romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzní projde v pondělí na státní svátek pochod neonacistů

25.10.2013 15:13, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Plzní, především její částí Bory, projde v pondělí odpoledne, na státní svátek, ohlášený pochod, neonacistů. Policie připravuje bezpečnostní opatření, do kterého zapojí pořádkovou, cizineckou a dopravní policii, kriminalisty, pořádkovou a zásahovou jednotku, policejní psovody a antikonfliktní tým, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Jana Tomková.

Na sociálních sítích se domlouvají i občanské iniciativy a jednotlivci, kteří vyzývají nejen Plzeňany k protiakci, k setkání a společnému vyjádření proti rasismu a neonacismu.

Rozsah pochodu ani policejného opatření prozatím policie neuvedla. "Nasazené síly a prostředky, plánované počty, výstroj a výzbroj policistů i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici," konstatovala pouze Tomková.

Podle Jiřího Mužíka, tajemníka centrálního městského obvodu, na jehož území se akce odehraje, by se mělo pochodu účastnit kolem 200 až 300 lidí. Akci nahlásil v obecné poloze jeden člověk z Plzeňska a nazval ji Protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob.
Pochod by se měl konat od 14:00 do 17:00.

Plánovaná trasa je od náměstí Emila Škody přes ulice Tylova, Husovo náměstí, Koperníkova do ulice Němejcova, náměstí Českých bratří do ulic Mánesova, Čermákova, Na Hvězdě a opačným směrem pak do ulice Schwarzova, náměstí Českých bratří zpět do Němejcovy ulice a na náměstí Emila Škody, popsala Tomková.

Ještě ani neutichly emoce po posledním pochodu nácků v Plzni a už je to tu znovu. Dne 28. října chtějí neonacisté opět pochodovat ulicemi Plzně," stojí v úvodu facebookové stránky "Plzeň proti rasismu. Iniciátoři akce, na které na internetu potvrdila účast zhruba stovka lidí, plánují velký společný piknik. "Navrhujeme sejít se na Husově náměstí a udělat si dohromady příjemné tvořivé odpoledne, které bude v kontrastu s nenávistným rasistickým pochodem," uvádí se na stránce. Účastníci plánují přinést na "piknik" občerstvení, hudební nástroje nebo kreslit.

Městem projde v pondělí i další průvod - je součástí městem pořádaných oslav státního svátku a 95. výročí vzniku Československa. V 17:30 je na programu slavnostní shromáždění na náměstí T. G. Masaryka a následný průvod světel po Klatovské třídě na náměstí Republiky. Průvod s nahlášeným pochodem by se ale neměly nikde potkat.

V Plzni se naposledy konal pochod extremistů v srpnu. Protiromské akce se účastnilo asi 150 radikálů a jejich příznivců. Proti jejich demonstraci protestovalo v okolí pochodu na 250 lidí. Policie jejich vzájemné konfrontaci zabránila a obě skupiny od sebe oddělovala. V souvislosti s pochodem zadržela téměř tři desítky lidí, většinou účastníků protirasistických shromáždění, kteří bránili pochodu.

Přečteno: 1362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neonacismus, Neonacistický pochod v Plzni, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo