romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nepokoje na Máji jsou podle českobudějovické radnice minulostí

České Budějovice, 8.9.2014 9:32, (ROMEA)
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.   Foto: Archiv Romea.cz
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Foto: Archiv Romea.cz

Protestní pochody nebo demonstrace, které loni zasáhly českobudějovické sídliště Máj, jsou podle vedení města minulostí. Situace v hustě zabydlené lokalitě krajského města se prý zklidnila. Pomohla k tomu řada opatření, které město od loňského léta zavedlo, řekl ČTK náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD).

Jindy až ospale líné červencové České Budějovice se před rokem staly středem událostí, které hýbaly celou zemí. Několik sobot procházely městem průvody extremistů i řady místních obyvatel, kteří se snažili zaútočit na Romy žijící na sídlišti Máj.

"Město na Máji realizovalo už loni celou řadu opatření, která podle mého názoru zcela jistě napomohla ke zlepšení situace. Na straně druhé všechny tyto aktivity je nezbytně nutné dále udržovat a snažit se pozitivně zapojit i občany, kteří zde žijí. Za prioritní osobně pokládám významné posílení bezpečnosti celé lokality, a to jak činností městské policie, tak i policie státní," uvedl Podhola. Podle něj bylo významným krokem i zavedení asistentů prevence kriminality. Pracují na Máji od loňského podzimu. Dále podle něj pomohlo navýšení volnočasových aktivit pro děti na sídlišti.

Právě o pár ulicích na Máji hovoří někteří jeho obyvatelé jako o ghettu. "Jsou samozřejmě lokality, kde je větší procento osob, které jsou dotčeny určitým stupněm sociálního vyloučení. Ale ghetto jako takové na území Českých Budějovic neexistuje," řekl Podhola.

České Budějovice už delší dobu bojují s mírným úbytkem obyvatel. Zažívají stejný trend jako ostatní větší města v Česku. Lidé v nich pracují, ale stěhují se na venkov, odkud do města dojíždí. Za poslední čtyři roky tak klesl počet obyvatel Českých Budějovic o více než tisícovku. Přímo úměrně s tím se rozrůstají příměstské satelity.

V nich většinou žijí mladí lidé. Senioři zůstávají většinou ve městě, kde v některých případech mohou využít k bydlení různé sociální instituce. V Českých Budějovicích existují tři domovy pro seniory s kapacitou 630 míst. Dále město ve spolupráci s dalšími organizacemi provozuje v domech s pečovatelskou službou 350 bytů. "Tato kapacita se nám v současnosti jeví jako dostačující," řekl Podhola.

Přečteno: 721x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, nepokoje, radniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo