romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Otevřený dopis obyvatel vystěhovaných z ústeckých Předlic na lichvářskou ubytovnu

Ústí nad Labem, Předlice, 29.11.2012 10:48, (ROMEA)
Předlice - vystěhovaný dům č. 106. Vzhledem k tomu, že je zde více domů, které vypadají ještě hůře než tento, je pravděpodobné, že se z této čtvrti budou musel vystěhovat další obyvatelé. Kam, to nikdo neví. Foto: František Kostlán
Předlice - vystěhovaný dům č. 106. Vzhledem k tomu, že je zde více domů, které vypadají ještě hůře než tento, je pravděpodobné, že se z této čtvrti budou musel vystěhovat další obyvatelé. Kam, to nikdo neví. Foto: František Kostlán

Situace v Ústí nad Labem se stává neudržitelnou. Z ústeckých Předlic byli vystěhováni první lidé, další to pravděpodobně čeká. Situaci z velké části zavinilo město, které prodalo domy majitelům, z nichž někteří nemají o údržbu domů zájem. Jak nám sdělili někteří obyvatelé, některé domy patří pravděpodobně bankám, protože majitelé si na ně půjčili a dluh nesplácejí. Vystěhování pravděpodobně čeká další další obyvatele Předlic, stati zjistil nedostatky u téměř 30 tamních domů. 

Již vystěhovaní obyvatelé se obávají o svůj osud. Ubytovna, do níž byli nastěhováni, je hodně drahá, cesta do školy na druhý konec města (s Krásného března do Předlic) stojí také hodně. 

"Jezdím do Předlic každý den se dvěma dětmi. Lístek na autobus pro dospělého stojí 18 korun, pro dítě 10 korun. Jedu s nimi ráno, pak se vracím domů. Potom pro ně jedu po skončení vyučování. To jsou čtyři cesty denně. Děti dvě cesty denně. Dohromady tedy každý den platíme jen za dopravu do školy 112 korun, za měsíc 2 240 korun. Dokud jsme bydleli v Předlicích, tak jsme  pochopitelně za dopravu neplatili nic. A do jiné školy mi děti nevezmou, ani kdybych je přemluvila, ať jdou jinam a opustí tak své kamarády," řekla serveru Romea.cz jedna z obyvatelek, jejíž rodina byla vystěhována z Předlic.

Jde přitom o velmi chudé lidi. V ubytovně mají být tři měsíce, co bude dál, nikdo neví. O jejich osudu se rozhoduje bez nich, město je zatím k žádnému jednání, kde se probíralo jejich další ubytování, nepřizvalo. Stěžují si také na to, že proromské a lidskoprávní nevládní organizace se o jejich osud nezajímají.

Přinášíme celý text otevřeného dopisu:

Tento dopis píšeme ve strašné situaci, kdy jsme přišli o domov. Naší situaci čelíme osamoceni, za nezájmu odpovědných, bez pomoci.

Byli jsme proti své vůli vystěhováni z předlického domu č. 106, kde jsme celá léta bydleli. Napřed nás vystěhovali do tělocvičny, kde jsme zůstali dlouhých devět dní.

Následně nás deportovali na druhý konec města, do lichvářské ubytovny, která je známá špatnou hygienickou situací, přísným, téměř vězeňským režimem a také tím, že v ní "jedou drogy". Ubytovnu, kam jsme byli proti své vůli deportováni, a kde nyní bydlíme, považujeme za zcela nevhodné prostředí pro naše děti.

Naše děti, kterých s námi bylo na ubytovnu vystěhováno 27, musíme každý den vozit z krásnobřezenské ubytovny do jejich předlické školy na druhý konec města. Cesta tam a zpět do školy zabere dětem a jejich dospělému doprovodu každý den asi hodinu a půl a je velmi drahá.

Za nevyhovující ubytování v lichvářské ubytovně platíme neskutečně vysoké a přemrštěné částky. Za jednopokojový "byt" IV. kategorie, s plísní a nebezpečnými elektrickými rozvody platíme částky od 10 500 do 14 500 korun. To je absurdní, v Ústí nad Labem přece stojí nájem hezkého bytu 3+1 kolem 5-6 tisíc korun měsíčně.

Zpočátku nám říkali, že na ubytovně budeme jen chvíli, nejdéle měsíc. Podle posledních informací tu máme zůstat měsíce tři. Jak to vydržíme a co bude potom nevíme.

Jsme nezákonně diskriminováni na trhu s bydlením. Nikdo nám nechce pronajmout byty protože jsme Romové. Přestože diskriminace je v naší republice nezákonná a protiústavní, nikdo ji neřeší, nepostihuje a nikdo nic nedělá pro její ukončení.

Dozvěděli jsme se, že snad existuje záměr, rozstěhovat naši komunitu zhruba čtyřiceti lidí po menších skupinkách do různých částí města. To odmítáme. Máme právo bydlet pohromadě a ve vzájemné blízkosti, možná to nevíte, ale jsme velkorodina.

Město založilo takzvaný krizový štáb, který jedná o naší situaci a z jehož rozhodnutí jsme byli vystěhováni nejdřív do tělocvičny a potom do ubytovny. Tento krizový štáb jedná o nás, bez nás. Nevíme kdo v něm sedí, o čem se v něm diskutuje, co plánuje, jakou budoucnost nám chystá.

Přestaňte jednat o nás bez nás. Nejsme hloupé opice, jak k nám přistupujete, ale lidské bytosti a naše znalost situace a možných řešení, je daleko lepší než jakou mají gádže, kteří o nás za zavřenými dveřmi jednají v takzvaném krizovém štábu.

Naše situace je neudržitelná!

Vyzýváme státní složky a orgány, aby zajistily dodržování zákonů na území města Ústí nad Labem, především antidikriminačního zákona.

Vyzýváme magistrát města Ústí nad Labem, aby s naší komunitou začal jednat. Umožnil nám vstup do všech skupin, které jednají o našem osudu. Žádáme, aby jsme měli možnost podílet se na hledání a přípravě řešení.

Vyzýváme proto všechny neziskové organizace působící v Ústí nad Labem a mající v popisu práce pomoc chudým Romům, aby nám začaly pomáhat. Pomoc není vystěhování do lichvářské ubytovny, nebo jednání v naší nepřítomnosti o našem osudu.

Vyzýváme mimoústecké lidskoprávní organizace, aby se začaly zajímat o naší kritickou situaci. Pošlete své pozorovatele, přijeďte si prohlédnout situaci na ubytovně, kam jsme byli proti své vůli vystěhováni. Zmonitorujte si naší katastrofu a utrpení.

Vyzýváme všechna proromská a lidskoprávně zaměřená média, aby začala informovat o naší zoufalé situaci. Kde jsou vaši reportéři?

V Ústí nad Labem 27.11. 2012

Přečteno: 2390x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Ústí nad labem, Předlice, DopisHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo