romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzní projde v pondělí na státní svátek pochod neonacistů

25.10.2013 15:13, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Plzní, především její částí Bory, projde v pondělí odpoledne, na státní svátek, ohlášený pochod, neonacistů. Policie připravuje bezpečnostní opatření, do kterého zapojí pořádkovou, cizineckou a dopravní policii, kriminalisty, pořádkovou a zásahovou jednotku, policejní psovody a antikonfliktní tým, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Jana Tomková.

Na sociálních sítích se domlouvají i občanské iniciativy a jednotlivci, kteří vyzývají nejen Plzeňany k protiakci, k setkání a společnému vyjádření proti rasismu a neonacismu.

Rozsah pochodu ani policejného opatření prozatím policie neuvedla. "Nasazené síly a prostředky, plánované počty, výstroj a výzbroj policistů i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici," konstatovala pouze Tomková.

Podle Jiřího Mužíka, tajemníka centrálního městského obvodu, na jehož území se akce odehraje, by se mělo pochodu účastnit kolem 200 až 300 lidí. Akci nahlásil v obecné poloze jeden člověk z Plzeňska a nazval ji Protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob.
Pochod by se měl konat od 14:00 do 17:00.

Plánovaná trasa je od náměstí Emila Škody přes ulice Tylova, Husovo náměstí, Koperníkova do ulice Němejcova, náměstí Českých bratří do ulic Mánesova, Čermákova, Na Hvězdě a opačným směrem pak do ulice Schwarzova, náměstí Českých bratří zpět do Němejcovy ulice a na náměstí Emila Škody, popsala Tomková.

Ještě ani neutichly emoce po posledním pochodu nácků v Plzni a už je to tu znovu. Dne 28. října chtějí neonacisté opět pochodovat ulicemi Plzně," stojí v úvodu facebookové stránky "Plzeň proti rasismu. Iniciátoři akce, na které na internetu potvrdila účast zhruba stovka lidí, plánují velký společný piknik. "Navrhujeme sejít se na Husově náměstí a udělat si dohromady příjemné tvořivé odpoledne, které bude v kontrastu s nenávistným rasistickým pochodem," uvádí se na stránce. Účastníci plánují přinést na "piknik" občerstvení, hudební nástroje nebo kreslit.

Městem projde v pondělí i další průvod - je součástí městem pořádaných oslav státního svátku a 95. výročí vzniku Československa. V 17:30 je na programu slavnostní shromáždění na náměstí T. G. Masaryka a následný průvod světel po Klatovské třídě na náměstí Republiky. Průvod s nahlášeným pochodem by se ale neměly nikde potkat.

V Plzni se naposledy konal pochod extremistů v srpnu. Protiromské akce se účastnilo asi 150 radikálů a jejich příznivců. Proti jejich demonstraci protestovalo v okolí pochodu na 250 lidí. Policie jejich vzájemné konfrontaci zabránila a obě skupiny od sebe oddělovala. V souvislosti s pochodem zadržela téměř tři desítky lidí, většinou účastníků protirasistických shromáždění, kteří bránili pochodu.

Přečteno: 1329x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neonacismus, Neonacistický pochod v Plzni, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo