romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti

18.11.2015 18:31
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)

V souvislosti s akcemi, které se v úterý odehrály v hlavním městě, pražská policie zřejmě neřeší žádný případ podněcování k nenávisti k náboženství. Mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že neví o tom, že by policie podobné oznámení dostala nebo že by sama vyhodnotila, že se takový čin stal. "Na místě byli i zástupci magistrátu s pravomocemi," řekl ČTK. Na demonstraci na Albertově, které se zúčastnil Blok proti islámu a na které promluvil i prezident Miloš Zeman, v této souvislosti nepřímo poukázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

"Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta," napsal Pelikán v úterý na Twitter. "Směřovalo to zejména k hnutí, které má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu," doplnil dnes ministr pro server iDnes. Bez reakce policie podle něj dochází k šíření nenávisti vůči islámu.

Příznivci Miloše Zemana z řad uskupení Islám v ČR nechceme, jehož je Blok proti Islámu politickou frakcí, na ministrovo upozrnění zareagovlai na svém oficiálním facebookovém profilu vulgární nadávkou a ministra Roberta Pelikána označili za hipstertského zm*da.

Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I v úterý bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory. Zeman na demonstraci prohlásil, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, lidé by proto neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989. Proti uzavření prostoru se ozvala akademická obec. Studenti chystají "Skutečnou oslavu 17. listopadu" na neděli 22. listopadu.

Podle pravidel pro shromažďování úředníci na oznámené demonstraci vyhodnocují, zda nebyly naplněny důvody k rozpuštění shromáždění. "V takovém případě mají pravomoc shromáždění rozpustit, pak činí výzvu k rozpuštění shromáždění a mohou dát pokyn Policii ČR k zákroku směřujícímu k rozpuštění shromáždění," citoval ČTK pravidla mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pokud na akci úředník je, je jen na něm, aby rozhodl a shromáždění rozpustil, jinak přechází pravomoc na policii. Mezi důvody rozpuštění je mimo jiné popírání práv pro náboženské vyznání nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z tohoto důvodu.

Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: "Pověsit, pověsit!"

Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameraman serveru iDNES.cz.

VIDEO

Přečteno: 931x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Policie, 17. listopad, Robert Pelikán, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo