Okamura by měl podle Dienstbiera rezignovat na všechny funkce

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl kvůli svým kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny politické funkce. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) používá Okamura jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje slova předsedy Úsvitu za "hanebnost na úrovni zločinu". Okamura byl dnes překvapen jakou vlnu nevole vyvolal a své výroky mírnil, nicméně je neodvolal ani se neomluvil.
Jedním z nich byl i ministerský předseda. "Já si myslím, že ty výroky pana Okamury jsou velmi nešťastné. On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti," nechal se slyšet Sobotka, podle něhož bádání historiků prokázalo, že vedle židovského holokaustu docházelo také k romskému.
"Byly na území tehdejšího Protektorátu koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni z celého území tehdejšího Protektorátu a velká část těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech v Polsku, zejména v Osvětimi," poznamenal. Zároveň uvedl, že se jako poslanec a premiér jen těžko může vyhýbat jednání s opozičními poslanci, kteří byli demokraticky zvoleni.
"Zpochybňovat, relativizovat jakoukoliv genocidu je hanebnost na úrovni zločinu a je to nesmírně nebezpečné pro demokracii, je potřeba to rozhodně odmítnout," reagoval dnes zase Kalousek. "Pan Okamura oslovuje své posluchače, ty ho volili, což je smutný fakt české politiky," řekl také.
Okamura mimo jiné prohlásil, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež". Šlo podle něj o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbaly řádné práci. "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holocaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holocaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal.
Na vyjádření Okamury dnes skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Server Romea v reakci zveřejnil vzpomínky některých bývalých vězňů tábora pod titulkem Otřesná svědectví z koncentračního tábora v Letech u Písku. Pane Okamuro, čtěte!
Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, dnes k věci vydal nové stanovisko, v němž tvrdí, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. "Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný," poznamenal také.
Z historie koncentračního tábora v Letech u Písku
Původní prostor v Letech u Písku sloužil v roce 1940 jako ubytovací zázemí pro stavební dělníky. Poté zde vnikl pracovní a kárný tábor, a to na rozkaz ministra vnitra protektorátní vlády Josefa Ježka ze dne 15. července 1940, který byl vydán na základě vládního nařízení č. 72 o kárných pracovních táborech ze dne 2. března 1939. Toto nařízení tedy bylo vydáno ještě před obsazením země nacisty. V kárném a pracovním táboře byli podle vyhlášky koncentrováni „práce schopní potulní cikáni a jiní tuláci stejným způsobem žijící, řemeslní žebráci a osoby žijící ze žebroty jiných (dětí a pod. ), řemeslní hazardní hráči, notoričtí zahaleči, povaleči a osoby, žijící z nečestných výdělků (prostituce a pod.) vlastních nebo jiných osob“. Prvních dvanáct vězňů sem dorazilo dorazilo již 17. července 1940.
Dne 1. srpna 1942 byl tábor přeměněn na Cikánský tábor a vzápětí sem byly transportovány celé romské rodiny. Koncentrák zahájil činnost 1. 8. 1942 a byl zrušen 4.5.1943. Jeho kapacita byla sice zvětšena tak, že tábor byl schopen pojmout až 600 vězňů, ale i tento počet byl brzy překročen, neboť v průběhu srpna 1942 bylo v táboře internováno přes 1100 mužů, žen a dětí. Tábor nebyl vybaven potřebným hygienickým a dalším zařízením pro tak velký počet osob. Vězni se museli často mýt v nedalekém rybníku. Navíc tu byli až do srpna 1942 vězněni pouze muži. Od srpna 1942 zde ve zcela neuspokojujících podmínkách živořily i ženy a děti. Po velkém náporu v srpnu 1942 přicházeli do tábora většinou pouze jednotlivci nebo rodiny.
Přímo v táboře Lety zahynulo 326 osob, z toho 241 dětí. 120 obětí bylo pohřbeno na provizorním pohřebišti u tábora. Dalších 540 zdejších vězňů zahynulo po transportu do Osvětimi. Hromadné transporty se uskutečnily celkem dva. Jako první byl vypraven 3. prosince 1942 transport tzv. asociálů v počtu 16 mužů a 78 žen do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý z transportů znamenal prakticky likvidaci tábora v Letech, protože v něm bylo odvezeno 417 vězňů do koncentračního tábora Osvětim II- Birkenau. Zatímco první transport se uskutečnil na základě výnosu o preventivním potírání zločinnosti, druhý již byl realizován na základě Himmlerova výnosu z 16.12. 1942, který nařizoval transport všech Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Zbývajících 198 vězňů bylo přemístěno do cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu (tzv. Žalov) nebo do sběrných táborů v Praze a v Pardubicích.
13. května 1995 byl v místech masového hrobu vedle tábora odhalen pomník s nápisem „Obětem cikánského tábora v Letech 1942-1943. Nezapomeňte. Ma bisteren.“ 13. května 2010 bylo oficiálně oznámeno otevření Kulturní památky Lety v těchto místech, která z rozhodnutí vlády spadá pod Památník Lidice.
Nepřehlédněte:
- Policie: Okamura se výroky o táboře v Letech u Písku nedopustil trestného činu
- Okamura čelí prvnímu trestnímu oznámení za výroky o táboře v Letech u Písku
- Romové: Okamura popřel romský holocaust, znevážil oběti nacismu, využívá protiromské postoje k politickým cílům
- Jana Horváthová: Tzv. cikánský tábor v Letech stejně jako obdobné zařízení v Hodoníně u Kunštátu plnily funkci koncentračních táborů
- Robert Tonelli: Stavět si kariéru na obětech nacizmu dokáže jen zrůda. Pane Okamuro, omluvte se!
- Čeněk Růžička: Okamura a jemu podobní hovoří jazykem zločinců
- Otřesná svědectví z koncentračního tábora v Letech u Písku. Pane Okamuro, čtěte!
- Okamura plivl na oběti romského holokaustu. Média a politici ho za to ostře kritizují
- AUDIO: Ministr kultury Daniel Herman chce vyřešit problém vepřína v Letech u Písku
- Dienstbier: Prasečák na místě, kde trpělo mnoho lidí, je neúcta k obětem i k těm, kteří přežili
Kam dál:
- RomanoNet vyzval poslaneckou sněmovnu, aby odvolala z funkce Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka
- Modřiny v obličeji, opuchlé oko, plačící a vyděšené děti: Policie měla brutálně zbít třicetisedmiletého Roma
- Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje
- Mladá Anne Franková popsala nelidskost holokaustu jako málokdo. Její deník byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Rasistický vrah z Buffala byl obžalován ze zločinů z nenávisti. Hrozí mu trest smrti
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
Štítky:
Tomio Okamura, Jiří Dienstbier, Holocaust, Lety u Písku, Rasismus, Extremismus, Okamura - popírání romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY
