romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti

18.11.2015 18:31
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)
Skupinka neonacistů 17. 11. 2015 na demonstraci DSSS, později v horní části Václavského náměstí při akci Tomia Okamury právě tito mladíci za nečinného přihlížení policistů napadli kameramana serveru iDNES.cz (FOTO: Romea.cz)

V souvislosti s akcemi, které se v úterý odehrály v hlavním městě, pražská policie zřejmě neřeší žádný případ podněcování k nenávisti k náboženství. Mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že neví o tom, že by policie podobné oznámení dostala nebo že by sama vyhodnotila, že se takový čin stal. "Na místě byli i zástupci magistrátu s pravomocemi," řekl ČTK. Na demonstraci na Albertově, které se zúčastnil Blok proti islámu a na které promluvil i prezident Miloš Zeman, v této souvislosti nepřímo poukázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

"Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta," napsal Pelikán v úterý na Twitter. "Směřovalo to zejména k hnutí, které má naplnění té skutkové podstaty už ve svém názvu," doplnil dnes ministr pro server iDnes. Bez reakce policie podle něj dochází k šíření nenávisti vůči islámu.

Příznivci Miloše Zemana z řad uskupení Islám v ČR nechceme, jehož je Blok proti Islámu politickou frakcí, na ministrovo upozrnění zareagovlai na svém oficiálním facebookovém profilu vulgární nadávkou a ministra Roberta Pelikána označili za hipstertského zm*da.

Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I v úterý bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory. Zeman na demonstraci prohlásil, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, lidé by proto neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989. Proti uzavření prostoru se ozvala akademická obec. Studenti chystají "Skutečnou oslavu 17. listopadu" na neděli 22. listopadu.

Podle pravidel pro shromažďování úředníci na oznámené demonstraci vyhodnocují, zda nebyly naplněny důvody k rozpuštění shromáždění. "V takovém případě mají pravomoc shromáždění rozpustit, pak činí výzvu k rozpuštění shromáždění a mohou dát pokyn Policii ČR k zákroku směřujícímu k rozpuštění shromáždění," citoval ČTK pravidla mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pokud na akci úředník je, je jen na něm, aby rozhodl a shromáždění rozpustil, jinak přechází pravomoc na policii. Mezi důvody rozpuštění je mimo jiné popírání práv pro náboženské vyznání nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z tohoto důvodu.

Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: "Pověsit, pověsit!"

Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameraman serveru iDNES.cz.

VIDEO

Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Policie, 17. listopad, Robert Pelikán, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo