romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obrnice omezily doplatky na bydlení pro nově příchozí na sídliště

6.4.2018 9:29
Obrnice (Ilustrační FOTO: Hadonos, WikiMedia Commons)
Obrnice (Ilustrační FOTO: Hadonos, WikiMedia Commons)

Sídliště Nová výstavba v Obrnicích na Mostecku je další lokalitou, kde nebudou úřady vyplácet doplatky na bydlení lidem, kteří se tam přistěhují. O vydání takzvaného opatření obecné povahy rozhodl mostecký magistrát, který je pro tuto agendu příslušným úřadem, řekl ČTK mluvčí radnice Jan Foukal. Na současné nájemníky se opatření nevztahuje, nárok na doplatek na bydlení nemají jen nově příchozí.

Obec věří, že jí tak podaří zastavit příliv sociálně slabých obyvatel. "Můžeme tak mnohem účinněji ochránit slušné a poctivé nájemníky tím, že máme konečně nějakou páku proti spekulantům, kteří byty v panelových domech v sídlišti vlastní. Stěhují do nich problémové a nemajetné rodiny, které devastují a demolují byty i společné prostory. Spekulanti přes ně inkasují právě dávky na bydlení, ačkoli neplatí za služby ani do fondu oprav," uvedl starosta Obrnic Stanislav Zaspal (ODS).

Úřady se při vydávání opatření musí řídit zkušenostmi policie a sociálního odboru, ty podle Foukala v případě obrnického sídliště potvrdily, že problémoví lidé ze sídliště mají velký podíl na kriminalitě a přestupcích. Potíže jsou i s mládeží a drogami. "Starousedlíci se bojí nechat si své děti hrát venku, či je samotné posílat do školy. Už to není únosné," doplnil starosta.

Obdobné opatření už zavedla řada měst v ČR. Omezování doplatku má ale i své kritiky, kvůli této praxi a příslušnému zákonu se na Ústavní soud se stížností obrátily dvě desítky senátorů. S opatřením nesouhlasí ani rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Omezení vyplácení doplatků podle rady situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

Obrnice bojují proti sestěhovávání problémových nájemníků dlouhodobě. Radnice už roky vykupuje byty v dražbách. Ve snaze zabránit spekulantům v nákupu bytů a jejich následnému pronájmu obec přistoupila před časem také k demolici čtyř neobývaných a zdevastovaných panelových domů.

Obrnice mají zhruba 2300 obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Radnice se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka.

Lokality, kde se nevyplácejí doplatky na bydlení těm, kteří se nově přistěhují, vyhlásily v Ústeckém kraji už dřív například Děčín, Most, Trmice, ale i krajské město Ústí nad Labem.

Přečteno: 970x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, doplatek na bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo