romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Některým občanským členům "romské rady" se nelíbí nový ombudsman Stanislav Křeček. Mají obavy o smysl existence úřadu a vyzývají ho ke schůzce

17.2.2020 12:29
Stanislav Křeček, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)
Stanislav Křeček, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)

Někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se ohradili proti zvolení Stanislava Křečka Veřejným ochráncem práv. Obávají se, že může dojít ke ztrátě základního smyslu existence tohoto úřadu, protože Křeček ve svých mediálních výrocích nepřisuzuje diskriminaci a lidským právům odpovídající respekt a vážnost. "Vnímáme práva národnostních menšin za důležitou část pracovní náplně veřejného ochránce práv. Z aktuálních zpráv Evropských institucí o stavu romské menšiny jasně vyplývá, že diskriminace Romů ve společnosti je zásadní příčinou neúspěchu veškerých národních i nadnárodních snah o integraci Romů," uvádí se v prohlášení, které podepsalo 8 ze současných 12 občanských členů "romské rady".

Na závěr prohlášení členové nového ombudsmana vyzývají k osobnímu jednání. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje prohlášení v plném znění.

Občanští členové Rady vlády pro záležitostí romské komunity vyjadřujeme znepokojení nad volbou Stanislava Křečka do pozice veřejného ochránce práv

My, občanští členové Rady vlády pro záležitostí romské komunity vyjadřujeme znepokojení nad volbou Stanislava Křečka do pozice veřejného ochránce práv. K našim obavám o ztrátě základního smyslu existence tohoto úřadu, nás vedou současné mediální výroky Stanislava Křečka, v nichž k diskriminaci a lidským právům nepřisuzuje odpovídající respekt a vážnost.

Tento postoj nového VOP je také v rozporu s činností těchto nezávislých veřejných institucích (Equality Bodies v EU), které mají pomáhat obětem diskriminace a podporovat rovné zacházení. Agenda pověřených orgánů vychází z antidiskriminačních směrnic, konkrétně: směrnice o rasové rovnosti č. 2000/43, směrnice o rovném zacházení s muži a ženami v přístupu ke zboží a službám č. 2004/113 a přepracovaná směrnice o rovném postavení žen a mužů č. 2006/54/ES. Česká republika, je členským státem EU, který úřad ombudsmana, má provádět úlohy v souladu z výše uvedených směrnic.

Vnímáme práva národnostních menšin za důležitou část pracovní náplně veřejného ochránce práv. Z aktuálních zpráv Evropských institucí o stavu romské menšiny jasně vyplývá, že diskriminace Romů ve společnosti je zásadní příčinou neúspěchu veškerých národních i nadnárodních snah o integraci Romů.

Nerovné zacházení se netýká pouze sociálně vyloučených osob, ale i vysokého počtu vzdělaných, úspěšných a plně integrovaných romských jednotlivců a rodin, jež mají s rozdílným přístupem občanů druhé kategorie pravidelnou osobní zkušenost.
Domníváme se také, že nízké procento stížností týkající se diskriminace neodpovídá skutečnému stavu, který je důsledkem chybějícího právního vzdělání ve společnosti a podmínek pro postihování diskriminace. Početná skupina občanů má navíc pro své sociální vyloučení, snížený přístup k právnímu a občanskému poradenství.

Pro všechny uvedené skutečnosti, v nás osobnost pana Křečka vyvolává skrze zmiňované výroky v mediích o nutnosti hájit práva většinové společnosti, nedůvěru a obavy, že bude úřad pod jeho vedením práva menšin upozaďovat.
Navrhujeme proto osobní jednání se členy občanské části RVZRM a Stanislavem Křečkem, kde uvítáme diskusi o budoucnosti lidských práv a roli ombudsmana.

Občanští členové (RVZRM):

  • Mgr. Jan Husák, místopředseda za občanskou část
  • Čeněk Růžička
  • Josef Stojka
  • Bc. Zdeněk Guži
  • Štefan Oláh
  • Iveta Theuserová
  • Bc. Tomáš Ščuka
  • Petr Torák, MBE

Přečteno: 1202x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo