romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oběti protiprávní sterilizace by mohly dostat odškodné 300.000 korun

9.4.2015 17:40
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Oběti protiprávních sterilizací by mohly v příštích letech získat od státu odškodné 300.000 korun. Dostat by ho mohly osoby, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 a nedaly k němu informovaný souhlas. Dosáhli by na něj i lidé, za které rozhodl jejich opatrovník. Počítá s tím návrh obrysů zákona, který připravil tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Odškodnění se má týkat třeba romských žen či postižených osob.

"Navrhovaný zvláštní zákon stanoví taková pravidla, která pomůžou získat odškodnění právě těm obětem, které by je soudní či jinou cestou získat nemohly," uvedli autoři návrhu. Podotkli, že ne všechny sterilizace v zemi ale byly protiprávní a v rozporu s tehdejšími předpisy.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Návrh vymezuje období téměř 46 let, ohraničuje ho platností zákona o zdraví lidu a přijetím nových norem. Protiprávní sterilizace je taková, pro niž se lidé nerozhodli svobodně. Podle autorů není podstatné, zda za "nesvobodností" byl nátlak, přemlouvání, slibování dávek, vyhrožování odebráním dětí či nepropuštěním z ústavu nebo poskytnutí nepřesných informací o dopadech zákroku.

Kolik lidí by mohlo odškodné dostat, není jasné. Například v roce 1989 dávky za sterilizaci dostalo 803 lidí, z toho 419 romských žen, uvádí zpráva pro vládu. Náklady na odškodné by se podle odhadů mohly pohybovat od desítek do stovek milionů korun.

Podle návrhu by oběti mohly dostat omluvu, odškodné 300.000 korun a také náhradu nákladů za případnou další léčbu a rehabilitaci kvůli početí dítěte. Žádost by podávaly ministerstvu zdravotnictví, které by rozhodovalo. O rozkladu by pak rozhodl ministr. Tomu by radila devítičlenná komise, v níž by zasedali právníci, lékaři i sociální pracovníci. Náklady na jednoho člena by podle odhadů mohly činit asi 386.000 korun ročně. Ministerstvo by muselo také přijmout deset lidí na zpracovávání žádostí. Ti by stáli zhruba pět milionů ročně.

Podle podkladů pro vládu může hlavním rizikem být nedostatek důkazů. Vycházet se má ze zdravotnické dokumentace o zákroku, která ale často chybí. Využít je možné třeba i dokumentaci od ošetřujícího gynekologa či svědecké výpovědi. Když oběti materiály k žádosti nepřiloží, měly by uvést, kdy a kde se zákrok stal. Zdravotnická zařízení budou muset veškerou svou dokumentaci poskytnout.

Žádosti by mělo být možné podávat po tři roky poté, co zákon o odškodnění začne platit. Návrh měla vláda mít podle původního plánu už loni v prosinci, paragrafy měly být hotové koncem letoška a zákon měl pak platit od pololetí příštího roku.

Přečteno: 851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace



HLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo