romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzní projde v pondělí na státní svátek pochod neonacistů

25.10.2013 15:13, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Plzní, především její částí Bory, projde v pondělí odpoledne, na státní svátek, ohlášený pochod, neonacistů. Policie připravuje bezpečnostní opatření, do kterého zapojí pořádkovou, cizineckou a dopravní policii, kriminalisty, pořádkovou a zásahovou jednotku, policejní psovody a antikonfliktní tým, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Jana Tomková.

Na sociálních sítích se domlouvají i občanské iniciativy a jednotlivci, kteří vyzývají nejen Plzeňany k protiakci, k setkání a společnému vyjádření proti rasismu a neonacismu.

Rozsah pochodu ani policejného opatření prozatím policie neuvedla. "Nasazené síly a prostředky, plánované počty, výstroj a výzbroj policistů i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici," konstatovala pouze Tomková.

Podle Jiřího Mužíka, tajemníka centrálního městského obvodu, na jehož území se akce odehraje, by se mělo pochodu účastnit kolem 200 až 300 lidí. Akci nahlásil v obecné poloze jeden člověk z Plzeňska a nazval ji Protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob.
Pochod by se měl konat od 14:00 do 17:00.

Plánovaná trasa je od náměstí Emila Škody přes ulice Tylova, Husovo náměstí, Koperníkova do ulice Němejcova, náměstí Českých bratří do ulic Mánesova, Čermákova, Na Hvězdě a opačným směrem pak do ulice Schwarzova, náměstí Českých bratří zpět do Němejcovy ulice a na náměstí Emila Škody, popsala Tomková.

Ještě ani neutichly emoce po posledním pochodu nácků v Plzni a už je to tu znovu. Dne 28. října chtějí neonacisté opět pochodovat ulicemi Plzně," stojí v úvodu facebookové stránky "Plzeň proti rasismu. Iniciátoři akce, na které na internetu potvrdila účast zhruba stovka lidí, plánují velký společný piknik. "Navrhujeme sejít se na Husově náměstí a udělat si dohromady příjemné tvořivé odpoledne, které bude v kontrastu s nenávistným rasistickým pochodem," uvádí se na stránce. Účastníci plánují přinést na "piknik" občerstvení, hudební nástroje nebo kreslit.

Městem projde v pondělí i další průvod - je součástí městem pořádaných oslav státního svátku a 95. výročí vzniku Československa. V 17:30 je na programu slavnostní shromáždění na náměstí T. G. Masaryka a následný průvod světel po Klatovské třídě na náměstí Republiky. Průvod s nahlášeným pochodem by se ale neměly nikde potkat.

V Plzni se naposledy konal pochod extremistů v srpnu. Protiromské akce se účastnilo asi 150 radikálů a jejich příznivců. Proti jejich demonstraci protestovalo v okolí pochodu na 250 lidí. Policie jejich vzájemné konfrontaci zabránila a obě skupiny od sebe oddělovala. V souvislosti s pochodem zadržela téměř tři desítky lidí, většinou účastníků protirasistických shromáždění, kteří bránili pochodu.

Přečteno: 1328x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neonacismus, Neonacistický pochod v Plzni, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo