romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otevření nového centra v Brně umožní rozvíjet vzdělávání Romů

Brno, 18.4.2013 18:49, (ROMEA)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)

Rozvíjet vzdělávání mladých Romů umožní nové centrum IQ Roma servisu v Brně. Celé jedno patro budovy tvoří učebny s počítači, komunitním rádiem a dalšími pomůckami, kde šest vyškolených pedagogických pracovníků bude pomáhat mladým lidem získat zájem o vzdělání a dosáhnout ho. Při otevírání budovy to dnes ČTK řekla ředitelka organizace Katarína Klamková. V přízemí domu, který je poblíž sociálně vyloučené lokality, je nízkoprahové centrum se sociálními službami pro všechny.

IQ Roma servis dosud sídlil v menších prostorách, které nebyly dobře uzpůsobené potřebám organizace. IQ Roma servis přestěhoval do nového centra všechny své dosavadní služby a pracovníky z brněnských provozoven na Hybešové 41 a Cejlu 49. Dnes otevřenou budovu na Vranovské ulici zapůjčila IQ Roma servisu bezplatně radnice do roku 2025. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 25 milionů korun.

„Budova je statutárním městem Brnem bezplatně zapůjčena IQ Roma servisu, o. s. do roku 2025, je tedy dále v majetku města Brna. Výhodou je, že, kromě na míru řešené logistiky a prostorového uspořádání nových prostor dle dlouholeté praxe poskytování služeb dojde i k významnému snížení nákladů na provoz služeb úsporou na nájemném a nižšími náklady na související služby,“ vyjádřil se projektový manažer IQ Roma servisu a koordinátor projektu Wail Khazal.

"Vrchní patro je orientované na vzdělání. Sem budou chodit mladí Romové do učeben se doučovat, je tu kromě učeben i multikulturní sál, kde bude působit jejich divadelní spolek," dodala Klamková.

Nejdůležitější je podle ní práce s dětmi na druhém stupni základní školy, aby měly šanci dostat se na střední školu, kterou by také dokončily. "Chceme od této doby do nějakých šesti, deseti let udělat viditelný pokrok ve vzdělávání Romů," podotkla ředitelka.

Vzdělání je podle ní nejdůležitější součástí pomoci romské komunitě. "Pokud se nám podaří zajistit, že Romové vystudují střední školu a například do dvou let se uplatní na trhu práce, tak se zbytek vyřeší sám. Ti lidé totiž dostanou moc a zdroje sami se o sebe postarat," uvedla Klamková.

Služby pro klienty zde otevřel již 2. dubna 2013. Od prvních dnů po otevření se těší velkému zájmu klientů jak svých původních, tak i nových, z širšího sousedství.

IQ Roma servis má zhruba 2000 klientů ročně. V celém Jihomoravském kraji pracuje pro organizaci 50 zaměstnanců. V Brně působí od roku 1997. Ve městě žije 7000 až 12.000 Romů, zhruba deset procent z nich je podle Klamkové středoškolsky vzdělaných.

Přečteno: 1354x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, IQ Roma servis, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo