k ukončení násilných demonstrací ve městě. Podporu této akci a myšlence přišli vyjádřit i akademici z univerzity.

Pokojné shromáždění svolala skupina aktivních lidí z Českých Budějovic a okolí, mezi nimiž byli například pořadatelé kulturních akcí a zástupci občanských sdružení. "Naším shromážděním chceme jasně vyjádřit, že nezanedbatelná část českobudějovických občanů s veškerými projevy extremismu ostře nesouhlasí. Problémy není možné za žádných okolností řešit násilím," prohlásila podle Deníku.cz za všechny iniciátory shromáždění Markéta Málková. „Smyslem akce bylo říct mezi lidmi, že nemůžeme úplně mlčet, že život na Máji je složitý a svým způsobem chápeme obě strany. Nemůžeme se ale spokojit s tím, že na jednu z těchto dvou stran je pořádán pochod a lidé se bojí a cítí se ohroženi,“ dodala pro Český rozhlas Radka Doležalová.

Ke shromážděným promluvila například Věra Michalicová z Diecézní charity České Budějovice, rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, Antonín Hořčica z iniciativy ProAlt a mnoho dalších.

Shromáždění podpořila například i Pirátská strana. "Věříme, že ani většina obyvatel Českých Budějovic s děním posledních týdnů nesouhlasí a chce pomoci situaci uklidnit. Také vyzýváme občany, aby si uvědomili zodpovědnost plynoucí ze svobody projevu a sdílení informací a nepřispívali k šíření lživých zpráv," uvedl Viktor Mahrik, garant programového bodu Rovnoprávnost.

"Prosíme doposud mlčící a nenávistí nezaslepenou většinu obyvatel, aby se s námi pokusila zastavit tuto násilnou spirálu, odmítla uplatňování kolektivní viny a aby začala vyvíjet tlak na radnici ke konstruktivnímu jednání. Pokusme se napravit nyní nepřátelskou atmosféru ve městě! Dejme najevo, že možnost žít v našem městě není podmíněna tou „správnou barvou kůže“, ani tím „správným názorem“. Nešiřme neověřené zprávy, či dokonce očividně lživé fámy, namířené proti Romům a najděme odvahu upozornit i své známé, pokud tak činí! Jinak se možnosti, které nám nabízí svoboda šířit informace, obrátí proti nám," uvádí se v tiskové zprávě Pirátské strany.

Zdeněk Ryšavý, český rozhlas, Deník.cz
Přečteno: 2685x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, České Budějovice, sídliště Máj, Rasismus, Násilí, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo