romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Praze: Pocta neviditelným

29.3.2016 11:11
Oslavu Mezinárodního dne Romů 2016 pořádá romské sdružení ARA ART.
Oslavu Mezinárodního dne Romů 2016 pořádá romské sdružení ARA ART.

Romské sdružení ARA ART již podruhé pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů, tentokrát s tématem Pocta neviditelným. Paťiv (úcta) se bude vzdávat mladým Romům, kteří narušují zažité stereotypy panující v české společnosti. Slavnostní večer proběhne 8. dubna od 19:30 v pražském divadle La Fabrika

8. dubna 2016 uplyne 45 let ode dne, kdy se v Orpingtonu poblíž Londýna konal historicky první Světový romský kongres. V roce 1990 pak byl na počest tohoto setkání 8. duben vyhlášen jako Mezinárodní den Romů. Pro nejpočetnější českou národnostní menšinu je tento den nejen příležitostí k oslavě, ale také možností zdůraznit, že k romské komunitě se zdaleka neváží jen problematická sociální témata.

„Nastupující generace mladých Romů už nemůže nečinně postávat ve stínu společenských pomluv a polopravd, které v důsledku vedou i k přesvědčení, že chci-li být úspěšný, musím svůj romský původ tajit,“ říká ředitel společnosti ArRA ART David Tišer a dodává: „Důstojná oslava Mezinárodního dne Romů je nejen naší přirozenou potřebou, ale také možností zviditelnit neviditelné a vzkázat, že ať už máme jakékoli nálepky, jsme plnohodnotnou součástí společnosti.“

ARA ART pořádá letos oslavy MDR podruhé. Na loňskou „Studentskou poctu romským osobnostem“, letos naváže „Pocta neviditelným“. Představeni budou zástupci mladých Romů, kteří ve svých oborech stojí na pomyslném počátku cesty, ale přesto už se dokázali prosadit a popřít tak panující teze o věčně problematických, nepřizpůsobivých a nezaměstnatelných.

Slavnostní večer k MDR proběhne v holešovickém divadle LaFabrika (Komunardů 30, 170 00 Praha 7) a bude doprovozen hudebním programem. Vystoupí mimo jiné Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Marta Balážová, Gitana, Radek Bagár, Funky brothers, Jan Bendig, Miro Bartoš a mnoho dalších. Celý večer bude přenášen on-line na You Tube kanále ARA ART.

Vstupenky k dispozici v předprodeji divadla La Fabrika, například na jejich webových stránkách ZDE.

ARA ART
Přečteno: 1443x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, Akce, Mezinárodní den Romů 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo