romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový Bor má opět asistenty prevence kriminality

Nový Bor, 11.9.2012 10:29, (ROMEA)
Zdroj: ČT24
Zdroj: ČT24

Hlídku, která pomáhá strážníkům při řešení problémů spojených s místními Romy, zejména v konfliktních situacích, mají po tři čtvrtě roce opět v Novém Boru na Českolipsku. Na službu dvou romských asistentů prevence kriminality získali peníze zatím do konce roku. ČTK to dnes řekl velitel Městské policie v Novém Boru Jiří Zemanec.

"Jak to bude s nimi dále, zatím nevíme. Chceme ale, aby pokračovali, a znovu požádáme o dotaci z ministerstva vnitra," uvedl  pro ČTK Zemanec.

Dva Romové v uniformách podobných stejnokroji strážníků se v ulicích dvanáctitisícového města objevili poprvé loni v říjnu. Vytvoření hlídky bylo reakcí na vyhrocení vztahů mezi majoritní společností a místní romskou komunitou po takzvaném mačetovém útoku. Romská hlídka měla přispět ke zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích nebo v domech. Dotace z ministerstva vnitra ale stačila tehdy jen na čtvrt roku. Protože se hlídka osvědčila, podalo si město další žádost na ministerstvo.

"Asistenti v žádném případě nesuplují činnost strážníků, ale jsou jim v některých činnostech nápomocní. Mají například pomáhat efektivně zvládat náročné a konfliktní situace či komunikaci a jednání s osobami ohroženými sociálním vyloučením," uvedl pro ČTK velitel novoborských strážníků. Miroslav More a Miroslav Tancoš by navíc měli i preventivně působit proti záškoláctví Romů. Loni také romská hlídka dohlížela na sběrny kovů, chodila řešit problémy na ubytovny, mluvila se skupinkami mladých v parku. Nyní se podle Zemance osvědčila také při kontrolách místních restaurací a heren.

Loni počátkem srpna podle vyšetřování skupina Romů napadla hosty novoborské herny. Výsledkem útoku byli tři vážně zranění, jednomu napadenému muži museli v liberecké nemocnici operovat hlavu. Čtyři Romové za to skončili ve vězení, poslední je stíhán jako uprchlý. Za pokus vraždy jim hrozí až výjimečný trest. Incident ve městě výrazně zvýšil napětí. Na bezpečnost v ulicích několik měsíců museli dohlížet policisté z pořádkové jednotky. Situace ve městě se ale zklidnila.
vrf, ČTK
Přečteno: 1073x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nový Bor, Šluknovsko, Kriminalita, Útok, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo