Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nový pomník připomíná v Klatovech 266 místních obětí holocaustu

04. prosince 2012
Čtení na 2 minuty

Pomník z devítitunového žulového bloku ode dneška připomíná v Klatovech židovské oběti holokaustu. Dílo, jehož autorem je místní sochař Václav Fiala, stojí před bývalou synagogou. Radnice pomník pořídila jako připomínku 70. výročí transportů, které na přelomu listopadu a prosince 1942 odvezly klatovské Židy do koncentračního tábora Terezín a pak do vyhlazovacích táborů. Transporty přežilo jen asi deset lidí, řekl dnes ČTK starosta Rudolf Salvetr. Při holokaustu zemřelo celkem 266 židovských obyvatel Klatov. Číslo ale nemusí být konečné, bádání může přinést ještě další jména, řekl Fiala.

První transport odjel z klatovského nádraží 21. listopadu 1942 a v něm šest místních Židů, převážnou většinu deportovaných pak odvezl druhý transport 30. listopadu. Poslední jednotlivci z Klatov odjeli 1. prosince. Celkem transporty odvezly z města více než 250 obyvatel židovského původu. Další Židé byli zadrženi jako rukojmí už na začátku války v září 1939 nebo byli zatčeni při rozšiřování protinacistických letáků. Mezi oběti patří i žena, která spáchala sebevraždu, aby ochránila svého nežidovského manžela. Z poměrně početné komunity zbylo po válce jen pár lidí.

Oběti holokaustu dosud v Klatovech připomínal pomník na židovském hřbitově a pamětní deska na střední škole, kde se Židé před odjezdem transportů shromažďovali. Nový pomník nazvaný Zmizelý svícen tvoří blok žuly o rozměrech 80 krát 130 krát 300 centimetrů, který z čelního pohledu nese strukturu odlomeného kamene s otisky pracovních nástrojů. Pravou boční stranu pokrývá nepřerušovaná řada jmen obětí holokaustu. "Jména jsou řazena abecedně a jsou vynechána veškerá interpunkční znaménka i mezery mezi jmény tak, aby byl potlačen dojem jednotlivostí, ale naopak zdůrazněna tragédie, jakou pro Židy přinesla promyšlená genocida," popsal autor. Pomník je situovaný tak, aby boční strana se jmény směřovala k synagoze, přístupový chodník je z velkých žulových dílů s fragmenty kolejnic. Náklady na pořízení byly přes 400.000 korun.

Židé se v Klatovech usadili ve větší míře v druhé polovině 19. století. Založili ve městě židovský hřbitov, synagogu a školu. Postupně vybudovali a vedli řadu kožedělných a textilních podniků.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon