romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vulgární nadávky a výhrůžky. Romskou rodinu šikanují xenofobní sousedé

25.4.2019 12:33
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)

Romská rodina z Nečtin na Plzeňsku se stala terčem útoků a vyhrožování ze strany sousedů Mikšovských, příznivců ultrapravice a podporovatelů SPD Tomia Okamury. Důvodem je podle ní závist, že si vedle nich pořídili dům s pozemkem právě Romové. Sousedé mají konflikty i s ostatními ve vesnici a zveřejňují na Facebooku vymyšlené protiromské a protimuslimské zprávy a videa. Dezinformační profil Nestra Istra, na který v minulých dnech upozornil i server Manipulátoři.cz, vyzýval, aby lživé zprávy o romské rodině sdíleli všichni "vlastenci". Ty navíc přebírají i dezinformační weby jako Aeronet či Svobodný vysílač.

"Šíří o nás, že je brutálně napadáme a vyhrožujeme jim. Přitom je to obráceně. V komentářích pod jejich textem na Facebooku už někteří psali, že se chtějí do Nečtin na nás přijet podívat ... Máme z toho opravdu strach. Bojíme se, aby sem někdo nepřijel a nepodpálil nás. Vybavuje se mi případ Natálky," popsala pro server Romea.cz své obavy, k čemu takové výzvy mohou vést, žena, která je se svou rodinou oběť přetrvávajících útoků.

Ženě, která je navíc na začátku osmého měsíce těhotenství, měla sousedka vyhrožovat, že ji "rozkope dítě v břiše" a otráví psa. Výpadům a výhrůžkám byli přítomni i další lidé, kteří jsou ochotni svědčit i na policii, která případ šetří.

Problematické a násilnické chování ze strany Mikšovských potvrdili serveru Romea.cz i další obyvatelé Nečtin. "Jejich jednání je za hranicí normálního. Mají spory s mnoha lidmi. Jejich kauzy zatím končí jenom u přestupků, ale kdo ví, kam až to půjde. Mají spor se školami, kam chodily jejich děti, mají spor s úřadem práce, s policií i se starostou, rozhádali se i s Okamurovou stranou SPD, z které je nakonec vyloučili ...," vypočítává jeden z obyvatel obce, který si nepřál být jmenován, ale server Romea.cz jeho totožnost zná.

Rodina je nyní v kontaktu s právní organizací, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

"Chceme jen žít s rodinou v klidu a ne ve strachu. Jsme v kontaktu s právní organizací a zvažujeme trestní oznámení," uzavírá prozatím napadaná rodina.

Přečteno: 2272x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo