romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osobnosti k výrokům Rastislava Lučanského: Romové nejsou líní, chtějí pracovat, nikoli žít na dávkách

Brno, Praha, 3.6.2014 14:59, (ROMEA)
Rastislav Lučanský, ještě nedávno kandidát za Romskou demokratickou stranu.  Foto: Facebook
Rastislav Lučanský, ještě nedávno kandidát za Romskou demokratickou stranu. Foto: Facebook

Brněnský podnikatel Rastislav Lučanský, nedávný kandidát do Europalramentu, po volbách vystupuje z Romské demokratické strany (RDS) a chce založit vlastní hnutí. Prý proto, že si neporozuměl se svými spolupracovníky z RDS. "Bude nejen pro Romy, ale pro všechny lidi sociálně slabší. Oslovím s tím i premiéra, abychom s touto situací společně něco udělali," dodal Lučanský. Tento podnikatel také tvrdí, že během tříměsíční předvolební kampaně zjistil o Romech, že jsou líní a chtějí žít na dávkách, namísto, aby pracovali.

Lučanský: Romové nechtějí poctivě živit rodinu

"Za tři měsíce jsem se dozvěděl o své vlastní komunitě víc než za celý svůj život. Romové sice hlasitě hovoří o špatných životních podmínkách, předražených ubytovnách a nemožnosti si najít práci, ale ve stávajícím systému, kdy si zvykli na život na dávkách, je jim vlastně dobře," říká Lučanský

"Jsem však šokován tím, jak jim tento život (na dávkách) vyhovuje. Nechce se jim vstávat do práce, každý den usilovně pracovat a poctivě živit rodinu. Jsem Rom, ale musím přiznat, že je na nás potřeba tvrdá ruka bez výjimek," dodal Lučanský. Podle něj se do života majority nechce začlenit zhruba 70 procent Romů.

"Mělo by se s tím něco dělat. Mám takovou vidinu, že pokud by někdo nemohl najít půl roku uplatnění, ze zákona by mu musela být práce nabídnuta. Pokud by ji odmítl, nedostal by žádné dávky. Romové nadávají na rasismus, ale záleží jen na člověku, ať je bílý, černý, nebo žlutý," uvedl Lučanský, který je bývalým reprezentantem Československa v boxu.

"Je znepokojen, získal málo hlasů"

S jeho náhlým prozřením nesouhlasí Romové, které server Romea.cz namátkou oslovil.

"Asi je znepokojen, že získal málo hlasů, že ho Romové nepodpořili. Romskou demokratickou stranu sice pár lidí volilo, ale pan Lučanský od toho asi očekával víc, když do toho tolik investoval jako podnikatel," řekla serveru Romea.cz Emílie Horáčková, která pracuje jako sociální pracovnice v Mimoni.

Podle ní chce převážná většina Romů pracovat. "Romové chtějí dělat, chtějí práci a chtějí těžkou situaci plynoucí ze své nezaměstnanosti řešit. Ze své praxe vím, že využívají každou možnost pracovní nabídky a okamžitě tam jdou. Ovšem jestli je přijmou, je už jiná věc," dodala Horáčková.

Výplata místo dávek

"Tvrdé ruky určitě třeba není," řekl Romea.cz Cyril Koky z Kolína, který pracuje jako koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Středočeského kraje.

"Jde o to, aby bylo dost práce pro všechny. Romové, kteří dnes žijí ze sociálních dávek, půjdou rádi makat, když práci dostanou. Sociální dávky nejsou výplata, jsou velmi nízké a důstojně žít se z nich nedá. Důležité tedy je, aby se vytvářela pracovní místa a lidé dostávali adekvátní výplatu namísto dávek, tak, aby měli na zaplacení nájmu, živobytí, na úhradu energií a na další náklady na domácnost. A aby si také mohli odložit něco na horší časy." je přesvědčen Cyril Koky.

Hlouposti bez komentáře

"Paušální tvrzení, že Romové jsou radši na dávkách než aby pracovali, je něco tak hloupého, že se k tomu snad ani nebudu vyjadřovat," řekl Romea.cz Oto Váradi, místostarosta Ralska.

Oto Váradi netuší, co pana Lučanského k takovému tvrzení vedlo. "Odhaduji, že jde o politické zhrzení a neúspěch. My se snažíme naopak s Romy pracovat a zapojovat je do společnosti," dodává Váradi.

Přečteno: 3201x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, volby do Evropského parlamentu, Romská demokratická strana, Romská demokratická strana , Práce, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo