romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nepokoje na Máji jsou podle českobudějovické radnice minulostí

České Budějovice, 8.9.2014 9:32, (ROMEA)
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.   Foto: Archiv Romea.cz
Černí bílí, spojme síly - protirasistická akce na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Foto: Archiv Romea.cz

Protestní pochody nebo demonstrace, které loni zasáhly českobudějovické sídliště Máj, jsou podle vedení města minulostí. Situace v hustě zabydlené lokalitě krajského města se prý zklidnila. Pomohla k tomu řada opatření, které město od loňského léta zavedlo, řekl ČTK náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD).

Jindy až ospale líné červencové České Budějovice se před rokem staly středem událostí, které hýbaly celou zemí. Několik sobot procházely městem průvody extremistů i řady místních obyvatel, kteří se snažili zaútočit na Romy žijící na sídlišti Máj.

"Město na Máji realizovalo už loni celou řadu opatření, která podle mého názoru zcela jistě napomohla ke zlepšení situace. Na straně druhé všechny tyto aktivity je nezbytně nutné dále udržovat a snažit se pozitivně zapojit i občany, kteří zde žijí. Za prioritní osobně pokládám významné posílení bezpečnosti celé lokality, a to jak činností městské policie, tak i policie státní," uvedl Podhola. Podle něj bylo významným krokem i zavedení asistentů prevence kriminality. Pracují na Máji od loňského podzimu. Dále podle něj pomohlo navýšení volnočasových aktivit pro děti na sídlišti.

Právě o pár ulicích na Máji hovoří někteří jeho obyvatelé jako o ghettu. "Jsou samozřejmě lokality, kde je větší procento osob, které jsou dotčeny určitým stupněm sociálního vyloučení. Ale ghetto jako takové na území Českých Budějovic neexistuje," řekl Podhola.

České Budějovice už delší dobu bojují s mírným úbytkem obyvatel. Zažívají stejný trend jako ostatní větší města v Česku. Lidé v nich pracují, ale stěhují se na venkov, odkud do města dojíždí. Za poslední čtyři roky tak klesl počet obyvatel Českých Budějovic o více než tisícovku. Přímo úměrně s tím se rozrůstají příměstské satelity.

V nich většinou žijí mladí lidé. Senioři zůstávají většinou ve městě, kde v některých případech mohou využít k bydlení různé sociální instituce. V Českých Budějovicích existují tři domovy pro seniory s kapacitou 630 míst. Dále město ve spolupráci s dalšími organizacemi provozuje v domech s pečovatelskou službou 350 bytů. "Tato kapacita se nám v současnosti jeví jako dostačující," řekl Podhola.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, nepokoje, radniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo