romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti

18.11.2015 18:31
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)

V souvislosti s akcemi, které se v úterý odehrály v hlavním městě, pražská policie zřejmě neřeší žádný případ podněcování k nenávisti k náboženství. Mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že neví o tom, že by policie podobné oznámení dostala nebo že by sama vyhodnotila, že se takový čin stal. "Na místě byli i zástupci magistrátu s pravomocemi," řekl ČTK. Na demonstraci na Albertově, které se zúčastnil Blok proti islámu a na které promluvil i prezident Miloš Zeman, v této souvislosti nepřímo poukázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

"Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta," napsal Pelikán v úterý na Twitter. "Směřovalo to zejména k hnutí, které má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu," doplnil dnes ministr pro server iDnes. Bez reakce policie podle něj dochází k šíření nenávisti vůči islámu.

Příznivci Miloše Zemana z řad uskupení Islám v ČR nechceme, jehož je Blok proti Islámu politickou frakcí, na ministrovo upozrnění zareagovlai na svém oficiálním facebookovém profilu vulgární nadávkou a ministra Roberta Pelikána označili za hipstertského zm*da.

Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I v úterý bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory. Zeman na demonstraci prohlásil, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, lidé by proto neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989. Proti uzavření prostoru se ozvala akademická obec. Studenti chystají "Skutečnou oslavu 17. listopadu" na neděli 22. listopadu.

Podle pravidel pro shromažďování úředníci na oznámené demonstraci vyhodnocují, zda nebyly naplněny důvody k rozpuštění shromáždění. "V takovém případě mají pravomoc shromáždění rozpustit, pak činí výzvu k rozpuštění shromáždění a mohou dát pokyn Policii ČR k zákroku směřujícímu k rozpuštění shromáždění," citoval ČTK pravidla mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pokud na akci úředník je, je jen na něm, aby rozhodl a shromáždění rozpustil, jinak přechází pravomoc na policii. Mezi důvody rozpuštění je mimo jiné popírání práv pro náboženské vyznání nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z tohoto důvodu.

Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: "Pověsit, pověsit!"

Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameraman serveru iDNES.cz.

VIDEO

Přečteno: 944x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Policie, 17. listopad, Robert Pelikán, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo