romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osobnosti k výrokům Rastislava Lučanského: Romové nejsou líní, chtějí pracovat, nikoli žít na dávkách

Brno, Praha, 3.6.2014 14:59, (ROMEA)
Rastislav Lučanský, ještě nedávno kandidát za Romskou demokratickou stranu.  Foto: Facebook
Rastislav Lučanský, ještě nedávno kandidát za Romskou demokratickou stranu. Foto: Facebook

Brněnský podnikatel Rastislav Lučanský, nedávný kandidát do Europalramentu, po volbách vystupuje z Romské demokratické strany (RDS) a chce založit vlastní hnutí. Prý proto, že si neporozuměl se svými spolupracovníky z RDS. "Bude nejen pro Romy, ale pro všechny lidi sociálně slabší. Oslovím s tím i premiéra, abychom s touto situací společně něco udělali," dodal Lučanský. Tento podnikatel také tvrdí, že během tříměsíční předvolební kampaně zjistil o Romech, že jsou líní a chtějí žít na dávkách, namísto, aby pracovali.

Lučanský: Romové nechtějí poctivě živit rodinu

"Za tři měsíce jsem se dozvěděl o své vlastní komunitě víc než za celý svůj život. Romové sice hlasitě hovoří o špatných životních podmínkách, předražených ubytovnách a nemožnosti si najít práci, ale ve stávajícím systému, kdy si zvykli na život na dávkách, je jim vlastně dobře," říká Lučanský

"Jsem však šokován tím, jak jim tento život (na dávkách) vyhovuje. Nechce se jim vstávat do práce, každý den usilovně pracovat a poctivě živit rodinu. Jsem Rom, ale musím přiznat, že je na nás potřeba tvrdá ruka bez výjimek," dodal Lučanský. Podle něj se do života majority nechce začlenit zhruba 70 procent Romů.

"Mělo by se s tím něco dělat. Mám takovou vidinu, že pokud by někdo nemohl najít půl roku uplatnění, ze zákona by mu musela být práce nabídnuta. Pokud by ji odmítl, nedostal by žádné dávky. Romové nadávají na rasismus, ale záleží jen na člověku, ať je bílý, černý, nebo žlutý," uvedl Lučanský, který je bývalým reprezentantem Československa v boxu.

"Je znepokojen, získal málo hlasů"

S jeho náhlým prozřením nesouhlasí Romové, které server Romea.cz namátkou oslovil.

"Asi je znepokojen, že získal málo hlasů, že ho Romové nepodpořili. Romskou demokratickou stranu sice pár lidí volilo, ale pan Lučanský od toho asi očekával víc, když do toho tolik investoval jako podnikatel," řekla serveru Romea.cz Emílie Horáčková, která pracuje jako sociální pracovnice v Mimoni.

Podle ní chce převážná většina Romů pracovat. "Romové chtějí dělat, chtějí práci a chtějí těžkou situaci plynoucí ze své nezaměstnanosti řešit. Ze své praxe vím, že využívají každou možnost pracovní nabídky a okamžitě tam jdou. Ovšem jestli je přijmou, je už jiná věc," dodala Horáčková.

Výplata místo dávek

"Tvrdé ruky určitě třeba není," řekl Romea.cz Cyril Koky z Kolína, který pracuje jako koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Středočeského kraje.

"Jde o to, aby bylo dost práce pro všechny. Romové, kteří dnes žijí ze sociálních dávek, půjdou rádi makat, když práci dostanou. Sociální dávky nejsou výplata, jsou velmi nízké a důstojně žít se z nich nedá. Důležité tedy je, aby se vytvářela pracovní místa a lidé dostávali adekvátní výplatu namísto dávek, tak, aby měli na zaplacení nájmu, živobytí, na úhradu energií a na další náklady na domácnost. A aby si také mohli odložit něco na horší časy." je přesvědčen Cyril Koky.

Hlouposti bez komentáře

"Paušální tvrzení, že Romové jsou radši na dávkách než aby pracovali, je něco tak hloupého, že se k tomu snad ani nebudu vyjadřovat," řekl Romea.cz Oto Váradi, místostarosta Ralska.

Oto Váradi netuší, co pana Lučanského k takovému tvrzení vedlo. "Odhaduji, že jde o politické zhrzení a neúspěch. My se snažíme naopak s Romy pracovat a zapojovat je do společnosti," dodává Váradi.

Přečteno: 3267x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, volby do Evropského parlamentu, Romská demokratická strana, Romská demokratická strana , Práce, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo