romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otevření nového centra v Brně umožní rozvíjet vzdělávání Romů

Brno, 18.4.2013 18:49, (ROMEA)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)

Rozvíjet vzdělávání mladých Romů umožní nové centrum IQ Roma servisu v Brně. Celé jedno patro budovy tvoří učebny s počítači, komunitním rádiem a dalšími pomůckami, kde šest vyškolených pedagogických pracovníků bude pomáhat mladým lidem získat zájem o vzdělání a dosáhnout ho. Při otevírání budovy to dnes ČTK řekla ředitelka organizace Katarína Klamková. V přízemí domu, který je poblíž sociálně vyloučené lokality, je nízkoprahové centrum se sociálními službami pro všechny.

IQ Roma servis dosud sídlil v menších prostorách, které nebyly dobře uzpůsobené potřebám organizace. IQ Roma servis přestěhoval do nového centra všechny své dosavadní služby a pracovníky z brněnských provozoven na Hybešové 41 a Cejlu 49. Dnes otevřenou budovu na Vranovské ulici zapůjčila IQ Roma servisu bezplatně radnice do roku 2025. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 25 milionů korun.

„Budova je statutárním městem Brnem bezplatně zapůjčena IQ Roma servisu, o. s. do roku 2025, je tedy dále v majetku města Brna. Výhodou je, že, kromě na míru řešené logistiky a prostorového uspořádání nových prostor dle dlouholeté praxe poskytování služeb dojde i k významnému snížení nákladů na provoz služeb úsporou na nájemném a nižšími náklady na související služby,“ vyjádřil se projektový manažer IQ Roma servisu a koordinátor projektu Wail Khazal.

"Vrchní patro je orientované na vzdělání. Sem budou chodit mladí Romové do učeben se doučovat, je tu kromě učeben i multikulturní sál, kde bude působit jejich divadelní spolek," dodala Klamková.

Nejdůležitější je podle ní práce s dětmi na druhém stupni základní školy, aby měly šanci dostat se na střední školu, kterou by také dokončily. "Chceme od této doby do nějakých šesti, deseti let udělat viditelný pokrok ve vzdělávání Romů," podotkla ředitelka.

Vzdělání je podle ní nejdůležitější součástí pomoci romské komunitě. "Pokud se nám podaří zajistit, že Romové vystudují střední školu a například do dvou let se uplatní na trhu práce, tak se zbytek vyřeší sám. Ti lidé totiž dostanou moc a zdroje sami se o sebe postarat," uvedla Klamková.

Služby pro klienty zde otevřel již 2. dubna 2013. Od prvních dnů po otevření se těší velkému zájmu klientů jak svých původních, tak i nových, z širšího sousedství.

IQ Roma servis má zhruba 2000 klientů ročně. V celém Jihomoravském kraji pracuje pro organizaci 50 zaměstnanců. V Brně působí od roku 1997. Ve městě žije 7000 až 12.000 Romů, zhruba deset procent z nich je podle Klamkové středoškolsky vzdělaných.

Přečteno: 1356x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, IQ Roma servis, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo