romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nová česko-romská skupina bude v Děčíně bojovat proti obchodu s chudobou i problémům v soužití

Praha/Děčín, 31.10.2014 12:46, (ROMEA)
Děčín (ilustrační foto: Kocka)
Děčín (ilustrační foto: Kocka)

V Děčíně vzniká česko-romská skupina, jejímž hlavním úkolem bude jednání s místními úřady a řešení konkrétních problémů, které se objevují v souvislosti se stěhováním nových obyvatel do města z více či méně vzdálených sociálně vyloučených lokalit. Píše o tom server iDNES.cz.

Přestože podle informací Českého statistického úřadu počet obyvatel ve městě spíše klesá, což v květnu 2013 označil Děčínský deník dokonce za alarmující, server iDNES.cz přišel ve svém článku s informací, že se za poslední rok do Děčína přistěhovalo několik stovek osob. Tato skutečnost podle iDNES.cz přináší i různé konfliktní situace týkající se sžívání "nových" a "starých" Děčíňanů.

Proto se místní starousedlíci - romští i neromští - rozhodli společně ustavit skupinu, která by se svou činností a přímou prací s nově příchozími rodinami snažila případným potížím předcházet a řešila by ty již vzniklé. „Mně velmi vadí, že všichni chtějí rozhodovat o Romech, ale nikdo s Romy. Jsem proto moc rád, že skupina vznikla a že potáhneme za jeden provaz,“ řekl pro server iDNES.cz René Ferko, jeden ze čtyř Romů, kteří budou ve společné skupině pro jednání s úřady.

Radek Drahomír Horváth, pracovník Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva a také externí spolupracovník serveru Romea.cz, je za vznik pracovní skupiny velmi rád. „Pro mě je stěžejní, že je to poprvé, kdy je v týmu vyvážený počet Romů a Čechů. Často se mi v minulosti stávalo, že jsem jako jediný zástupce romské komunity v rámci nějaké pracovní skupiny nebo naopak člen pracovní skupiny složené výhradně z romských účastníků neměl šanci protlačit nepopulární, avšak efektivní opatření. Když jste přehlasován popadesáté, dostaví se frustrace a znechucení nad marností počínání. Proto se nedivte, že právě teď jsem nadšený. Věřím, že to bude mít skutečně efekt,“ uvedl pro server Romea.cz Radek Drahomír Horváth.

V současné době pracovní skupinu tvoří osm osob, z toho jsou čtyři Romové, a další schůzku mají naplánovanou na tuto neděli. Mezi jejich činnosti by měla patřit nejen terénní práce v místech obývaných převážně Romy, ale také komunikace s radnicí, prostřednictvím které chtějí působit i na majitele zdevastovaných nemovitostí, v nichž „obchodníci s chudobou“ často Romy z okolí ubytovávají.

„Požadujeme, aby radnice důsledně tlačila na majitele nemovitostí. Chceme, aby nemovitosti byly v naprostém pořádku jak po technické, tak i po hygienické stránce. Některé domy jsou totiž tak zdevastované, že ohrožují okolí, jsou plné myší, hmyzu, plísní. Takové domy je nutné dát do pořádku,“ vyjmenoval pro server iDNES.cz některé požadavky jeden z členů skupiny Přemysl Vonka.

Přečteno: 2768x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, Chudoba, Soužití, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo