romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nová česko-romská skupina bude v Děčíně bojovat proti obchodu s chudobou i problémům v soužití

Praha/Děčín, 31.10.2014 12:46, (ROMEA)
Děčín (ilustrační foto: Kocka)
Děčín (ilustrační foto: Kocka)

V Děčíně vzniká česko-romská skupina, jejímž hlavním úkolem bude jednání s místními úřady a řešení konkrétních problémů, které se objevují v souvislosti se stěhováním nových obyvatel do města z více či méně vzdálených sociálně vyloučených lokalit. Píše o tom server iDNES.cz.

Přestože podle informací Českého statistického úřadu počet obyvatel ve městě spíše klesá, což v květnu 2013 označil Děčínský deník dokonce za alarmující, server iDNES.cz přišel ve svém článku s informací, že se za poslední rok do Děčína přistěhovalo několik stovek osob. Tato skutečnost podle iDNES.cz přináší i různé konfliktní situace týkající se sžívání "nových" a "starých" Děčíňanů.

Proto se místní starousedlíci - romští i neromští - rozhodli společně ustavit skupinu, která by se svou činností a přímou prací s nově příchozími rodinami snažila případným potížím předcházet a řešila by ty již vzniklé. „Mně velmi vadí, že všichni chtějí rozhodovat o Romech, ale nikdo s Romy. Jsem proto moc rád, že skupina vznikla a že potáhneme za jeden provaz,“ řekl pro server iDNES.cz René Ferko, jeden ze čtyř Romů, kteří budou ve společné skupině pro jednání s úřady.

Radek Drahomír Horváth, pracovník Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva a také externí spolupracovník serveru Romea.cz, je za vznik pracovní skupiny velmi rád. „Pro mě je stěžejní, že je to poprvé, kdy je v týmu vyvážený počet Romů a Čechů. Často se mi v minulosti stávalo, že jsem jako jediný zástupce romské komunity v rámci nějaké pracovní skupiny nebo naopak člen pracovní skupiny složené výhradně z romských účastníků neměl šanci protlačit nepopulární, avšak efektivní opatření. Když jste přehlasován popadesáté, dostaví se frustrace a znechucení nad marností počínání. Proto se nedivte, že právě teď jsem nadšený. Věřím, že to bude mít skutečně efekt,“ uvedl pro server Romea.cz Radek Drahomír Horváth.

V současné době pracovní skupinu tvoří osm osob, z toho jsou čtyři Romové, a další schůzku mají naplánovanou na tuto neděli. Mezi jejich činnosti by měla patřit nejen terénní práce v místech obývaných převážně Romy, ale také komunikace s radnicí, prostřednictvím které chtějí působit i na majitele zdevastovaných nemovitostí, v nichž „obchodníci s chudobou“ často Romy z okolí ubytovávají.

„Požadujeme, aby radnice důsledně tlačila na majitele nemovitostí. Chceme, aby nemovitosti byly v naprostém pořádku jak po technické, tak i po hygienické stránce. Některé domy jsou totiž tak zdevastované, že ohrožují okolí, jsou plné myší, hmyzu, plísní. Takové domy je nutné dát do pořádku,“ vyjmenoval pro server iDNES.cz některé požadavky jeden z členů skupiny Přemysl Vonka.

Přečteno: 2796x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, Chudoba, Soužití, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo