romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé nesouhlasí s rozsudkem v kauze smrti Roma v Teplicích. Pod peticí je již přes 200 podpisů

Praha, 3.4.2014 12:54, (ROMEA)
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Ústí nad Labem začal 20. ledna 2014 projednávat případ Stanislava Sýkory (uprostřed), který čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem. (FOTO: ČTK)

Na internetu vznikla petice, ve které lze svým podpisem vyjádřit nesouhlas s rozsudkem krajského soudu v případě Stanislava Sýkory.

Jedenatřicetiletý Stanislav Sýkora napadl 24. května loňského roku tři Romy. Jednoho bodnul do hrudníku, druhého do paže a ucha. Třetí oběť, devětačtyřicetiletého Roma, ve rvačce pomocí dvou bodných ran Stanislav Sýkora usmrtil.

Nesouhlas s rozsudkem krajského soudu v případě Stanislava Sýkory

Pět let za vraždu z nenávisti. Je takový trest adekvátním výsledkem nezávislé justice?

Případ se stal při oslavách zahájení lázeňské sezóny v Teplicích. Muž pověřený majitelem ke hlídání stánku obvinil skupinu Romů z krádeže. Na pomoc si zavolal svého kamaráda, souzeného Sýkoru. Oba dva pánové se kvapem vydali za pronásledovanými Romy, které také dostihli a následně napadli. Později policie i soud jasně dokázaly, že Romové nic neukradli a prvotní obvinění o krádeži byla vymyšlená.

Sýkora byl krajským soudem odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody.

„Přes veškeré důkazy, soud zamítl rasistický motiv útoku, i když obžalovaný Sýkora napadl Romy pouze kvůli tomu, že mu jeho kamarád, pověřený hlídáním stánku, volal, že má problémy s cikány. Zároveň soud nejednal v souladu se zásadami spravedlnosti, když Stanislava Sýkoru obvinil z trestného činu rvačky a nikoli z trestného činu vraždy, nebo těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti,“ píše se v petici.

Signatáři petice nesouhlasí s kriminalizací obětí a požadují prošetření rozhodnutí krajského soudu Ústí nad Labem pro podezření z porušení zákona.

Pro odkaz na petici klikněte zde. V současné chvíli je pod ní přes dvě stovky podpisů.

Přečteno: 3116x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, rozsudek, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo