romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Praze: Pocta neviditelným

29.3.2016 11:11
Oslavu Mezinárodního dne Romů 2016 pořádá romské sdružení ARA ART.
Oslavu Mezinárodního dne Romů 2016 pořádá romské sdružení ARA ART.

Romské sdružení ARA ART již podruhé pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů, tentokrát s tématem Pocta neviditelným. Paťiv (úcta) se bude vzdávat mladým Romům, kteří narušují zažité stereotypy panující v české společnosti. Slavnostní večer proběhne 8. dubna od 19:30 v pražském divadle La Fabrika

8. dubna 2016 uplyne 45 let ode dne, kdy se v Orpingtonu poblíž Londýna konal historicky první Světový romský kongres. V roce 1990 pak byl na počest tohoto setkání 8. duben vyhlášen jako Mezinárodní den Romů. Pro nejpočetnější českou národnostní menšinu je tento den nejen příležitostí k oslavě, ale také možností zdůraznit, že k romské komunitě se zdaleka neváží jen problematická sociální témata.

„Nastupující generace mladých Romů už nemůže nečinně postávat ve stínu společenských pomluv a polopravd, které v důsledku vedou i k přesvědčení, že chci-li být úspěšný, musím svůj romský původ tajit,“ říká ředitel společnosti ArRA ART David Tišer a dodává: „Důstojná oslava Mezinárodního dne Romů je nejen naší přirozenou potřebou, ale také možností zviditelnit neviditelné a vzkázat, že ať už máme jakékoli nálepky, jsme plnohodnotnou součástí společnosti.“

ARA ART pořádá letos oslavy MDR podruhé. Na loňskou „Studentskou poctu romským osobnostem“, letos naváže „Pocta neviditelným“. Představeni budou zástupci mladých Romů, kteří ve svých oborech stojí na pomyslném počátku cesty, ale přesto už se dokázali prosadit a popřít tak panující teze o věčně problematických, nepřizpůsobivých a nezaměstnatelných.

Slavnostní večer k MDR proběhne v holešovickém divadle LaFabrika (Komunardů 30, 170 00 Praha 7) a bude doprovozen hudebním programem. Vystoupí mimo jiné Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Marta Balážová, Gitana, Radek Bagár, Funky brothers, Jan Bendig, Miro Bartoš a mnoho dalších. Celý večer bude přenášen on-line na You Tube kanále ARA ART.

Vstupenky k dispozici v předprodeji divadla La Fabrika, například na jejich webových stránkách ZDE.

ARA ART
Přečteno: 1468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, Akce, Mezinárodní den Romů 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo