romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti

18.11.2015 18:31
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)

V souvislosti s akcemi, které se v úterý odehrály v hlavním městě, pražská policie zřejmě neřeší žádný případ podněcování k nenávisti k náboženství. Mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že neví o tom, že by policie podobné oznámení dostala nebo že by sama vyhodnotila, že se takový čin stal. "Na místě byli i zástupci magistrátu s pravomocemi," řekl ČTK. Na demonstraci na Albertově, které se zúčastnil Blok proti islámu a na které promluvil i prezident Miloš Zeman, v této souvislosti nepřímo poukázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

"Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta," napsal Pelikán v úterý na Twitter. "Směřovalo to zejména k hnutí, které má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu," doplnil dnes ministr pro server iDnes. Bez reakce policie podle něj dochází k šíření nenávisti vůči islámu.

Příznivci Miloše Zemana z řad uskupení Islám v ČR nechceme, jehož je Blok proti Islámu politickou frakcí, na ministrovo upozrnění zareagovlai na svém oficiálním facebookovém profilu vulgární nadávkou a ministra Roberta Pelikána označili za hipstertského zm*da.

Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I v úterý bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory. Zeman na demonstraci prohlásil, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, lidé by proto neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989. Proti uzavření prostoru se ozvala akademická obec. Studenti chystají "Skutečnou oslavu 17. listopadu" na neděli 22. listopadu.

Podle pravidel pro shromažďování úředníci na oznámené demonstraci vyhodnocují, zda nebyly naplněny důvody k rozpuštění shromáždění. "V takovém případě mají pravomoc shromáždění rozpustit, pak činí výzvu k rozpuštění shromáždění a mohou dát pokyn Policii ČR k zákroku směřujícímu k rozpuštění shromáždění," citoval ČTK pravidla mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pokud na akci úředník je, je jen na něm, aby rozhodl a shromáždění rozpustil, jinak přechází pravomoc na policii. Mezi důvody rozpuštění je mimo jiné popírání práv pro náboženské vyznání nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z tohoto důvodu.

Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: "Pověsit, pověsit!"

Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameraman serveru iDNES.cz.

VIDEO

Přečteno: 925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Policie, 17. listopad, Robert Pelikán, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo