romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový pomník připomíná v Klatovech 266 místních obětí holocaustu

Klatovy, 4.12.2012 10:40, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Pomník z devítitunového žulového bloku ode dneška připomíná v Klatovech židovské oběti holokaustu. Dílo, jehož autorem je místní sochař Václav Fiala, stojí před bývalou synagogou. Radnice pomník pořídila jako připomínku 70. výročí transportů, které na přelomu listopadu a prosince 1942 odvezly klatovské Židy do koncentračního tábora Terezín a pak do vyhlazovacích táborů. Transporty přežilo jen asi deset lidí, řekl dnes ČTK starosta Rudolf Salvetr. Při holokaustu zemřelo celkem 266 židovských obyvatel Klatov. Číslo ale nemusí být konečné, bádání může přinést ještě další jména, řekl Fiala.

První transport odjel z klatovského nádraží 21. listopadu 1942 a v něm šest místních Židů, převážnou většinu deportovaných pak odvezl druhý transport 30. listopadu. Poslední jednotlivci z Klatov odjeli 1. prosince. Celkem transporty odvezly z města více než 250 obyvatel židovského původu. Další Židé byli zadrženi jako rukojmí už na začátku války v září 1939 nebo byli zatčeni při rozšiřování protinacistických letáků. Mezi oběti patří i žena, která spáchala sebevraždu, aby ochránila svého nežidovského manžela. Z poměrně početné komunity zbylo po válce jen pár lidí.

Oběti holokaustu dosud v Klatovech připomínal pomník na židovském hřbitově a pamětní deska na střední škole, kde se Židé před odjezdem transportů shromažďovali. Nový pomník nazvaný Zmizelý svícen tvoří blok žuly o rozměrech 80 krát 130 krát 300 centimetrů, který z čelního pohledu nese strukturu odlomeného kamene s otisky pracovních nástrojů. Pravou boční stranu pokrývá nepřerušovaná řada jmen obětí holokaustu. "Jména jsou řazena abecedně a jsou vynechána veškerá interpunkční znaménka i mezery mezi jmény tak, aby byl potlačen dojem jednotlivostí, ale naopak zdůrazněna tragédie, jakou pro Židy přinesla promyšlená genocida," popsal autor. Pomník je situovaný tak, aby boční strana se jmény směřovala k synagoze, přístupový chodník je z velkých žulových dílů s fragmenty kolejnic. Náklady na pořízení byly přes 400.000 korun.

Židé se v Klatovech usadili ve větší míře v druhé polovině 19. století. Založili ve městě židovský hřbitov, synagogu a školu. Postupně vybudovali a vedli řadu kožedělných a textilních podniků.

Přečteno: 778x
 

Kam dál:

Štítky:  

Klatovy, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo