romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostrava: Romové jsou rozhořčeni, kvůli napadanému mladíkovi chtějí i demonstrovat. Vyzývají svědky, aby se přihlásili

Ostrava, 24.11.2014 18:22, (ROMEA)
Penny market v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.  Foto: Google maps
Penny market v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Foto: Google maps

Ostravští i další Romové jsou odhodláni udělat vše, aby fotbalovým chuligánům neprošlo napadení romského sedmnáctiletého mladíka. V Ostravě se formuje skupina romských podnikatelů, aktivistů a dalších lidí z celého města, která je odhodlána třeba i demonstrovat a na případ tím upozornit. „Vyzýváme svědky, kteří byli v sobotu kolem 19.00 a později u Penny marketu, aby se co nejdříve přihlásili na policii,“ řekl serveru Romea.cz romský aktivista Imrich Horvát, který je součástí této skupiny.

Fotbaloví chuligáni hlásící se k Baníku Ostrava podle jednoho svědectví v sobotu okolo 19.00 hodiny přepadli sedmnáctiletého romského mladíka. Mlátili ho pěstmi, kopali do něj, když ležel na zemi a pořezali ho. Podle Nikolase Kročena, který mu zavolal sanitku, má pořezanou tvář a ruku a mnoho pohmožděnin. Podle dalších informací má i zlomený nos.

Napadení se mělo odehrát tuto sobotu u Penny marketu ve čtvrti Moravská Ostrava – Přívoz, okolo 19.00. Napadený poté ležel zhruba tři hodiny na trávě poblíž prodejny. Napřed byl podle Kroščena v bezvědomí, poté se nemohl hýbat bolestí. Napadený, který je stále v nemocnici, i členové jeho rodiny se k případu zatím nechtějí vyjadřovat.

Nepřehlédněte:

„Když to policie nebude řádně vyšetřovat a když radnice nebude spolupracovat, rozhodně to tak nenecháme. Jsme odhodláni třeba i demonstrovat. Tenhle případ nikdo pod koberec nezamete,“ řekl serveru Romea.cz jeden z ostravských podnikatelů, který nechtěl být jmenován. Radnice by mohla spolupracovat hlavně prostřednictvím městské policie, které patří některé pouliční kamery ve městě.

Odhodláni k podpoře ostravských kolegů jsou i Romové pražští a další. Podle Miroslava Rusenka z Romské demokratické strany je její vedení touto událostí rozhořčeno. Pokud to situace bude vyžadovat, chce RDS svolat protestní pochod v Praze před Úřadem vlády. „Už toho máme dost, aby nám fašistické zrůdy mlátili naše děti,“ napsal Rusenko na Facebooku

Na sociálních sítích se k podpoře těchto akcí s rozhořčením připojuje stoupající počet Romů. Například:

  • Tak to chce demonstraci! Kdyby to udělali Romové, tak by bylo peklo a mega demonstrace, pogromy, petice a nevim co ještě. Šmejdi, náckové...
  • Tito tak zvaní fanouškové jsou prakticky ti samí, co se zúčastňují demonstrací neonacistických stran, jezdí po celé zemi a vyvolávají strach a násilí. Na fotbal jezdí s jediným cílem, ukázat svoji silu formou urážek a bitek na ulicích – a to i na politických demonstracích, především DSSS. Bohužel tento stát mlčí a málokdy reaguje. A pokud zasáhne policie, tresty jsou bezvýznamné a směšné.
  • Oko za oko zub za zub!
  • I my jsme rozhořčeni kvůli tomu, co se stalo v České republice. Už to koluje i tady, v Kanadě.
  • Romale spojme síly za naše děti. To je už poslední kapka.

Policie na dotaz serveru Romea.cz ohledně případu zatím neodpověděla.

Přečteno: 6357x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Násilí z nenávisti, Policie, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo