romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový pomník připomíná v Klatovech 266 místních obětí holocaustu

Klatovy, 4.12.2012 10:40, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Pomník z devítitunového žulového bloku ode dneška připomíná v Klatovech židovské oběti holokaustu. Dílo, jehož autorem je místní sochař Václav Fiala, stojí před bývalou synagogou. Radnice pomník pořídila jako připomínku 70. výročí transportů, které na přelomu listopadu a prosince 1942 odvezly klatovské Židy do koncentračního tábora Terezín a pak do vyhlazovacích táborů. Transporty přežilo jen asi deset lidí, řekl dnes ČTK starosta Rudolf Salvetr. Při holokaustu zemřelo celkem 266 židovských obyvatel Klatov. Číslo ale nemusí být konečné, bádání může přinést ještě další jména, řekl Fiala.

První transport odjel z klatovského nádraží 21. listopadu 1942 a v něm šest místních Židů, převážnou většinu deportovaných pak odvezl druhý transport 30. listopadu. Poslední jednotlivci z Klatov odjeli 1. prosince. Celkem transporty odvezly z města více než 250 obyvatel židovského původu. Další Židé byli zadrženi jako rukojmí už na začátku války v září 1939 nebo byli zatčeni při rozšiřování protinacistických letáků. Mezi oběti patří i žena, která spáchala sebevraždu, aby ochránila svého nežidovského manžela. Z poměrně početné komunity zbylo po válce jen pár lidí.

Oběti holokaustu dosud v Klatovech připomínal pomník na židovském hřbitově a pamětní deska na střední škole, kde se Židé před odjezdem transportů shromažďovali. Nový pomník nazvaný Zmizelý svícen tvoří blok žuly o rozměrech 80 krát 130 krát 300 centimetrů, který z čelního pohledu nese strukturu odlomeného kamene s otisky pracovních nástrojů. Pravou boční stranu pokrývá nepřerušovaná řada jmen obětí holokaustu. "Jména jsou řazena abecedně a jsou vynechána veškerá interpunkční znaménka i mezery mezi jmény tak, aby byl potlačen dojem jednotlivostí, ale naopak zdůrazněna tragédie, jakou pro Židy přinesla promyšlená genocida," popsal autor. Pomník je situovaný tak, aby boční strana se jmény směřovala k synagoze, přístupový chodník je z velkých žulových dílů s fragmenty kolejnic. Náklady na pořízení byly přes 400.000 korun.

Židé se v Klatovech usadili ve větší míře v druhé polovině 19. století. Založili ve městě židovský hřbitov, synagogu a školu. Postupně vybudovali a vedli řadu kožedělných a textilních podniků.

Přečteno: 816x
 

Kam dál:

Štítky:  

Klatovy, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo