romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzní projde v pondělí na státní svátek pochod neonacistů

25.10.2013 15:13, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Plzní, především její částí Bory, projde v pondělí odpoledne, na státní svátek, ohlášený pochod, neonacistů. Policie připravuje bezpečnostní opatření, do kterého zapojí pořádkovou, cizineckou a dopravní policii, kriminalisty, pořádkovou a zásahovou jednotku, policejní psovody a antikonfliktní tým, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Jana Tomková.

Na sociálních sítích se domlouvají i občanské iniciativy a jednotlivci, kteří vyzývají nejen Plzeňany k protiakci, k setkání a společnému vyjádření proti rasismu a neonacismu.

Rozsah pochodu ani policejného opatření prozatím policie neuvedla. "Nasazené síly a prostředky, plánované počty, výstroj a výzbroj policistů i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici," konstatovala pouze Tomková.

Podle Jiřího Mužíka, tajemníka centrálního městského obvodu, na jehož území se akce odehraje, by se mělo pochodu účastnit kolem 200 až 300 lidí. Akci nahlásil v obecné poloze jeden člověk z Plzeňska a nazval ji Protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob.
Pochod by se měl konat od 14:00 do 17:00.

Plánovaná trasa je od náměstí Emila Škody přes ulice Tylova, Husovo náměstí, Koperníkova do ulice Němejcova, náměstí Českých bratří do ulic Mánesova, Čermákova, Na Hvězdě a opačným směrem pak do ulice Schwarzova, náměstí Českých bratří zpět do Němejcovy ulice a na náměstí Emila Škody, popsala Tomková.

Ještě ani neutichly emoce po posledním pochodu nácků v Plzni a už je to tu znovu. Dne 28. října chtějí neonacisté opět pochodovat ulicemi Plzně," stojí v úvodu facebookové stránky "Plzeň proti rasismu. Iniciátoři akce, na které na internetu potvrdila účast zhruba stovka lidí, plánují velký společný piknik. "Navrhujeme sejít se na Husově náměstí a udělat si dohromady příjemné tvořivé odpoledne, které bude v kontrastu s nenávistným rasistickým pochodem," uvádí se na stránce. Účastníci plánují přinést na "piknik" občerstvení, hudební nástroje nebo kreslit.

Městem projde v pondělí i další průvod - je součástí městem pořádaných oslav státního svátku a 95. výročí vzniku Československa. V 17:30 je na programu slavnostní shromáždění na náměstí T. G. Masaryka a následný průvod světel po Klatovské třídě na náměstí Republiky. Průvod s nahlášeným pochodem by se ale neměly nikde potkat.

V Plzni se naposledy konal pochod extremistů v srpnu. Protiromské akce se účastnilo asi 150 radikálů a jejich příznivců. Proti jejich demonstraci protestovalo v okolí pochodu na 250 lidí. Policie jejich vzájemné konfrontaci zabránila a obě skupiny od sebe oddělovala. V souvislosti s pochodem zadržela téměř tři desítky lidí, většinou účastníků protirasistických shromáždění, kteří bránili pochodu.

Přečteno: 1318x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neonacismus, Neonacistický pochod v Plzni, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo