romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Občanští členové "romské rady" vyzvali Radka Bangu, aby se omluvil za své výroky, které podkopávají důstojnost Romů

22.4.2021 11:10
Alena Gronzíková
Alena Gronzíková

Vášnivé debaty na téma kauzy výroků zpěváka Radka Bangy v DVTV neutichají. Nově se k nim vyjadřují i občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny prostřednictvím Aleny Gronzíkové.

„Radek Banga se dopustil v rozhovoru pro DVTV mnoha chyb, když nepodloženými informacemi, řadí část Romů k osobám, které parazitují na dávkovém systému a ze svých dětí cíleně vytváří rukojmí svých rodičů, aniž by tato tvrzení podložil důkazy,“ vysvětluje Alena Gronzíková postoj občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v prohlášení, které zaslala zpravodajskému serveru Romea.cz.

"Radek Banga podkopává svými vyjádřeními nejen důstojnost Romů, ale také práci mnoha Romů na systémových změnách a zlepšení života Romů v České republice," dodává Gronzíková. "Proto vyzýváme pana Radka Bangu o vysvětlení, které povede k sjednání nápravy s doporučením, aby se za svá vyjádření i případně omluvil," píše se v závěru prohlášení občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Se svolením ostatních členů občanské části Rady vlády pro záležitosti romské menšiny zareaguji na sporná a nepravdivá vyjádření pana Radka Bangy v rozhovoru pro DVTV.

Na vylíčení špatných osobních zkušeností a odhalení svého soukromí v knize (Ne)pošli to dál má Radek Banga jistě plné právo. I proto se k obsahu knihy nebudu vyjadřovat.

Radek Banga se však dopustil v rozhovoru pro DVTV mnoha chyb, když nepodloženými informacemi, řadí část Romů k osobám, které parazitují na dávkovém systému a ze svých dětí cíleně vytváří rukojmí svých rodičů, aniž by tato tvrzení podložil důkazy. Nezpochybňuji, že v ojedinělých případech mohou být jeho informace pravdivé, nicméně z rozhovoru nic takového nevyplývá, pokud v rozhovoru vyobrazuje Romy rétorikou nápadně podobající protiromskému smyšlení, a své závěry nepodložil žádnými věrohodnými daty.

Radek Banga, by měl vědět, coby preventista, což o sobě zmínil, jaké zákonné postupy mají být uplatňovány v situacích, kdy se děti stávají obětmi svých rodičů.  Měl by také vědět, že problémy uvnitř romských komunit jsou daleko hlubší, a proto není možné je popisovat povrchně, věcně špatně se zavádějícími závěry, stejně jako vynášet laciné soudy, proč se tak děje.  S takovým výkladem situací, které byly řečeny Radkem Bangou se nemůže značná část Romů včetně členů Rady vlády pro záležitosti romské komunity ztotožnit.

Radek Banga podkopává svými vyjádřeními nejen důstojnost Romů, ale také práci mnoha Romů na systémových změnách a zlepšení života Romů v České republice, které byly promítnuty v připravované Strategii romské integrace do roku 2030. Ta vychází především ze zkušeností nevládních organizací pracujících s Romy a Romů samotných. 

Proto vyzýváme pana Radka Bangu o vysvětlení, které povede k sjednání nápravy s doporučením, aby se za svá vyjádření i případně omluvil.

Za členy občanské části RVZRM Alena Gronzíková

Přečteno: 4827x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Radek Banga, DVTV, Romové, Alena GronzíkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo