romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ondřej Liška: Vepři v Letech a Babišova střela do vlastní nohy

8.9.2016 9:38
Ondřej Liška (FOTO: http://www.ondrejliska.cz)
Ondřej Liška (FOTO: http://www.ondrejliska.cz)

V letech 2007-2009, kdy jsem sloužil jako ministr školství, jsme se společně s Michaelem Kocábem pokoušeli mimo jiné prosadit odstranění prasečí farmy v Letech u Písku. Nešlo nám jenom o toto místo, ale také o Hodonín u Kunštátu, kde fungoval podobný tábor, který bývá připomínán ještě méně než Lety. Stovky Romů a Romek zemřely přímo v Hodoníně, táborem prošlo téměř 1400 lidí. Vyjednávání to nebyla snadná. Ministr financí Kalousek byl neústupný.

Čerstvě propuklá hospodářská krize sloužila jako pádný argument proti všem požadavkům. Michael Kocáb i já jsme zkoušeli přesvědčit ministra financí i premiéra, že včera bylo pozdě z obou míst udělat důstojnou připomínku této tragédie. Nejen kvůli zemřelým a vzpomínce na ně, ale také kvůli současnosti. Právě v době, kdy se začaly opět vyhrocovat vztahy ve společnosti zvláště vůči Romům (o dva roky později propukly protiromské protesty na Šluknovsku i jinde...).

Ministr financí byl nakonec ochoten jednat o lecčems, ale peníze na výkup vepřína uvolnit nechtěl. Jen pro ilustraci: Bylo to nedlouho poté, co se mi podařilo vyjednat navýšení platů učitelů o deset procent (pro představu 4,5 milardy), ovšem i jinde ve školství i vůbec veřejném sektoru scházely (a stále scházejí) peníze, takže vždycky šlo říci: a proč místo odsunu vepřína nedat peníze jinam? Pro další nároky na rozpočet to zkrátka nebyla nejlepší výchozí pozice. Navíc tichá revoluce v podobě inkluzivního vzdělávání, kterou jsem na ministerstvo a do vlády přinesl, začala narážet na odpor. A podobně i nově založená a zelenými prosazená Agentura pro sociální začleňování, která spadala do ministerské kompetence Michaela Kocába, čelila nedůvěře. Vypadalo to, že tihle dva ministři s těmi Romy zbytek vlády otravují už nějak moc...

Po několika měsících usilovných jednání se nakonec podařilo jako maximum prosadit alespoň něco - vlastně až na jednu věc vše, co jsme požadovali: vláda věnuje peníze na úpravu pietního místa v Letech a za podmínky, že jako ministr školství převezmu do rezortu areál v Hodoníně, věnuje vláda peníze na jeho úpravu na vzdělávací centrum romského holokaustu. Takto nakonec vláda rozhodla. S vykoupením vepřína však nesouhlasila (viz jak psaly třeba Novinky).

V roce 2014 jsem při pietním aktu v Letech už poněkolikáté hovořil o tom, proč je tento postoj české vlády ostuda nejen ve vztahu k zemřelým, ale především k našemu současnému soužití. Tentokrát si to poprvé poslechl i premiér Sobotka (vy si to můžete poslechnout tady).

I dnes se vám udělá v Letech dvojnásob zle. Fyzicky z prasečího smradu, který se nad místem vznáší, a uvnitř vás z vědomí, že místo, kde trpěly a zahynuly kvůli zrůdnému nacismu i přičinlivosti řady českých lidí stovky Romů, nemá v naší společné paměti odpovídající místo. A stejně tak - možná právě proto - nemá dnes místo ve společnosti ani řada českých Romů. Nechceme myslet na ty, kteří tam zahynuli, příliš nám totiž připomínají ty, o které jde dnes.

Když se teď Andrej Babiš střelil do nohy a svým zmateným a maločesky rasistickým výrokem strhl pozornost na ostudu moderních českých dějin v podobě vepřína, v duchu jsem poděkoval a začal doufat, že to bude stejně skvělé, jako když Zeman prohlásil, že "děti s postižením nepatří mezi zdravé děti". V tomto smyslu toho totiž nikdo pro medializaci segregace dětí s handikepy všeho druhu v českém školství neudělal tolik jako otřesný prezident Zeman svým zvráceným výrokem. Babiš sice posléze prohlásil, že vepřín mají nastarosti přece ministři Hermann a Dienstbier, ale jako obvykle to není tak docela pravda. Protože konečné stanovisko musí dát jako ministr financí on sám: uvolní z rozpočtu peníze nebo ne? Miroslav Kalousek to neudělal. A Andrej Babiš? Jedná se z hlediska státního rozpočtu o směšnou částku. Byl by to skutečný milník. Z Babiše to anděla neudělá, ale když už se střelil do nohy, ať to k něčemu je.

Přečteno: 1776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holocaust, Komentář, Andrej Babiš, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo