romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oběti protiprávní sterilizace by mohly dostat odškodné 300.000 korun

9.4.2015 17:40
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Oběti protiprávních sterilizací by mohly v příštích letech získat od státu odškodné 300.000 korun. Dostat by ho mohly osoby, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 a nedaly k němu informovaný souhlas. Dosáhli by na něj i lidé, za které rozhodl jejich opatrovník. Počítá s tím návrh obrysů zákona, který připravil tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Odškodnění se má týkat třeba romských žen či postižených osob.

"Navrhovaný zvláštní zákon stanoví taková pravidla, která pomůžou získat odškodnění právě těm obětem, které by je soudní či jinou cestou získat nemohly," uvedli autoři návrhu. Podotkli, že ne všechny sterilizace v zemi ale byly protiprávní a v rozporu s tehdejšími předpisy.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Návrh vymezuje období téměř 46 let, ohraničuje ho platností zákona o zdraví lidu a přijetím nových norem. Protiprávní sterilizace je taková, pro niž se lidé nerozhodli svobodně. Podle autorů není podstatné, zda za "nesvobodností" byl nátlak, přemlouvání, slibování dávek, vyhrožování odebráním dětí či nepropuštěním z ústavu nebo poskytnutí nepřesných informací o dopadech zákroku.

Kolik lidí by mohlo odškodné dostat, není jasné. Například v roce 1989 dávky za sterilizaci dostalo 803 lidí, z toho 419 romských žen, uvádí zpráva pro vládu. Náklady na odškodné by se podle odhadů mohly pohybovat od desítek do stovek milionů korun.

Podle návrhu by oběti mohly dostat omluvu, odškodné 300.000 korun a také náhradu nákladů za případnou další léčbu a rehabilitaci kvůli početí dítěte. Žádost by podávaly ministerstvu zdravotnictví, které by rozhodovalo. O rozkladu by pak rozhodl ministr. Tomu by radila devítičlenná komise, v níž by zasedali právníci, lékaři i sociální pracovníci. Náklady na jednoho člena by podle odhadů mohly činit asi 386.000 korun ročně. Ministerstvo by muselo také přijmout deset lidí na zpracovávání žádostí. Ti by stáli zhruba pět milionů ročně.

Podle podkladů pro vládu může hlavním rizikem být nedostatek důkazů. Vycházet se má ze zdravotnické dokumentace o zákroku, která ale často chybí. Využít je možné třeba i dokumentaci od ošetřujícího gynekologa či svědecké výpovědi. Když oběti materiály k žádosti nepřiloží, měly by uvést, kdy a kde se zákrok stal. Zdravotnická zařízení budou muset veškerou svou dokumentaci poskytnout.

Žádosti by mělo být možné podávat po tři roky poté, co zákon o odškodnění začne platit. Návrh měla vláda mít podle původního plánu už loni v prosinci, paragrafy měly být hotové koncem letoška a zákon měl pak platit od pololetí příštího roku.

Přečteno: 851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

SterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo