romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze osmi představitelů neonacistického Národního odporu

27.1.2020 11:12
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze osmi představitelů hnutí Národní odpor, kteří byli obviněni za propagaci neonacismu. Píše o tom deník Právo. Krajský soud v Praze loni jejich stíhání po deseti letech zastavil kvůli jeho přílišné délce. Zeman navrhuje, aby Nejvyšší soud rozhodnutí zrušil a případ vrátil na začátek, Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

V říjnu 2009 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zakl v Praze, Brně, Českých Budějovicích a dalších městech některé předáky Národního odporu kvůli podezření z propagace nacismu. Byli mezi nim například bývalý předseda pražské organizace rozpuštěné neonacistické Dělnické strany Patrik Vondrák nebo Michaela Dupová z ženské buňky Národního odporu nazvané Resistance Woman Unity. 

Zatčení byli obviněni za pořádání pochodů na uctění padlých příslušníků nacistické SS, za vylepování propagačních materiálů Národního odporu v centru Prahy nebo za organizování neonacistických koncertů s vyzdvihováním Hitlerovy ideologie. Osm obžalovaných podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové tvořilo organizovanou skupinu.

V říjnu 2012 soudkyně Dana Šindelářová všechny podezřelé osvobodila. Nadřízený Městský soud v Praze její verdikt na základě odvolání státní zástupkyně zrušil, Šindelářová však loni v červnu opět rozhodla ve prospěch obžalovaných. 

"Už v loňském usnesení, které má redakce k dispozici, ale obvodní soudkyně Šindelářová argumentovala především (vyjma „nepřiměřené délky“ stíhání) tím, že „základní program Národního odporu a všechny jeho přívržence nelze a priori pokládat za neonacisticky smýšlející osoby,“ píše k tomu server Novinky.cz.

Podle loňského rozsudku Šindelářové propagoval Národní odpor spíše myšlenky nacionalismu a národního socialismu, přičemž jej nelze stavět do kontextu s nenávistnou ideologií jen kvůli „občasným excesům“ a pár „extempore“.

„Milada Horáková byla členkou České strany národně sociální a dovoluje si ji snad někdo z tohoto titulu označit za (neo)nacistku?“ srovnala v textu soudkyně Šindelářová obžalované s političkou popravenou po komunisty zinscenovaném procesu  v padesátých letech. To vše prohlásila navzdory tomu, že ministerstvo vnitra i BIS pokládají toto hnutí za neonacistické. Národní odpor byl svého času nejsilnější iniciativou na krajní pravici.

 

Přečteno: 754x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Národní Odpor, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo