romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Platforma varuje před důsledky neschválení Koncepce sociálního bydlení

12.10.2015 10:54
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Dnes, 12. října by vláda měla jednat o dalším osudu Koncepce sociálního bydlení. Tato koncepce měla být předložena již na konci roku 2014, přichází tedy s téměř ročním zpožděním – na jejím schválení přitom závisí osudy mnoha nejchudších rodin v České republice.„Schválení Koncepce sociálního bydlení je zásadní krok k řešení situace lidí v bytové nouzi, vláda nesmí dále otálet,“ říká Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

Lidí v bytové nouzi přitom rozhodně není v České republice málo. Téměř 300 tisíc lidí vydává na bydlení více jak 40% svých čistých příjmů, většinou se jedná o osamělé rodiče a jednotlivce, polovina z nich žije v nájemních bytech. Na ubytovnách, na kterých nejchudší lidé často skončí, žije více jak pět stovek důchodců, kteří dosáhnou na doplatek na bydlení, stovky jich ale platí ubytovny ze svého důchodu. Na ubytovnách v současné době vyrůstá také okolo 5 tisíc dětí. Celkový počet domácností, které žijí na ubytovnách a pobírají doplatek na bydlení je 18 tisíc.

Varovné jsou i trendy – počet domácností, které žijí v nájemních bytech a vynakládají na bydlení více jak polovinu svého příjmu, stoupl od roku 2009 do roku 2013 o téměř polovinu na 155 tisíc. Počet domácností v nájemních bytech vydávajících více jak 60 % svého příjmu na bydlení pak stoupl téměř o dvě třetiny na 101 tisíc.

Vláda se přitom zavázala, že situaci lidí na ubytovnách bude řešit – v koaliční smlouvě mezi Hnutí ANO, ČSSD a KDU-CŠL stojí: „Prosadíme zákon o sociálním bydlení, který definuje standard sociálního bytu a vymezí osoby, které na něj mají při plnění stanovených podmínek nárok. Zamezíme obchodu s chudobou, který spočívá v pronajímání předražených ubytoven hrazených ze sociálních dávek na bydlení“. Věcný záměr zákona o sociálním bydlení, který by řešil zoufalou situaci mnoha českých rodin, měl být předložen v polovině letošního roku – stále však ještě není schválena ani koncepce.

Odborníci z Platformy pro sociální bydlení se domnívají, že schválení koncepce by znamenalo významný krok kupředu vzhledem k bujícímu byznysu s chudobou, který představují ubytovny. „Koncepce vcelku jasně vymezuje prostředky nutné pro postupné zavádění systému sociálního bydlení a má proto potenciál být reálným řešením současné situace, kdy mnoho lidí nedosáhne na důstojné bydlení“, vysvětluje Jan Milota z Platformy. Jeho kolega Vít Lesák ho doplňuje: „Koncepce navíc také jasně rozděluje kompetence mezi obce a státní správu – pro obce by to tedy znamenalo možnost konečně koncepčně plánovat rozvoj svých bytových politik a řešit situaci svých obyvatel, k čemuž v současné době nemají dostatek nástrojů.“

Projednávání dalšího osudu koncepce má vláda na programu dnes, 12. října. Pokud bude její schválení opět odsunuto, nelze to vyložit jinak než jako nedodržování závazků koaliční smlouvy a ignoraci problému mnoha českých občanů a rodin.

Tisková zpráva Platformy pro sociální bydlení
Přečteno: 546x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo