romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Počty romských žáků vzdělávaných podle snížených standardů se od loňska prakticky nezměnily

6.1.2017 11:07
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Počet romských dětí, které se vzdělávají podle snížených standardů zůstává v porovnání s minulým rokem prakticky nezměněn. Vyplývá to ze zprávy o kvalifikovaném odhadu počtu romských dětí na základních školách, kterou zveřejnilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

"V základních školách se podle aktuálních odhadů vzdělává v rámci běžného standardu 85,4% romských žáků. V programech určených pro vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením odpovídá podíl romských žáků 12,8%, zbývající 1,8% připadá na romské žáky vzdělávané podle Rámcového vzdělávacího programu základní škola speciální určeného pro závažnější stupně mentálního postižení," uvádí se v tiskové zprávě MŠMT.

V loňském roce, kdy odhady dělala Česká školní inspekce bylo se podle běžného standardu vzdělávalo 84,9 % romských žáků, v programech určených pro vzdělávání žáků s lehkým mentálním bylo romských dětí 13,3% a podle Rámcového vzdělávacího programu základní škola speciální bylo romských žáků stejně jako letos, tedy 1,8%.

Podle ministerstva tyto hodnoty víceméně korespondují s loňskými čísly, mírné zlepšení je zapotřebí vždy chápat v širším kontextu, kdy jsou kvalifikované odhady počtu romských žáků závislé především na relevanci údajů předávaných řediteli základních škol, a nejedná se tak o žádnou statistiku.

Romští žáci podle zprávy tvoří 30,9 % všech žáků vzdělávaných v programech pro žáky s LMP, v absolutním čísle to znamená 4 318 žáků. Procentuálně je letošní výsledek prakticky shodný s loňským, kdy Romové tvořili 30.6% všech žáků vzdělávaných v programech pro žáky s LMP.

Podle zprávy je v České republice 83 škol, ve kterých je podíl romských žáků vyšší jak 50%. Do takových škol chodí 24,3% romských žáků. Do 12 škol chodí pouze romské děti. Přes 75% romských dětí tedy chodí do škol, kde je podíl romských žáků nižší než 50%.

"Zjišťování kvalifikovaných odhadů počtu romských žáků, zejména s ohledem na konkrétní podobu rámcového vzdělávacího programu, podle kterého se vzdělávají, se provádí již čtvrtým rokem. Všechny školy jsou do něj zařazeny druhým rokem. Tyto informace jsou zjišťovány v rámci plnění rozsudku v záležitosti D. H. a ostatní proti ČR a jsou každoročně předkládány Výboru ministrů Rady Evropy,“ řekla k letošnímu zjišťování kvalifikovaných odhadů náměstkyně ministryně školství pro sekci legislativy a strategie Dana Prudíková.

Zjišťování probíhalo v letošním školním roce opět na všech základních školách zapsaných v rejstříku škol, celkem se jej tak aktuálně zúčastnilo 4 141 škol.

DOKUMENT

Přečteno: 1581x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání žáků, MŠMT, zprávaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo