romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace Čmelák pořádá konferenci o společné škole bez bariér "Dva jsou více než jeden"

Liberec, 19.3.2014 15:41, (ROMEA)

Konferencí Dva jsou víc než jeden, která proběhne 31. 3. 2014 v Krajské vědecké knihovně v Liberci, vytváří spolek Čmelák prostor pro diskusi o inkluzivním vzdělávání – tedy vzdělávání „bez bariér“, o škole společné pro všechny nikoli však škole bez ohledu na individualitu dětí, a to napříč různým typům znevýhodnění, která nám život předkládá - sociální, tělesný či duševní handicap, barva pleti či původ z odlišného kulturního prostředí.

O tom, že má naše společnost před sebou tvrdý oříšek v hledání podoby českého školství, svědčí mnohé diskuse na téma, zda-li inkluzivní školy ano či ne. Problém vydělenosti části dětí od svých vrstevníků, nízké prestiže praktických škol a nižší úspěšnosti žáků těchto škol v dalším vzdělávání či v pracovním uplatnění se pomalu stává společenským konfliktem.

„Nechceme plytce kritizovat stát, který se snaží navrhovat některá řešení. Ta však do skládačky reality vzdělávání ne vždy zapadají nebo neobsahují jasné kroky, kterými se k řešení dostaneme. Víme, že pro změnu musíme také něco udělat – proto chceme mapovat kroky, které jsou v našich možnostech,“ uvádí k cíli konference koordinátorka Jolana Stáňová z pořádající organizace Čmelák – Společnost přátel přírody, z.s. „Kroky, i ty sebemenší, které můžeme pro společnou školu udělat, se odvíjejí od naší pozice či role při přístupu k problému – jinak se řeší na akademické půdě, jinak ve školské praxi, další pohled má krajský úřad a co teprve rodiče,“ dodává k výběru hostů Stáňová.

Je však otázkou, jak na to? Na to se na konferenci zeptáme nanejvýš zainteresovaných osob - doc. PaedDr. Vandy Hájkové, Ph.D., jedné z realizátorek projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR, který přináší pedagogům zásadní informace z této oblasti. Inspirací ze zahraničí, konkrétně Velké Británie, se zabývá o.s. Rytmus, jehož ředitelka Mgr. P. Baxová přijede do Liberce rovněž sdílet své zkušenosti a postoje. Jak jsme na tom v přístupu k inkluzi v libereckém kraji se budeme moci dotázat radní LK Aleny Losové dipl. um. a postřehy přímo ze školy, kde inkluzivní vzdělání probíhá, přinese Mgr. Bc. Jiří Trunda, ředitel školy Vratislavova z Prahy.

Poslechněte si příběh rodičů, kteří usilují o to, aby se jejich dítě vzdělávalo ve společné škole, stejně jako hlas ředitelů škol, pedagogů a jejich asistentů. Na účastníky čeká jak panelová diskuse, tak praktické zkušenosti z právě probíhajících projektů a workshopy zaměřené na dílčí klíčová témata inkluzivního vzdělávání. Takže – přijďte si s námi posvítit!
voj, organizace Čmelák - Společnost přátel přírody, z.s.
Přečteno: 471x
 

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Integrace, Soužití, školství, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo