romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nechutné a xenofobní vystoupení Okamury ve sněmovně. Útočil na romské uprchlíky, označoval je nacistickým výrazem nepřizpůsobiví. Ministři odešli ze sněmovny

10.5.2022 20:46
Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně 10. 5. 2022 (FOTO: repro video www.psp.cz)
Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně 10. 5. 2022 (FOTO: repro video www.psp.cz)

Ministry pobouřilo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve Sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Okamura nechutně a rasisticky útočil na uprchlíky. Ministři pak mluvili o tom, že Okamura šířil nenávisti a o lži. Zhruba po hodině odešli ze sálu a jednací den skončil, protože sněmovní pravidla vyžadují přítomnost aspoň jednoho člena vlády. Sněmovna by se mohla k tématu vrátit ve středu ráno. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že je připraven v úvodu jednání vystoupit.

Okamura byl jediným řečníkem ke strategii. Podivoval se mimo jiné nad tím, že vláda chce zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků před nástupem do škol. Mluvil o tom, že po nástupu dětí z Ukrajiny klesne kvalita výuky "pro české občany" a že ve školkách nebude dost míst pro mladší české děti.

SLOVO NEPŘIZPŮSOBIVÍ

Jako nepřizpůsobivé „unanpassungsfähig" označovali nacisté nepohodlné skupiny obyvatel, které následně končily ve vyhlazovacích táborech.

Okamura opakovaně útočil na romské uprchlíky z Ukrajiny, které označoval nacistickým výrazem nepřizpůsobiví.

Vládu Okamura vinil z diletantství a amatérismu. "Občané se můžou začít během krátké doby bouřit," prohlásil.

Zpochybňoval také výši humanitárního příspěvku Ukrajincům. Uvedl také, že na Ukrajinu se masově dováží ojeté automobily, a jejich cena v Česku proto roste. Zároveň doporučil Ukrajincům, kteří přijeli do Česka v dražších autech, aby je prodali a z toho si uhradili pobyt v Česku.

Boucháním do lavic pak reagovali koaliční poslanci na Okamurova slova směrem k ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), že je "natvrdlej". Část vládních zákonodárců opustila jednací sál a následně začali odcházet i ministři.

"Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist," komentoval před novináři dění v sálu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministři podle něho chtěli mluvit o zvládání přílivu běženců, ale nedostali se ke slovu a museli poslouchat urážky. "Ty projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem, kteří sem prchají před válkou, byly tak ohromné, že jsme na to museli adekvátním způsobem reagovat," dodal.

"Není možné hodinu sedět a poslouchat člověka, který uráží," uvedl Jurečka. Okamurovo vystoupení označil za snůšku lží, překrucování, strašení a nenávisti.

Rakušan také informoval, že předsedové poslaneckých klubů jednají o tom, zda se ve středu Sněmovna k tomuto bodu vrátí a projedná ho jako první bod ráno. Je připraven si vzít slovo s přednostním právem ještě před schůzí a představit veřejnosti to, co chtěl sdělit dnes.

Přečteno: 1947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo