romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vulgární nadávky a výhrůžky. Romskou rodinu šikanují xenofobní sousedé

25.4.2019 12:33
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)

Romská rodina z Nečtin na Plzeňsku se stala terčem útoků a vyhrožování ze strany sousedů Mikšovských, příznivců ultrapravice a podporovatelů SPD Tomia Okamury. Důvodem je podle ní závist, že si vedle nich pořídili dům s pozemkem právě Romové. Sousedé mají konflikty i s ostatními ve vesnici a zveřejňují na Facebooku vymyšlené protiromské a protimuslimské zprávy a videa. Dezinformační profil Nestra Istra, na který v minulých dnech upozornil i server Manipulátoři.cz, vyzýval, aby lživé zprávy o romské rodině sdíleli všichni "vlastenci". Ty navíc přebírají i dezinformační weby jako Aeronet či Svobodný vysílač.

"Šíří o nás, že je brutálně napadáme a vyhrožujeme jim. Přitom je to obráceně. V komentářích pod jejich textem na Facebooku už někteří psali, že se chtějí do Nečtin na nás přijet podívat ... Máme z toho opravdu strach. Bojíme se, aby sem někdo nepřijel a nepodpálil nás. Vybavuje se mi případ Natálky," popsala pro server Romea.cz své obavy, k čemu takové výzvy mohou vést, žena, která je se svou rodinou oběť přetrvávajících útoků.

Ženě, která je navíc na začátku osmého měsíce těhotenství, měla sousedka vyhrožovat, že ji "rozkope dítě v břiše" a otráví psa. Výpadům a výhrůžkám byli přítomni i další lidé, kteří jsou ochotni svědčit i na policii, která případ šetří.

Problematické a násilnické chování ze strany Mikšovských potvrdili serveru Romea.cz i další obyvatelé Nečtin. "Jejich jednání je za hranicí normálního. Mají spory s mnoha lidmi. Jejich kauzy zatím končí jenom u přestupků, ale kdo ví, kam až to půjde. Mají spor se školami, kam chodily jejich děti, mají spor s úřadem práce, s policií i se starostou, rozhádali se i s Okamurovou stranou SPD, z které je nakonec vyloučili ...," vypočítává jeden z obyvatel obce, který si nepřál být jmenován, ale server Romea.cz jeho totožnost zná.

Rodina je nyní v kontaktu s právní organizací, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

"Chceme jen žít s rodinou v klidu a ne ve strachu. Jsme v kontaktu s právní organizací a zvažujeme trestní oznámení," uzavírá prozatím napadaná rodina.

Přečteno: 2736x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo