romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Ščuka: Výrobky s romskými motivy z kamínků od Swarovského jsou stále více populární

18.5.2021 18:35
Petr Ščuka (FOTO: Anna Chválová)
Petr Ščuka (FOTO: Anna Chválová)

Trička, pánské motýlky nebo plátěné tašky, to všechno nabízí ve svém e-shopu Petr Ščuka, který jediný využívá techniky lepení komponenty Swarovski k vytvoření symbolu romské vlajky na textilních produktech.

Nápad založit e-shop vznikl už před třemi lety poté, co si Petr Ščuka sám pro sebe zkrášlil tričko třpytivými krystalky znázorňujícími romskou vlajku. Mezi známými měl výrobek obrovský ohlas.

„Lidé mě zastavovali na romských akcích a ptali se mě, kde jsem tričko sehnal. A já jim vždy odpovídal, že jsem si koupil jednobarevné triko a romskou vlajku jsem si sám vytvořil pomocí lepení krystalků. A i když jsem viděl, že můj nápad zaujal, do podnikání jsem se prozatím nehrnul,“ říká pro zpravodajský server Romea.cz Petr Ščuka.

„S manželkou jsme měli původně představu, že otevřeme v roce 2020 obchůdek s romskou tématikou, tedy, že bychom tam nabízeli dámské a pánské trička. Jenže náš plán překazil nástup pandemie a my jsme neotevřeli,“ posteskne si.

„Moje žena Jana šila roušky pro celou rodinu a mě tehdy napadlo, že si ji polepím zbytkem krystalků, které se mi doma válely a neměly prozatím žádné využití. Tehdy jsem si na roušku nalepil romské kolo, které se objevuje právě na romské vlajce. Vyfotil jsem se s ní na sociální síť a stejně jako u trička měla i rouška značný ohlas. A i když chodím do práce a studuji vysokou školu, byl to pro mě impuls začít podnikat a otevřít v Česku první e-shop s rukodělnými výrobky s romskou tématikou,“ vypráví o svých začátcích v podnikání.

Manžele Sčukovi nakoupili látky a dostatek krystalků a začali s výrobou. „Nákup materiálu nebyl jednoduchý, přeci jenom romská vlajka má své specifické odstíny barev a krystalky se nám nedařilo v Česku sehnat. Ale zapátrali jsme a přišli jsme na to, že se prodávají u našich sousedů. Od té doby je objednáváme v Rakousku přímo u Swarovského,“ říká a dodává, že se od té doby k sortimentu přidaly i dětská trička, pánský motýlek a praktické etue z koženkového materiálu v barvách romské vlajky. A do prodeje uvedou v nejbližší době i pánské kravaty.

 „Stále ještě šijeme a lepíme doma, jen jsme kvůli naší výrobě museli přizpůsobit i náš byt. Máme to rozdělené, žena šije a já lepím krystalky. Musím říct, že to samotné lepení trvá ze všeho nejdéle, protože jednotlivé krystaly jsou opravdu miniaturní a vyžadují grif a pevnou ruku. Na jedno tričko se jich spotřebuje zhruba sto,“ prozrazuje Petr Šcuka, který zpracovává objednávky i ze Slovenska, Rakouska a Ameriky.

„Po roce na trhu jsme svůj byznys zaměřili nejen na Slovensko a Ameriku, ale i třeba Velkou Británii anebo Kanadu. Zboží si od nás neobjednávají pouze Romové, ale i lidé z majority nebo ti, kteří pracují s Romy nebo v proromských organizacích,“ dodává na závěr pro zpravodajský server Romea.cz Petr Ščuka.

Přečteno: 1260x
 

Kam dál:

Štítky:  

podnikatel, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo