romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vulgární nadávky a výhrůžky. Romskou rodinu šikanují xenofobní sousedé

25.4.2019 12:33
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)

Romská rodina z Nečtin na Plzeňsku se stala terčem útoků a vyhrožování ze strany sousedů Mikšovských, příznivců ultrapravice a podporovatelů SPD Tomia Okamury. Důvodem je podle ní závist, že si vedle nich pořídili dům s pozemkem právě Romové. Sousedé mají konflikty i s ostatními ve vesnici a zveřejňují na Facebooku vymyšlené protiromské a protimuslimské zprávy a videa. Dezinformační profil Nestra Istra, na který v minulých dnech upozornil i server Manipulátoři.cz, vyzýval, aby lživé zprávy o romské rodině sdíleli všichni "vlastenci". Ty navíc přebírají i dezinformační weby jako Aeronet či Svobodný vysílač.

"Šíří o nás, že je brutálně napadáme a vyhrožujeme jim. Přitom je to obráceně. V komentářích pod jejich textem na Facebooku už někteří psali, že se chtějí do Nečtin na nás přijet podívat ... Máme z toho opravdu strach. Bojíme se, aby sem někdo nepřijel a nepodpálil nás. Vybavuje se mi případ Natálky," popsala pro server Romea.cz své obavy, k čemu takové výzvy mohou vést, žena, která je se svou rodinou oběť přetrvávajících útoků.

Ženě, která je navíc na začátku osmého měsíce těhotenství, měla sousedka vyhrožovat, že ji "rozkope dítě v břiše" a otráví psa. Výpadům a výhrůžkám byli přítomni i další lidé, kteří jsou ochotni svědčit i na policii, která případ šetří.

Problematické a násilnické chování ze strany Mikšovských potvrdili serveru Romea.cz i další obyvatelé Nečtin. "Jejich jednání je za hranicí normálního. Mají spory s mnoha lidmi. Jejich kauzy zatím končí jenom u přestupků, ale kdo ví, kam až to půjde. Mají spor se školami, kam chodily jejich děti, mají spor s úřadem práce, s policií i se starostou, rozhádali se i s Okamurovou stranou SPD, z které je nakonec vyloučili ...," vypočítává jeden z obyvatel obce, který si nepřál být jmenován, ale server Romea.cz jeho totožnost zná.

Rodina je nyní v kontaktu s právní organizací, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

"Chceme jen žít s rodinou v klidu a ne ve strachu. Jsme v kontaktu s právní organizací a zvažujeme trestní oznámení," uzavírá prozatím napadaná rodina.

Přečteno: 6404x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo