romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line z Ústí nad Labem: Proti dvěma stovkám neonacistů protestoval přibližně stejný počet jejich odpůrců

Ústí nad Labem, 1.5.2014 10:00, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 18:00)
Asi 100 Romů se vydalo krátce po půl čtvrté v Ústí nad Labem 1. května 2014 na pochod proti neonacismu. Doprovázelo je dalších asi 100 odpůrců neonacismu. (FOTO: Jan Čonka)
Asi 100 Romů se vydalo krátce po půl čtvrté v Ústí nad Labem 1. května 2014 na pochod proti neonacismu. Doprovázelo je dalších asi 100 odpůrců neonacismu. (FOTO: Jan Čonka)

Asi 200 neonacistů se dnes sešlo v Ústí nad Labem na shromáždění a následném pochodu centrem města. Akci na 14:00 svolala jako předvolební mítink extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. Do Ústí se sjeli i odpůrci neonacistů. Server Romea.cz sleduje situaci ve městě on-line.

On-line

(pro aktuální informace stiskněte klávesu F5 nebo tlačítko AKTUALIZOVAT)

18:00

Situace po pochodu DSSS byla nakonec klidná. Policie zadržela jednoho neonacistu, který útočil na antifašisty. děkujeme za pozornost, náš on-line přenos končí. Další informace naleznete ve shrnujícím článku.

16:27

Neonacisté dorazili zpět na Mírové náměstí, kde vůdce DSSS Tomáš Vandas oficiálně ukončil shromáždění.

16:23

Na konci pochodu DSSS došlo k několika potyčkám mezi neonacisty a jejich odpůrci. Nejdříve se pokusilo asi 8 lidí pochod zablokovat, ale zasáhal proti nim policie. Pak se neonacisté pokusili napadnout další skupinku antifašistů. Musela zasahovat policie.

16:15

Pochod neonacistů prochází městem. Potkal i skupinu klaunů, která neonacisty zesměšňovala.

16:07

Romové v Klíšské ulici se obracejí a jdou směrem k Mánesovým sadům a zpět do Předlic.

15:59

Na Špitáslké náměstí dorazil pochod DSSS. Je to místo, kde jsou jejich odpůrci nejblíže. část neonacistů se zastavila, ale po chvíli pokračovali dál.

15:40

Shromážděni DSSS zakončil projevem předseda mládežnické organizace NPD a neonacisté se vydávají na pochod Ústí nad Labem.

15:35

Asi 100 Romů se zastavilo v Klíšské ulici na úrovni ulice Prokopa Diviše. Doprovází je dalších asi 100 odpůrců neonacismu. Policie je dál nepustí, protože jen o pár metrů dál má za chvíli projít průvod DSSS. Antirasisté drží transparenty "Stop pogromům", "1. máj je lásky čas" nebo "Fašismus není řešení." Skandují hesla jako například "Černí, bílí, spojme síly."

15:25

Shromáždění DSSS přerušilo skandování několik dívek: " Mechy, mechům". Vůdce DSSS si začal stěžovat policii, chtěl aby dívky vyvedla. Dívky nakonec samy odešly.

15:24

Asi 70 Romů pochoduje k Mánesovým sadům, v koloně aut z animi jsou další Romové. Zastavili se na křižovatce s Klíšskou ulicí. Nyní diskutují s policií co bude dál.

15:16

V Mánesových sadech je podle našeho spolupracovníka přímo na místě asi 100 odpůrců neonacismu.

15:03

Vůdce DSSS na náměstí domluvil. Během svého projevu útočil na imigranty a Evropskou unii. Jednou jeho projev přerušilo skandování "Čechy, Čehům." Začala mluvit Kathrin Kohlër z německé extremistické NPD.

14:55

Spolek Konexe pořádá v Předlicích zábavné odpoledne pro děti ve Sklářské ulici. Probíhá zde i shromáždění s hudbou. Další menši shromáždění je v ulici Klíšská. Uvnitř domů jsou dobrovolníci, farář a psycholog.


FOTO: Lukáš Matoška

14:47

Podle policie přijela do města zhruba stovka anarchistů. Je mezi nimi i přibližně čtyřicet antifašistů z Německa. Do města přijeli šesti dodávkami, které stejně jako ostatní vozy na příjezdových trasách zkontrolovaly policejní hlídky. Jak jsme již informovali krátce po poledni zadrželi policisté dva odpůrce neonacismu, kteří napadli členy policejního antikonfliktního týmu. Skupinka zhruba deseti anarchistů podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové v centru města vyprovokovala střet s pořádkovou policií. Do akce byl zapojen i speciálně vycvičený pes, drogy v autech neobjevil.

14:36

Shromáždění DSSS začalo. Vůdce DSSS Tomáš Vandas mluví k asi dvěma stovkám neonacistů "Je to nejslabší účast na 1. máji za posledních několik let," uvedl k tomu náš spolupracovník přímo z místa.

14:20

Neonacistická akce je posunuta o dalších 15 minut. Prý se čeká stále na nějaký autobus....

14:15

Kandidáti a kandidátky Strany rovných příležitostí do Evropského parlamentu přišli na náměstí diskutovat s neonacisty. Neonacisté začali urážet jednu z kandidátek SRP Emilii Horáčkovou, které říkali, že nepracuje. Ta se proti této lži ohradila: "Pracuji od svých 18 let." Antikonfliktní tým nakonec debatu ukončil a odvedl Horáčkovou pryč. Do debaty s neonacisty se pustil i další kandidát SRP Miroslav Kováč.

14:11

Německých neonacistů už je asi 40. Celkem je neonacistů  asi 200. Začátek akce je posunutý o 15 minut, pořadatelé tvrdí, že policie zadržuje několik automobilů z příznivci DSSS. Čeká se na další, kteří mají přijet z Brna.

14:03

"V Mánesových sadech hraje romská hudba a lidé si užívají prvomájový den. Je tady asi 50 lidí," hlásí z místa, kde pořádá happening Strana zelených náš spolupracovník.

14:00

V tuto chvíli mělo začít shromáždění DSSS. Její příznivci však na náměstí nejsou všichni, policisté provádějí důkladné konroly.

13:55

Asi 25 neonacistů z mládežnické organizace NPD dorazilo k Mírovému náměstí. Policisté je stejně jako ostatní příchozí důkladně kontrolují. Na náměstí je podle odhadu našeho spolupracovníka už asi 100 lidí.

13:52

Policie zatím zadržela pouze dva lidi. Serveru Romea.cz to potvrdila policejní mluvčí Šárka Poláčková.

13:45

Na Mírové náměstí právě přijel vůdce DSSS Tomáš Vandas, v doprovodu místopředsedy strany Jiřího Štěpánka a Tomáše Kebzy, člena dnes již neexistujícího militantního neonacistického Národního odporu.. Příznivců DSSS je na náměstí velmi málo. Náš spolupracovník počet odhadl na 30, ale další jsou prý roztroušeni po městě a na náměstí ještě nedorazili.

13:26

Mapa shromáždění a pochodu DSSS a shromáždění jejich odpůrců.

13:15

K blokádě neonacistického pochodu v Ústí nad Labem vyzvala Strana rovných příležitostí (SRP). Podle informací serveru Romea.cz jsou kandidáti SRP do Evropského parlamentu v Ústí nad Labem. "Strana rovných příležitostí vyzývá občany České republiky, aby se proti podobným aktivitám důrazně vymezili a řekli hlasité NE podobným demonstracím, které vyvolávají mezi občany antisemitské a protiromské nálady. Připojujeme se k blokádě neonacistů v Ústí nad Labem," uvedl předseda strany Štefan Tišer v tiskovém prohlášení.

13:12

V Mánesových sadech pořádá happening Strana zelených, která se rozhodla podpořit nenásilnou blokádu neonacistického pochodu. "“Zelení vyzývají všechny, kteří mohou prvního května přijet do Ústí, aby se k blokádě připojili a dali tak jasný signál, že nestrpí šíření rasistických a xenofobních nálad ve společnosti. V mnoha státech EU mohou v nadcházejících volbách posílit extremisté, kteří se neštítí otevřeně podporovat novodobé diktátory v zemích za hranicemi Unie ve snaze zničit projekt sjednocené Evropy. Je úkolem všech demokraticky smýšlejících lidí se této hrozbě postavit,” uvedl Ondřej Liška, předseda zelených, v tiskovém prohlášení.

12:58

Podle informací České televize už policie zadržela několik lidí. Neonacistů je však na místě stále jen velmi málo. Ústecký deník píše o čtyřech zadržených u Mánesových sadů. Mělo by jít o odpůrce neonacistů.

12:55

Policejní mluvčí Jana Matonohová ČTK řekla, že policisté zabavili jeden řetěz, na další zbraně zatím nenarazili.

12:50

Neonacisté přijíždějí do města po menších skupinách a zatím jich dorazily spíše desítky než očekávané stovky. Třeba vlakem z Ostravy jich krátce po 11:00 přijely zhruba dvě desítky. Policisté na ně čekali na nádraží, kde ověřovali jejich totožnost.

12:00

Pochod na několik hodin částečně ochromí i městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik nasadí na celý den jen autobusy, od 12:00 ale některé zastávky na trase pochodu uzavře a spoje budou jezdit po náhradních trasách.

11:30

Policie kontroluje skupinky příznivců DSSS. Zabavuje jim tyče od vlajek, které by mohli použít jako zbraň. Informuje Ústecký deník.

11:15

Vlakem z Ostravy krátce po 11:00 přijely zhruba dvě desítky radikálů. Policisté na ně čekali na nádraží, kde ověřovali jejich totožnost.

10:37

Začátek mítinku na Mírovém náměstí plánuje DSSS na 14:00, následovat bude pochod centrem města. Policie varuje, že při jakémkoli porušení zákona okamžitě zasáhne. "Pokud během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," doplnila Poláčková.

10:25

Několik iniciativ svolalo shromáždění proti neonacistickému pochodu. Využijí i prostor v Mánesových sadech, jen asi 200 metrů od trasy pochodu. Zatím je zde asi 40 lidí. Neziskové organizace daly také zábor na příjezdové trasy do největšího ústeckého ghetta Předlic. Pro místní obyvatele chystají workshopy a zábavu.

10:30

Ve městě už působí monitorovací tým OBSE. Jeho zástupci dnes jednali podle informací ČTK s občanskými iniciativami, byli i na poradách bezpečnostních složek. "Hovořili jsme s nimi. Chtějí monitorovat aktivity na straně neonacistů i jejich odpůrců," řekl ČTK Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

10:15

DSSS vypravuje do Ústí nad Labem speciální autobusy se svými příznivci. Vlakem by měli dorazit radikálové a pravděpodobně i fotbaloví chuligáni ze severní Moravy. Policie nasadí stovky těžkooděnců, antikonfliktní týmy nebo psovody. Pořádkové jednotky z Ústeckého kraje posílí jednotky z Libereckého kraje a Prahy, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Kvůli avizované účasti pravicových radikálů i antifašistů z Německa budou kriminalisté spolupracovat i se saskými kolegy. "V průběhu policejního opatření bude přítomno zhruba deset policistů pořádkové služby z Drážďan. Působit budou zejména jako pozorovatelé, případně pomáhat při komunikaci s německy mluvícími účastníky," vysvětlila Poláčková.

10:00

Ve městě panují mimořádná opatření. Už od ranních hodin policie kontroluje příjezdové cesty, hlídat bude i nádraží.

ryz, ČTK, Ústecký deník
Přečteno: 5260x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, DSSS, Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, 1. máj, 1. máj 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo