romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

OBRAZEM: V Praze proběhla vzpomínka na oběti romského holokaustu

2.8.2021 21:39
Na pražském Náměstí Míru se v pondělí 2. 8. 2021 konala připomínka obětí romského holocaustu (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Na pražském Náměstí Míru se v pondělí 2. 8. 2021 konala připomínka obětí romského holocaustu (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Na Náměstí Míru v Praze se v pondělí 2. srpna uskutečnil komponovaný pietní večer Leperiben: My nezapomínáme k uctění památky obětí památku obětí romského holokaustu. Organizátoři ze spolku ARA ART připomněli tragickou událost, ke které došlo v noci 2. na 3. srpna roku 1944, kdy bylo o osudu části osvětimského lágru rozhodnuto. Nacisté tehdy zavraždili poslední vězně z takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. V plynových komorách vyhasl život téměř 4200 Romů a Sintů ze čtrnácti zemí světa. Mezi zavražděními vězni byli především starci, nemocní, ženy a děti.

Během pietního večera zazněly písně, které tehdy zněly i v koncentračních táborech a také scénické vyprávění příběhu pamětníka hrůz 2. světové války Dezidera Daduče z Pozdišovec, který je jednou z osmi výpovědí z knihy (Ne)bolí. Silný příběh, který vypráví o životě v romské osadě před válkou, během války a těsně po ní, ztvárnil slovenský herec František Kudry za doprovodu primáše a houslového virtuóza Viliama Didiáše a zpěvaček Sáry Kaliášové, Márie Bikárové a Eriky Novákové. 

Závěrem uctili památku romských obětí osobnosti veřejného života, které symbolicky přečetli jména z knihy mrtvých.

FOTOGALERIE

ryz, Petr Zewlakk Vrabec
Přečteno: 945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Památný den romského holocaustu, Historie, fotografie, ARA ART, 2.srpna, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo