romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otevření nového centra v Brně umožní rozvíjet vzdělávání Romů

Brno, 18.4.2013 18:49, (ROMEA)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)
Nové „Centrum integračních služeb“ Brno na Vranovské 45, které provozuje IQ Roma servis. (FOTO: IQ Roma servis)

Rozvíjet vzdělávání mladých Romů umožní nové centrum IQ Roma servisu v Brně. Celé jedno patro budovy tvoří učebny s počítači, komunitním rádiem a dalšími pomůckami, kde šest vyškolených pedagogických pracovníků bude pomáhat mladým lidem získat zájem o vzdělání a dosáhnout ho. Při otevírání budovy to dnes ČTK řekla ředitelka organizace Katarína Klamková. V přízemí domu, který je poblíž sociálně vyloučené lokality, je nízkoprahové centrum se sociálními službami pro všechny.

IQ Roma servis dosud sídlil v menších prostorách, které nebyly dobře uzpůsobené potřebám organizace. IQ Roma servis přestěhoval do nového centra všechny své dosavadní služby a pracovníky z brněnských provozoven na Hybešové 41 a Cejlu 49. Dnes otevřenou budovu na Vranovské ulici zapůjčila IQ Roma servisu bezplatně radnice do roku 2025. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 25 milionů korun.

„Budova je statutárním městem Brnem bezplatně zapůjčena IQ Roma servisu, o. s. do roku 2025, je tedy dále v majetku města Brna. Výhodou je, že, kromě na míru řešené logistiky a prostorového uspořádání nových prostor dle dlouholeté praxe poskytování služeb dojde i k významnému snížení nákladů na provoz služeb úsporou na nájemném a nižšími náklady na související služby,“ vyjádřil se projektový manažer IQ Roma servisu a koordinátor projektu Wail Khazal.

"Vrchní patro je orientované na vzdělání. Sem budou chodit mladí Romové do učeben se doučovat, je tu kromě učeben i multikulturní sál, kde bude působit jejich divadelní spolek," dodala Klamková.

Nejdůležitější je podle ní práce s dětmi na druhém stupni základní školy, aby měly šanci dostat se na střední školu, kterou by také dokončily. "Chceme od této doby do nějakých šesti, deseti let udělat viditelný pokrok ve vzdělávání Romů," podotkla ředitelka.

Vzdělání je podle ní nejdůležitější součástí pomoci romské komunitě. "Pokud se nám podaří zajistit, že Romové vystudují střední školu a například do dvou let se uplatní na trhu práce, tak se zbytek vyřeší sám. Ti lidé totiž dostanou moc a zdroje sami se o sebe postarat," uvedla Klamková.

Služby pro klienty zde otevřel již 2. dubna 2013. Od prvních dnů po otevření se těší velkému zájmu klientů jak svých původních, tak i nových, z širšího sousedství.

IQ Roma servis má zhruba 2000 klientů ročně. V celém Jihomoravském kraji pracuje pro organizaci 50 zaměstnanců. V Brně působí od roku 1997. Ve městě žije 7000 až 12.000 Romů, zhruba deset procent z nich je podle Klamkové středoškolsky vzdělaných.

Přečteno: 1369x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, IQ Roma servis, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo