romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vulgární nadávky a výhrůžky. Romskou rodinu šikanují xenofobní sousedé

25.4.2019 12:33
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)

Romská rodina z Nečtin na Plzeňsku se stala terčem útoků a vyhrožování ze strany sousedů Mikšovských, příznivců ultrapravice a podporovatelů SPD Tomia Okamury. Důvodem je podle ní závist, že si vedle nich pořídili dům s pozemkem právě Romové. Sousedé mají konflikty i s ostatními ve vesnici a zveřejňují na Facebooku vymyšlené protiromské a protimuslimské zprávy a videa. Dezinformační profil Nestra Istra, na který v minulých dnech upozornil i server Manipulátoři.cz, vyzýval, aby lživé zprávy o romské rodině sdíleli všichni "vlastenci". Ty navíc přebírají i dezinformační weby jako Aeronet či Svobodný vysílač.

"Šíří o nás, že je brutálně napadáme a vyhrožujeme jim. Přitom je to obráceně. V komentářích pod jejich textem na Facebooku už někteří psali, že se chtějí do Nečtin na nás přijet podívat ... Máme z toho opravdu strach. Bojíme se, aby sem někdo nepřijel a nepodpálil nás. Vybavuje se mi případ Natálky," popsala pro server Romea.cz své obavy, k čemu takové výzvy mohou vést, žena, která je se svou rodinou oběť přetrvávajících útoků.

Ženě, která je navíc na začátku osmého měsíce těhotenství, měla sousedka vyhrožovat, že ji "rozkope dítě v břiše" a otráví psa. Výpadům a výhrůžkám byli přítomni i další lidé, kteří jsou ochotni svědčit i na policii, která případ šetří.

Problematické a násilnické chování ze strany Mikšovských potvrdili serveru Romea.cz i další obyvatelé Nečtin. "Jejich jednání je za hranicí normálního. Mají spory s mnoha lidmi. Jejich kauzy zatím končí jenom u přestupků, ale kdo ví, kam až to půjde. Mají spor se školami, kam chodily jejich děti, mají spor s úřadem práce, s policií i se starostou, rozhádali se i s Okamurovou stranou SPD, z které je nakonec vyloučili ...," vypočítává jeden z obyvatel obce, který si nepřál být jmenován, ale server Romea.cz jeho totožnost zná.

Rodina je nyní v kontaktu s právní organizací, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

"Chceme jen žít s rodinou v klidu a ne ve strachu. Jsme v kontaktu s právní organizací a zvažujeme trestní oznámení," uzavírá prozatím napadaná rodina.

Přečteno: 10576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo