romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oslavy Mezinárodního dne Romů proběhnou už podruhé online. Tentokrát pod heslem Držíme spolu - L´ikeras peha!

30.3.2021 14:50
Mezinárodní den Romů 2021, Mario Bihári (FOTO: ARA ART)
Mezinárodní den Romů 2021, Mario Bihári (FOTO: ARA ART)

Oslavy Mezinárodního dne Romů pod taktovkou organizace ARA ART se letos konají již posedmé – a zároveň jako druhý ročník oslav online. Připravena je série tří slavnostních večerů s hudebními hosty v podobě koncertních talk show a doprovodný program.

„Vše jsme naplánovali tak, aby oslavy mohly proběhnout, ale abychom zároveň byli schopni dodržet přísně nastavená bezpečnostní opatření. Proto jsme změnili formát a dramaticky omezili počet vystupujících i členů realizačního týmu,“ vysvětluje David Tišer, ředitel organizace Ara Art a režisér všech tří slavnostních večerů i jejich online přenosů.

Ve středu 7. dubna si tak diváci užijí koncert a povídání se členy hudebního uskupení Lače Manuša – s frontmanem, zakladatelem a skvělým gypsyjazzovým kytaristou Tiborem Židou a se zpěvačkou Pavlínou Matiovou.

Na den hlavního svátku, tedy čtvrtek 8. dubna, je naplánováno vystoupení kapely Bachtale Apsa, jejíž nejvýraznější postavou je dnes již proslulý romský akordeonista Mário Bihári. Kromě muzikantů se však diváci mohou těšit také na zvláštní hostku, kterou bude dlouholetá přítelkyně a umělecká spolupracovnice Mária Biháriho Bára Hrzánová.

V pátek 9. dubna se pak série slavnostních online večerů zakončí vystoupením oblíbené zábavové kapely Pefek Band. Každým z večerů provede diváky zkušený moderátor a především také skvělý muzikant Vojta Lavička, kterého podpoří Claudie Laburdová.

„Vstup do prostoru, odkud se bude vysílat, bude povolen pouze s negativním testem, který na naše náklady provede zdravotnický personál přímo před vstupem do divadla. Testovat budeme samozřejmě každý den znovu. Spolu s dodržováním zásady tří R tak chceme eliminovat případné riziko přenosu viru,“ vysvětluje Tišer.

Vedle hlavních večerů jsou pro diváky jako doprovodný program připraveny na středu a čtvrtek také dvě nehudební akce. Ve středu 7. dubna proběhne od 18 hodin také debata o romské literatuře, kterou zaštiťuje nakladatelství Kher, jež do debaty vyslalo svou redaktorku Lenku Jandákovou a jednu ze svých kmenových autorek Stanislavu Ondovou.

Ve čtvrtek 8. dubna pak od 17 hodin bude pro diváky MDR online připravena kuchařská show romského módního návrháře, výtvarníka a kuchaře, který v loňském roce zazářil v televizní reality show Master Chef, Pavla Berkyho. Jeho vystoupení bude přenášeno vedle facebookové stránky Ara Art také na profilu Romsko-české dobroty, který sleduje bezmála sedm desítek tisíc lidí.

„Samozřejmě, že bychom mnohem raději slavili náš svátek tak, jak jsme zvyklí – zpěvem, hudbou a tancem ve velké společnosti lidí. Nechceme ale jen plakat nad tím, že to nejde, raději budeme aktivně hledat všechny možné cesty, jak být spolu a vzájemně se podpořit. Věříme, že právě teď je čas, kdy všichni musíme držet spolu a táhnout za jeden provaz. Když to uděláme, můžou tyto online oslavy být opravdu poslední a na všech dalších se už uvidíme osobně,“ dodává Tišer. 

To je ostatně i tématem letošního programu: Držíme spolu - L´ikeras peha.

bau, ARA ART
Přečteno: 994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, ARA ART, Kultura, Hudba, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo