romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obrnice omezily doplatky na bydlení pro nově příchozí na sídliště

6.4.2018 9:29
Obrnice (Ilustrační FOTO: Hadonos, WikiMedia Commons)
Obrnice (Ilustrační FOTO: Hadonos, WikiMedia Commons)

Sídliště Nová výstavba v Obrnicích na Mostecku je další lokalitou, kde nebudou úřady vyplácet doplatky na bydlení lidem, kteří se tam přistěhují. O vydání takzvaného opatření obecné povahy rozhodl mostecký magistrát, který je pro tuto agendu příslušným úřadem, řekl ČTK mluvčí radnice Jan Foukal. Na současné nájemníky se opatření nevztahuje, nárok na doplatek na bydlení nemají jen nově příchozí.

Obec věří, že jí tak podaří zastavit příliv sociálně slabých obyvatel. "Můžeme tak mnohem účinněji ochránit slušné a poctivé nájemníky tím, že máme konečně nějakou páku proti spekulantům, kteří byty v panelových domech v sídlišti vlastní. Stěhují do nich problémové a nemajetné rodiny, které devastují a demolují byty i společné prostory. Spekulanti přes ně inkasují právě dávky na bydlení, ačkoli neplatí za služby ani do fondu oprav," uvedl starosta Obrnic Stanislav Zaspal (ODS).

Úřady se při vydávání opatření musí řídit zkušenostmi policie a sociálního odboru, ty podle Foukala v případě obrnického sídliště potvrdily, že problémoví lidé ze sídliště mají velký podíl na kriminalitě a přestupcích. Potíže jsou i s mládeží a drogami. "Starousedlíci se bojí nechat si své děti hrát venku, či je samotné posílat do školy. Už to není únosné," doplnil starosta.

Obdobné opatření už zavedla řada měst v ČR. Omezování doplatku má ale i své kritiky, kvůli této praxi a příslušnému zákonu se na Ústavní soud se stížností obrátily dvě desítky senátorů. S opatřením nesouhlasí ani rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Omezení vyplácení doplatků podle rady situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

Obrnice bojují proti sestěhovávání problémových nájemníků dlouhodobě. Radnice už roky vykupuje byty v dražbách. Ve snaze zabránit spekulantům v nákupu bytů a jejich následnému pronájmu obec přistoupila před časem také k demolici čtyř neobývaných a zdevastovaných panelových domů.

Obrnice mají zhruba 2300 obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Radnice se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka.

Lokality, kde se nevyplácejí doplatky na bydlení těm, kteří se nově přistěhují, vyhlásily v Ústeckém kraji už dřív například Děčín, Most, Trmice, ale i krajské město Ústí nad Labem.

Přečteno: 1014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, doplatek na bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo