romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Necelá stovka lidí protestovala proti násilí. Shromáždění podpořili i Piráti

České Budějovice, 13.7.2013 0:28, (ROMEA)
Zhruba stovka lidí se sešla 12. července 2013 na českobudějovickém Piaristickém náměstí na shromáždění proti násilí ve městě. Organizátoři tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s projevy rasismu a nedávnými protiromskými akcemi na sídlišti Máj. Vpravo stojí farář ČCE Mikuláš Vymětal. (FOTO: ČTK)
Zhruba stovka lidí se sešla 12. července 2013 na českobudějovickém Piaristickém náměstí na shromáždění proti násilí ve městě. Organizátoři tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s projevy rasismu a nedávnými protiromskými akcemi na sídlišti Máj. Vpravo stojí farář ČCE Mikuláš Vymětal. (FOTO: ČTK)

Necelá stovka lidí se sešla odpoledne na Piaristické náměstí v Českých Budějovicích, aby protestovala proti násilným shromážděním namířeným proti Romům. Účastníci shromáždění podepisovali výzvu k ukončení násilných demonstrací ve městě. Podporu této akci a myšlence přišli vyjádřit i akademici z univerzity.

Pokojné shromáždění svolala skupina aktivních lidí z Českých Budějovic a okolí, mezi nimiž byli například pořadatelé kulturních akcí a zástupci občanských sdružení. "Naším shromážděním chceme jasně vyjádřit, že nezanedbatelná část českobudějovických občanů s veškerými projevy extremismu ostře nesouhlasí. Problémy není možné za žádných okolností řešit násilím," prohlásila podle Deníku.cz za všechny iniciátory shromáždění Markéta Málková. „Smyslem akce bylo říct mezi lidmi, že nemůžeme úplně mlčet, že život na Máji je složitý a svým způsobem chápeme obě strany. Nemůžeme se ale spokojit s tím, že na jednu z těchto dvou stran je pořádán pochod a lidé se bojí a cítí se ohroženi,“ dodala pro Český rozhlas Radka Doležalová.

Ke shromážděným promluvila například Věra Michalicová z Diecézní charity České Budějovice, rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, Antonín Hořčica z iniciativy ProAlt a mnoho dalších.

Shromáždění podpořila například i Pirátská strana. "Věříme, že ani většina obyvatel Českých Budějovic s děním posledních týdnů nesouhlasí a chce pomoci situaci uklidnit. Také vyzýváme občany, aby si uvědomili zodpovědnost plynoucí ze svobody projevu a sdílení informací a nepřispívali k šíření lživých zpráv," uvedl Viktor Mahrik, garant programového bodu Rovnoprávnost.

"Prosíme doposud mlčící a nenávistí nezaslepenou většinu obyvatel, aby se s námi pokusila zastavit tuto násilnou spirálu, odmítla uplatňování kolektivní viny a aby začala vyvíjet tlak na radnici ke konstruktivnímu jednání. Pokusme se napravit nyní nepřátelskou atmosféru ve městě! Dejme najevo, že možnost žít v našem městě není podmíněna tou „správnou barvou kůže“, ani tím „správným názorem“. Nešiřme neověřené zprávy, či dokonce očividně lživé fámy, namířené proti Romům a najděme odvahu upozornit i své známé, pokud tak činí! Jinak se možnosti, které nám nabízí svoboda šířit informace, obrátí proti nám," uvádí se v tiskové zprávě Pirátské strany.

Zdeněk Ryšavý, český rozhlas, Deník.cz
Přečteno: 2746x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, České Budějovice, sídliště Máj, Rasismus, Násilí, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo