romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Okamura plivl na oběti romského holokaustu. Média a politici ho za to ostře kritizují

Praha, 4.8.2014 12:07, (ROMEA)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura plivl na oběti koncentračního tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdí, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali lidé v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. Okamura a další politici reagovali na otázku serveru, zda by měl být odstraněn vepřín, který na místě bývalého koncentračního tábora stojí, tak jak to navrhuje Jiří Dienstbier.

Okamura: Lidé v táboře umírali na choroby, které tam přivlekli

"Pokud jde o Lety, bude dobře si ujasnit, co tu chceme budovat. Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli. Dozorci téměř do konce fungování tábora nebyli ozbrojeni a velitel tábora bral svou služku a zřejmě milenku do kina. V táboře nebyl nikdo nikdy zabit – lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. Zásadní problém byl však velitel, který jednak skutečně bil vězně a tajil špatný stav tábora, ale byl odvolán a do tábora byla poslána lékařská pomoc. Oběti v táboře rozhodně nebyli oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech. Samozřejmě platí, že jakékoli násilí na lidech odmítám a odsuzuji," uvedl pro bulvární server Tomio Okamura.

Okamura nebyl jediný, který se v článku Lukáše Petříka vyslovil proti odstranění vepřína a použil k tomu kontroverzní argumenty.

Například předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že prasečák nikomu nepřekáží. "Takovou akci nemohu podpořit. Považuji ji za kontraproduktivní. Památník je upraven a udržován a zemědělská výroba mimo památník nikomu nepřekáží," uvedl Filip, který však nesouhlasí s Okamurovým vyjádřením. "Výrok pana Okamury neodpovídá historické pravdě. Pracovní tábor v Letech nechal zřídit pan Schwarzenberg pro likvidaci polomů ve svých lesích a práce tam byla těžká," uvedl pro server Lidovky. předseda KSČM.

Jaroslav Foldyna z ČSSD si myslí, že návrhy na odstranění prasečáku vyvolávají xenofobní nálady. "Toto jen opět vyvolá xenofobní nálady. Považuji to za nesmysl,“ reagoval Foldyna pro bulvární server.

Podle předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny a poslankyně ANO Radky Maxové si mají sice Romové právo vzdát čest svým zemřelým, ale mají si odstranění zaplatit sami. "Vzhledem k tomu, že zrušení vepřína je velmi nákladná záležitost a i ekonomicky neefektivní, přimlouvala bych se za to, aby romská komunita uspořádala ve svých řadách sbírku či získala finanční prostředky z adekvátních fondů a celou věc zaplatila z vlastních zdrojů jako projev úcty," dodala Maxové.

Podmínky a oběti v letském koncentračním táboře v článku zlehčuje senátor Miroslav Krejča nebo senátor Jaroslav Doubrava. Další senátor Pavel Lebeda tvrdí, že Romy tábor v Letech u Písku nezajímá.

Média: Okamura se zařadil mezi popírače holocaustu

Okamurův výrok v předvečer Památného dne romského holocaustu vyvolal již o víkendu reakci některých komentátorů. Například server Echo24.cz napsal: "Poslanec Tomio Okamura se svými výroky téměř zařadil mezi popírače holocaustu." Podle serveru Echo24.cz jeho slova ostře kontrastují s tím, jak koncentrační tábor v Letech u Písku vidí historici.

Politický komentátor Jakub Janda na serveru iHNed.cz píše, že Tomio Okamura ukazuje české veřejnosti, jak vypadá to nehlubší dno nenávisti vůči Romům. Janda ve svém článku Okamuru usvědčuje hned z několika lží. "Tento tábor tedy byl součástí vyvražďovací mašinérie, lidé v něm přítomní pracovali a následně směřovali k vyhlazení. Stejně jako zhruba 90 % českých Romů. Poukazování na to, že v Letech přece nebyly plynové komory a jen část osazenstva tohoto tábora putovala do Osvětimi, je cílenou urážkou obětí romského holocaustu," píše Jakub Janda na serveru iHNed.cz.

"Nechci Tomia Okamuru jakkoliv vulgárně označovat, byť je to po zjištění pokusů o manipulaci na takto nechutné úrovni sakra těžké. Chci říct jedinou věc. Já si s ním ruku už nepodám. A myslím si, že by to neměl udělat žádný demokratický politik. Plivání na oběti holokaustu pro svůj politický prospěch je snad to nejnižší, co lze v politice udělat," uvádí na závěr svého článku Jakub Janda.

Stropnický: Okamurovy argumenty nestojí ani za vyzvracení

Server Lidovky.cz oslovil několik politiků, aby na nechutné prohlášení Tomia Okamury zareagovali.

Kalousek: "Popírání jakékoli genocidy nebo její relativizace či zlehčování, je hanebnost na úrovni zločinu a je nesmírně nebezpečná pro demokracii."

"To není zdaleka otázka jenom Romů. Popírání jakékoli genocidy nebo její relativizace či zlehčování, je hanebnost na úrovni zločinu a je nesmírně nebezpečná pro demokracii,“ uvedl pro server poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Na nedalekém hřbitově je masový hrob dětí z Letů. Je jich okolo stovky. Každé z nich tam má jméno, datum narození a datum úmrtí. Naprostá většina zemřela v zimních měsících, následkem tyfové epidemie. Takže na zimu, hlad a nelidské podmínky. Pan Okamura by se tam měl zajet podívat a vzdát jim úctu. Více netřeba dodávat,“ uvedla pro Lidovky.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová z ČSSD.

"Tomio Okamura svůj populismus dovedl daleko za hranu slušnosti. Za voličské hlasy je ochoten zjevně udělat cokoli - třeba i popírat historické skutečnosti. Zlehčovat zvrhlosti a násilí nacistické moci vykonané na romském etniku v celé Evropě, stejně jako na dalších skupinách obyvatel - to by mělo autorovi takových výroků vynést červenou kartu," uvedl Martin Kupka, místopředseda ODS.

"Lety jsou důkaz toho, že některé vážné věci nejenže nedokážeme V České republice adekvátně vyřešit, ale slouží dokonce některým politikům jako nástroj zviditelňování. Je to hodně nevkusné. Uvedené argumenty nestojí ani za vyzvracení. Vždyť v táboře přišla o život například spousta dětí,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

Ke kritikům výroků Okamury se v pondělí přidal i prezident Miloš Zeman. "Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi," tlumočil pro iDNES.cz prezidentovo stanovisko jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Podobné urážky se objevily již dříve

Okamura není první, kdo podobné výroky na adresu obětí koncentračního tábora v letech u Písku pronesl. Například bývalá předsedkyně dnes už neexistující xenofobní Národní strany Petra Edelmannová v roce 2006 uvedla, že Němci do tábora sváželi tuláky a "asociály". Pode ní Romové v táboře umírali na běžné nemoci.

V roce 2005 český komunista a europoslanec Miloslav Ransdorf uvedl: "Jako historik vím, pravil, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl." Bývalý vládní zmocněnci pro lidská práva Petr Uhl a Svatopluk Karásek podali kvůli tomuto výroku na Ransdorfa trestní oznámení. Policie však rozhodla, že europoslance stíhat nebude.

 S výrokem Rasdorfa souhlasil i bývalý prezident Václav Klaus. Ten v reakci uvedl, že v Letech u Písku nebl "koncentrační tábor v tom slova smyslu". Klaus v roce 2005 také tvrdil, že tábor byl původně určen "pro ty, kteří odmítli pracovat", zdaleka prý nebyl jen romský.

"Samozřejmě se tam odehrála celá řada tragických věcí. Rozumím-li ale tomu, tak oběti toho tábora byly primárně spojené s epidemií skvrnitého tyfu, a nikoli s tím, co bývá tradičně chápáno jako oběť koncentračního tábora," řekl tehdy Klaus v Lidových novinách.

Z historie koncentračního tábora v Letech u Písku

Původní prostor v Letech u Písku sloužil v roce 1940 jako ubytovací zázemí pro stavební dělníky. Poté zde vnikl pracovní a kárný tábor, a to na rozkaz ministra vnitra protektorátní vlády Josefa Ježka ze dne 15. července 1940, který byl vydán na základě vládního nařízení č. 72 o kárných pracovních táborech ze dne 2. března 1939. Toto nařízení tedy bylo vydáno ještě před obsazením země nacisty. V kárném a pracovním táboře byli podle vyhlášky koncentrováni „práce schopní potulní cikáni a jiní tuláci stejným způsobem žijící, řemeslní žebráci a osoby žijící ze žebroty jiných (dětí a pod. ), řemeslní hazardní hráči, notoričtí zahaleči, povaleči a osoby, žijící z nečestných výdělků (prostituce a pod.) vlastních nebo jiných osob“. Prvních dvanáct vězňů sem dorazilo dorazilo již 17. července 1940.

Dne 1. srpna 1942 byl tábor přeměněn na Cikánský tábor a vzápětí sem byly transportovány celé romské rodiny. Koncentrák zahájil činnost 1. 8. 1942 a byl zrušen 4.5.1943. Jeho kapacita byla sice zvětšena tak, že tábor byl schopen pojmout až 600 vězňů, ale i tento počet byl brzy překročen, neboť v průběhu srpna 1942 bylo v táboře internováno přes 1100 mužů, žen a dětí. Tábor nebyl vybaven potřebným hygienickým a dalším zařízením pro tak velký počet osob. Vězni se museli často mýt v nedalekém rybníku. Navíc tu byli až do srpna 1942 vězněni pouze muži. Od srpna 1942 zde ve zcela neuspokojujících podmínkách živořily i ženy a děti. Po velkém náporu v srpnu 1942 přicházeli do tábora většinou pouze jednotlivci nebo rodiny.

Přímo v táboře Lety zahynulo 326 osob, z toho 241 dětí. 120 obětí bylo pohřbeno na provizorním pohřebišti u tábora. Dalších 540 zdejších vězňů zahynulo po transportu do Osvětimi. Hromadné transporty se uskutečnily celkem dva. Jako první byl vypraven 3. prosince 1942 transport tzv. asociálů v počtu 16 mužů a 78 žen do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý z transportů znamenal prakticky likvidaci tábora v Letech, protože v něm bylo odvezeno 417 vězňů do koncentračního tábora Osvětim II- Birkenau. Zatímco první transport se uskutečnil na základě výnosu o preventivním potírání zločinnosti, druhý již byl realizován na základě Himmlerova výnosu z 16.12. 1942, který nařizoval transport všech Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Zbývajících 198 vězňů bylo přemístěno do cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu (tzv. Žalov) nebo do sběrných táborů v Praze a v Pardubicích.

13. května 1995 byl v místech masového hrobu vedle tábora odhalen pomník s nápisem „Obětem cikánského tábora v Letech 1942-1943. Nezapomeňte. Ma bisteren.“ 13. května 2010 bylo oficiálně oznámeno otevření Kulturní památky Lety v těchto místech, která z rozhodnutí vlády spadá pod Památník Lidice.

Přečteno: 4308x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holocaust, Tomio Okamura, Rasismus, Extremismus, Média, Okamura - popírání romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo