romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový pomník připomíná v Klatovech 266 místních obětí holocaustu

Klatovy, 4.12.2012 10:40, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Pomník z devítitunového žulového bloku ode dneška připomíná v Klatovech židovské oběti holokaustu. Dílo, jehož autorem je místní sochař Václav Fiala, stojí před bývalou synagogou. Radnice pomník pořídila jako připomínku 70. výročí transportů, které na přelomu listopadu a prosince 1942 odvezly klatovské Židy do koncentračního tábora Terezín a pak do vyhlazovacích táborů. Transporty přežilo jen asi deset lidí, řekl dnes ČTK starosta Rudolf Salvetr. Při holokaustu zemřelo celkem 266 židovských obyvatel Klatov. Číslo ale nemusí být konečné, bádání může přinést ještě další jména, řekl Fiala.

První transport odjel z klatovského nádraží 21. listopadu 1942 a v něm šest místních Židů, převážnou většinu deportovaných pak odvezl druhý transport 30. listopadu. Poslední jednotlivci z Klatov odjeli 1. prosince. Celkem transporty odvezly z města více než 250 obyvatel židovského původu. Další Židé byli zadrženi jako rukojmí už na začátku války v září 1939 nebo byli zatčeni při rozšiřování protinacistických letáků. Mezi oběti patří i žena, která spáchala sebevraždu, aby ochránila svého nežidovského manžela. Z poměrně početné komunity zbylo po válce jen pár lidí.

Oběti holokaustu dosud v Klatovech připomínal pomník na židovském hřbitově a pamětní deska na střední škole, kde se Židé před odjezdem transportů shromažďovali. Nový pomník nazvaný Zmizelý svícen tvoří blok žuly o rozměrech 80 krát 130 krát 300 centimetrů, který z čelního pohledu nese strukturu odlomeného kamene s otisky pracovních nástrojů. Pravou boční stranu pokrývá nepřerušovaná řada jmen obětí holokaustu. "Jména jsou řazena abecedně a jsou vynechána veškerá interpunkční znaménka i mezery mezi jmény tak, aby byl potlačen dojem jednotlivostí, ale naopak zdůrazněna tragédie, jakou pro Židy přinesla promyšlená genocida," popsal autor. Pomník je situovaný tak, aby boční strana se jmény směřovala k synagoze, přístupový chodník je z velkých žulových dílů s fragmenty kolejnic. Náklady na pořízení byly přes 400.000 korun.

Židé se v Klatovech usadili ve větší míře v druhé polovině 19. století. Založili ve městě židovský hřbitov, synagogu a školu. Postupně vybudovali a vedli řadu kožedělných a textilních podniků.

Přečteno: 782x
 

Kam dál:

Štítky:  

Klatovy, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo