romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze osmi představitelů neonacistického Národního odporu

27.1.2020 11:12
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze osmi představitelů hnutí Národní odpor, kteří byli obviněni za propagaci neonacismu. Píše o tom deník Právo. Krajský soud v Praze loni jejich stíhání po deseti letech zastavil kvůli jeho přílišné délce. Zeman navrhuje, aby Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil a případ vrátil na začátek, Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

V říjnu 2009 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zakl v Praze, Brně, Českých Budějovicích a dalších městech některé předáky Národního odporu kvůli podezření z propagace nacismu. Byli mezi nim například bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné neonacistické Dělnické strany Patrik Vondrák nebo Michaela Dupová z ženské buňky Národního odporu nazvané Resistance Woman Unity. 

Zatčení byli obviněni za pořádání pochodů na uctění padlých příslušníků nacistické SS, za vylepování propagačních materiálů Národního odporu v centru Prahy nebo za organizování neonacistických koncertů s vyzdvihováním Hitlerovy ideologie. Osm obžalovaných podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové tvořilo organizovanou skupinu.

V říjnu 2012 soudkyně Dana Šindelářová všechny podezřelé osvobodila. Nadřízený Městský soud v Praze její verdikt na základě odvolání státní zástupkyně zrušil, Šindelářová však loni v červnu opět rozhodla ve prospěch obžalovaných. 

"Už v loňském usnesení, které má redakce k dispozici, ale obvodní soudkyně Šindelářová argumentovala především (vyjma „nepřiměřené délky“ stíhání) tím, že „základní program Národního odporu a všechny jeho přívržence nelze a priori pokládat za neonacisticky smýšlející osoby,“ píše k tomu server Novinky.cz.

Podle loňského rozsudku Šindelářové propagoval Národní odpor spíše myšlenky nacionalismu a národního socialismu, přičemž jej nelze stavět do kontextu s nenávistnou ideologií jen kvůli „občasným excesům“ a pár „extempore“.

„Milada Horáková byla členkou České strany národně sociální a dovoluje si ji snad někdo z tohoto titulu označit za (neo)nacistku?“ srovnala v textu soudkyně Šindelářová obžalované s političkou popravenou po komunisty zinscenovaném procesu  v padesátých letech. To vše prohlásila navzdory tomu, že ministerstvo vnitra i BIS pokládají toto hnutí za neonacistické. Národní odpor byl svého času nejsilnější iniciativou na krajní pravici.

 

Přečteno: 694x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Národní Odpor, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo