romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně: Debata, romská hudba, módní přehlídky, věštkyně...

1.4.2016 12:33
Romská vlajka
Romská vlajka

Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů opět proběhnou společně s Týdnem romské hrdosti v Brně.

"Oslavy začnou už v pondělí 4. dubna v městském parku Lužánky, kde se každý rok vážou stužky na strom tolerance,“ uvedla jedna z organitzátorek Ivona Parčiová z IQ Roma servisu. "Letos ale připravujeme program na celé odpoledne včetně cirkusového vystoupení, koncertu kapely Čohanas, SRNM Olomouc nebo workshopů pro děti."

Úterý pak bude patřit velké debatě romských osobností na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity s názvem Romové a výzvy pro 21. století. "Chceme otevřít debatu, která probíhá mezi Romy také veřejnosti. Bavit se budeme např. o tom, proč není vidět romská střední třída, o otázkách soužití nebo romské ženské emancipaci,“ přibližuje debatu její organizátorka Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury. Začátek je v 17 hodin.

Ve středu kromě volného vstupu do Muzea romské kultury bude odpolední program patřit parku Hvězdička, kde od 14. hodind organizace Drom připravuje program pro celou rodinu, od dílen pro děti nebo fotbalového turnaje až po věštkyni, workshop romské kuchyně a hudební vystoupení skupiny Band alla zingara pod vedením Michala Krištofa.

Ve čtvrtek ovládne oslavy hudba. IQ Roma servis slavnostně otevře nové nahrávací studio Amaro records, které vzniklo z bývalé herny na ulici Milady Horákové 22. Od 19 hodin pak bude Muzeu romské kultury křest CD houslisty Milana Horvátha Zapomenuté tóny, na který bude navazovat koncert v muzejní kavárně Beng!.

"Oslavy pak vyvrcholí v pátek 8. dubna na náměstí Svobody," uvedla Ivona Parčiová. "Kromě ochutnávek romského jídla, možnosti nechat si zdarma věštit nebo módních přehlídek se můžou návštěvníci těšit na koncert cimbálovky pod vedením Viliama Oračka nebo vystoupení Tomáše Botla. Program začíná ve 14.30. Všichni jste srdečně zváni!" dodala Parčiová. Stánky s věštkyní, romskou kulturou, historií a literaturou začnou od 12 hodin. Pódiové vystoupení od půl třetí.

"Naším cílem bylo vytvořit program zajímavý nejenom pro Romy," přibližuje Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury. "Mezinárodní den Romů je totiž pro nás velký svátek, zároveň ale také příležitost otevřít svou kulturu a aktuální témata i široké veřejnosti. Jsme proto opravdu rádi, že se letos podařilo připravit tak nabitý program," dodala Heráková.

Program oslav Týdne romské hrdosti:

Pondělí, 4. 4., Městský park Lužánky

 • 14.50 výroba květin, které se uváží na Strom Tolerance
 • 15.00 hudební a taneční vystoupení, (Merci, Čohanas), proslovy
 • 16.20 Hromadné vázání stužek na Strom Tolerance

Úterý, 5. 5., Fakulta sociálních studií MU

 • 17.00 debata Romové a výzvy pro 21. století
  Diskutovat budou:
  • PhDr. Jana Horváthová, historička a ředitelka Muzea romské kultury
  • Bc. Jiří Daniel, Vedoucí Střediska osobní hygieny Centra sociálních služeb a poradce hejtmana Jihomoravského kraje pro sociální oblast
  • Mgr. Lucie Fuková Horváthová, politička, Slovo 21
  • David Tišer, LGBT aktivista, ředitel Ara Art
  • Debatu moderuje Mgr. Alica Sigmund Heráková, romská novinářka

Středa, 6. 4., Hřiště Hvězdička, Park Hvězdová

 • 17.00 Odpoledne plné zábavy – fotbalový turnaj, workshop romské kuchyně, věštírna, hudební vystoupení skupiny Band alla zigana pod vedením Michala Krištofa
 • Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
  Volné vstupy do Stálé expozice i výstavy romarising V4

Čtvrtek, 7. 4., Studio Amaro records, Milady Horákové 22

 • 16.00 Slavnostní otevření komunitního nahrávacího studia Amaro records
 • Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
  19.00 Křest CD Milana Horvátha Zapomenuté tóny cimbálové muziky Horváthovců

Pátek, 8. 4. Náměstí Svobody

 • 12.00 Oslavy Mezinárodního Dne Romů,
  ochutnávky tradičního romského jídla, věštění budoucnosti, seznámení s romskou literaturou, historií a kulturou
 • 14.30 Začátek programu na hlavním pódiu, módní přehlídky tradičních romských oděvů a značky Gypsy mama, taneční vystoupení Pirož Rouža, hudební vystoupení eskupení Amaro records a tradiční cimbálovky pod vedením Viliama Oračka a koncert populárního romského muzikanta Tomáše Botla.
 • Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
  Volné vstupy do Stálé expozice i výstavy romarising V4
Přečteno: 1616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, Brno, Mezinárodní den Romů 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo