romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Platforma varuje před důsledky neschválení Koncepce sociálního bydlení

12.10.2015 10:54
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Dnes, 12. října by vláda měla jednat o dalším osudu Koncepce sociálního bydlení. Tato koncepce měla být předložena již na konci roku 2014, přichází tedy s téměř ročním zpožděním – na jejím schválení přitom závisí osudy mnoha nejchudších rodin v České republice.„Schválení Koncepce sociálního bydlení je zásadní krok k řešení situace lidí v bytové nouzi, vláda nesmí dále otálet,“ říká Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

Lidí v bytové nouzi přitom rozhodně není v České republice málo. Téměř 300 tisíc lidí vydává na bydlení více jak 40% svých čistých příjmů, většinou se jedná o osamělé rodiče a jednotlivce, polovina z nich žije v nájemních bytech. Na ubytovnách, na kterých nejchudší lidé často skončí, žije více jak pět stovek důchodců, kteří dosáhnou na doplatek na bydlení, stovky jich ale platí ubytovny ze svého důchodu. Na ubytovnách v současné době vyrůstá také okolo 5 tisíc dětí. Celkový počet domácností, které žijí na ubytovnách a pobírají doplatek na bydlení je 18 tisíc.

Varovné jsou i trendy – počet domácností, které žijí v nájemních bytech a vynakládají na bydlení více jak polovinu svého příjmu, stoupl od roku 2009 do roku 2013 o téměř polovinu na 155 tisíc. Počet domácností v nájemních bytech vydávajících více jak 60 % svého příjmu na bydlení pak stoupl téměř o dvě třetiny na 101 tisíc.

Vláda se přitom zavázala, že situaci lidí na ubytovnách bude řešit – v koaliční smlouvě mezi Hnutí ANO, ČSSD a KDU-CŠL stojí: „Prosadíme zákon o sociálním bydlení, který definuje standard sociálního bytu a vymezí osoby, které na něj mají při plnění stanovených podmínek nárok. Zamezíme obchodu s chudobou, který spočívá v pronajímání předražených ubytoven hrazených ze sociálních dávek na bydlení“. Věcný záměr zákona o sociálním bydlení, který by řešil zoufalou situaci mnoha českých rodin, měl být předložen v polovině letošního roku – stále však ještě není schválena ani koncepce.

Odborníci z Platformy pro sociální bydlení se domnívají, že schválení koncepce by znamenalo významný krok kupředu vzhledem k bujícímu byznysu s chudobou, který představují ubytovny. „Koncepce vcelku jasně vymezuje prostředky nutné pro postupné zavádění systému sociálního bydlení a má proto potenciál být reálným řešením současné situace, kdy mnoho lidí nedosáhne na důstojné bydlení“, vysvětluje Jan Milota z Platformy. Jeho kolega Vít Lesák ho doplňuje: „Koncepce navíc také jasně rozděluje kompetence mezi obce a státní správu – pro obce by to tedy znamenalo možnost konečně koncepčně plánovat rozvoj svých bytových politik a řešit situaci svých obyvatel, k čemuž v současné době nemají dostatek nástrojů.“

Projednávání dalšího osudu koncepce má vláda na programu dnes, 12. října. Pokud bude její schválení opět odsunuto, nelze to vyložit jinak než jako nedodržování závazků koaliční smlouvy a ignoraci problému mnoha českých občanů a rodin.

Tisková zpráva Platformy pro sociální bydlení
Přečteno: 542x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo