romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Novinářská cena 2012: Jednu z cen získal Jindřich Ginter, který byl kritizován za zavádějící informace o Romech

Praha, 18.4.2013 11:08, (ROMEA)
Jindřich Ginter, Právo (Koláž: Romea.cz)
Jindřich Ginter, Právo (Koláž: Romea.cz)

Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem dnes oznámily prvního vítěze soutěže Novinářská cena 2012. Česko-slovenskou cenu veřejnosti, o které rozhodovali Češi a Slováci v online hlasování, získává za sérii článků o kupčení s dluhy redaktor deníku Právo Jindřich Ginter. Cena se uděluje za příspěvek, který měl za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů. Vítěz převezme ocenění 24. dubna 2013 na slavnostním večeru v pražském klubu Element, kde budou vyhlášena i jména vítězů desíti dalších soutěžních kategorií.

Online hlasování probíhalo od 5. dubna do 17. dubna 2013 a svůj hlas v něm dalo více než patnáct tisíc lidí. Rozhodovali se přitom mezi desíti příspěvky, které vybraly rady soutěže v Česku a na Slovensku na základě nominací odborných porot. Vítězná série článků Jindřicha Gintera získala 6210 hlasů v těsném souboji se sérii blogů Matěje Hollana o nelegálním hazardu, která se umístila na druhém místě. Na třetím místě pak skončila série videí o lidském mozku, kterou pro TV.sme.sk připravili slovenští novináři Pavel Graus, Lukáš Kodoň a Miro Šifra.

Počty hlasů všech příspěvků najdete na www.novinarskacena.cz/hlasovani.

„Online hlasování velmi dobře ukázalo, co občany trápí, ať už je to nelegální hazard nebo horentní sumy, které vymáhají exekutoři za drobné dluhy, jež mnohdy vznikly omylem,“ uvedl Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund Praha. „Jindřich Ginter ukázal konkrétní případy finančních pastí, do kterých se může dostat nic netušící občan, a tlak jeho článků nakonec přispěl ke snížení odměn pro vymahače,“ dodal.

„Díky možnosti online hlasování se do výběru nejkvalitnějšího česko-slovenského příspěvku zapojilo více než patnáct tisíc lidí z obou zemí, což potvrzuje opravdový zájem o současné občanské problémy,“ říká Martina Ondrušová z českého Googlu.

Vítěze soutěže Jindřicha Gintera nedávno tvrdě kritizoval ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček za zkreslené články o Romech. „Není to poprvé, co pan redaktor Ginter s informacemi pracuje tímto způsobem. Nevím, jestli to považovat za opakující se snahu diskreditovat Agenturu, přijde mi to zároveň jako cílená protiromská kampaň," uvedl v říjnu 2012 pro server Romea.cz Šimáček v reakci na článek, ve kterém redaktor Ginter tvrdil, že většina Romů, kteří by mohli pracovat, si nehledá zaměstnání.

Podle Šimáčka uvedl Ginter v článku zavádějící informace, které byly vytržené z kontextu a byly vztaženy pouze k Romům, nikoliv k sociálně vyloučeným obecně. "Absolutně nesouhlasím se způsobem práce redaktora a považuji to, jak jsem již řekl, za protiromskou kampaň,“ dodal v říjnu 2012 na adresu redaktora ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

V dubnu 2012 redaktor Jindřich Ginter napsal článek, ve kterém tvrdil, že sociální dávky zneužívají i majetné romské rodiny. Deník Právo odmítl Martinu Šimáčkovi otisknout reakci na článek. Reakci pak zveřejnil server Romea.cz. "Bez řádného citování a prověřování zdrojů, s paušálními odkazy na „obyvatele Ústí nad Labem“ kolektivně obviňuje všechny Romy z nezákonného jednání. S tím vším mísí další polopravdy, přičemž o nejzávažnějších jevech mlčí," kritizoval v dubnu 2012 Gintera ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Slavnostní vyhlášení všech vítězů Novinářské ceny se uskuteční 24. dubna 2013 v klubu Element v Praze. Vítězové získají diplom a odměnu 20 000 korun.

Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a Nadáciou otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation Bratislava. Mediální monitoring soutěži poskytuje Newton Media a.s. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

ryz, TZ OSF Praha
Přečteno: 1619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Novinářská cena, Open Society Fund PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo