romea - logo
12. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Benedikt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vulgární nadávky a výhrůžky. Romskou rodinu šikanují xenofobní sousedé

25.4.2019 12:33
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)
Výzdoba bydliště Mikšovských před volbami v roce 2017 (FOTO: www.facebook.com)

Romská rodina z Nečtin na Plzeňsku se stala terčem útoků a vyhrožování ze strany sousedů Mikšovských, příznivců ultrapravice a podporovatelů SPD Tomia Okamury. Důvodem je podle ní závist, že si vedle nich pořídili dům s pozemkem právě Romové. Sousedé mají konflikty i s ostatními ve vesnici a zveřejňují na Facebooku vymyšlené protiromské a protimuslimské zprávy a videa. Dezinformační profil Nestra Istra, na který v minulých dnech upozornil i server Manipulátoři.cz, vyzýval, aby lživé zprávy o romské rodině sdíleli všichni "vlastenci". Ty navíc přebírají i dezinformační weby jako Aeronet či Svobodný vysílač.

"Šíří o nás, že je brutálně napadáme a vyhrožujeme jim. Přitom je to obráceně. V komentářích pod jejich textem na Facebooku už někteří psali, že se chtějí do Nečtin na nás přijet podívat ... Máme z toho opravdu strach. Bojíme se, aby sem někdo nepřijel a nepodpálil nás. Vybavuje se mi případ Natálky," popsala pro server Romea.cz své obavy, k čemu takové výzvy mohou vést, žena, která je se svou rodinou oběť přetrvávajících útoků.

Ženě, která je navíc na začátku osmého měsíce těhotenství, měla sousedka vyhrožovat, že ji "rozkope dítě v břiše" a otráví psa. Výpadům a výhrůžkám byli přítomni i další lidé, kteří jsou ochotni svědčit i na policii, která případ šetří.

Problematické a násilnické chování ze strany Mikšovských potvrdili serveru Romea.cz i další obyvatelé Nečtin. "Jejich jednání je za hranicí normálního. Mají spory s mnoha lidmi. Jejich kauzy zatím končí jenom u přestupků, ale kdo ví, kam až to půjde. Mají spor se školami, kam chodily jejich děti, mají spor s úřadem práce, s policií i se starostou, rozhádali se i s Okamurovou stranou SPD, z které je nakonec vyloučili ...," vypočítává jeden z obyvatel obce, který si nepřál být jmenován, ale server Romea.cz jeho totožnost zná.

Rodina je nyní v kontaktu s právní organizací, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

"Chceme jen žít s rodinou v klidu a ne ve strachu. Jsme v kontaktu s právní organizací a zvažujeme trestní oznámení," uzavírá prozatím napadaná rodina.

Přečteno: 3680x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo