romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Počty romských žáků vzdělávaných podle snížených standardů se od loňska prakticky nezměnily

6.1.2017 11:07
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Počet romských dětí, které se vzdělávají podle snížených standardů zůstává v porovnání s minulým rokem prakticky nezměněn. Vyplývá to ze zprávy o kvalifikovaném odhadu počtu romských dětí na základních školách, kterou zveřejnilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

"V základních školách se podle aktuálních odhadů vzdělává v rámci běžného standardu 85,4% romských žáků. V programech určených pro vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením odpovídá podíl romských žáků 12,8%, zbývající 1,8% připadá na romské žáky vzdělávané podle Rámcového vzdělávacího programu základní škola speciální určeného pro závažnější stupně mentálního postižení," uvádí se v tiskové zprávě MŠMT.

V loňském roce, kdy odhady dělala Česká školní inspekce bylo se podle běžného standardu vzdělávalo 84,9 % romských žáků, v programech určených pro vzdělávání žáků s lehkým mentálním bylo romských dětí 13,3% a podle Rámcového vzdělávacího programu základní škola speciální bylo romských žáků stejně jako letos, tedy 1,8%.

Podle ministerstva tyto hodnoty víceméně korespondují s loňskými čísly, mírné zlepšení je zapotřebí vždy chápat v širším kontextu, kdy jsou kvalifikované odhady počtu romských žáků závislé především na relevanci údajů předávaných řediteli základních škol, a nejedná se tak o žádnou statistiku.

Romští žáci podle zprávy tvoří 30,9 % všech žáků vzdělávaných v programech pro žáky s LMP, v absolutním čísle to znamená 4 318 žáků. Procentuálně je letošní výsledek prakticky shodný s loňským, kdy Romové tvořili 30.6% všech žáků vzdělávaných v programech pro žáky s LMP.

Podle zprávy je v České republice 83 škol, ve kterých je podíl romských žáků vyšší jak 50%. Do takových škol chodí 24,3% romských žáků. Do 12 škol chodí pouze romské děti. Přes 75% romských dětí tedy chodí do škol, kde je podíl romských žáků nižší než 50%.

"Zjišťování kvalifikovaných odhadů počtu romských žáků, zejména s ohledem na konkrétní podobu rámcového vzdělávacího programu, podle kterého se vzdělávají, se provádí již čtvrtým rokem. Všechny školy jsou do něj zařazeny druhým rokem. Tyto informace jsou zjišťovány v rámci plnění rozsudku v záležitosti D. H. a ostatní proti ČR a jsou každoročně předkládány Výboru ministrů Rady Evropy,“ řekla k letošnímu zjišťování kvalifikovaných odhadů náměstkyně ministryně školství pro sekci legislativy a strategie Dana Prudíková.

Zjišťování probíhalo v letošním školním roce opět na všech základních školách zapsaných v rejstříku škol, celkem se jej tak aktuálně zúčastnilo 4 141 škol.

DOKUMENT

Přečteno: 1603x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání žáků, MŠMT, zprávaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo