romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové integrační centrum nabídne zázemí studujícím Romům z Brna

Brno, 9.8.2012 15:04, (ROMEA)

V Brně se na jaře otevře nové integrační centrum, které nabídne rozsáhlé zázemí studujícím Romům. Kromě nich tam budou mít prostor i matky s dětmi, lidé hledající práci a pomoc nabídnou právníci. Stavba poslouží také jako místo pro setkávání, společné oslavy a besedy, informovala ČTK Katarína Klamková ze společnosti IQ Roma servis, která bude integrační centrum provozovat.

Centrum nyní funguje v menších prostorách v Hybešově ulici, na jaře se přestěhuje do zrekonstruované budovy ve Vranovské ulici. "Zjistili jsme, že máme málo učeben a prostor pro romskou mládež, která se chce vzdělávat. V novém centru se to změní, budou mít pro sebe téměř uzavřené patro s počítači a učebnami pro přednášky a workshopy. Také budou mít vlastní rádio a noviny," řekla Klamková.

Přízemí nové budovy bude naopak zcela otevřené každému, kdo bude chtít pomoci nebo se jen setkat s ostatními. Bude tam mateřské centrum, poradenské kouty pro hledání práce a řešení různých životních situací, k dispozici budou i dva právníci. Na počítačích si lidé budou moci najít potřebné informace, pomohou jim vyškolení pracovníci. Děti tam budou mít nízkoprahový klub s různými kroužky.

Na dvoře domu plánují pracovníci pořádání různých besed, slavností nebo třeba společné opékání špekáčků. "Chceme, aby přízemí bylo co nejvíce otevřené," řekla Klamková. V posledním třetím patře budovy bude zázemí pro pracovníky a kanceláře.

IQ Roma servis nyní využívá komerční nájem, novou budovu společnosti pronajala brněnská radnice na následujících 17 let. Ze zhruba 370.000 obyvatel Brna je 15.000 až 17.000 romského původu. Zhruba 8000 až 10.000 z nich bydlí v sociálně vyloučených lokalitách. Služeb IQ Roma servisu loni využily téměř 2000 z nich. Na stavbu nového integračního centra přispěla EU.

Přečteno: 789x
 

Kam dál:

Štítky:  

Integrace, Mládež, NízkoprahovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo